[NUUG kart] Open Source sw for ? behandle shapefiles?
Kjell Are Refsvik
kjell.a.refsvik at hiof.no
Wed Jul 2 12:24:04 CEST 2008
> ...
> Message: 2
> Date: Wed, 2 Jul 2008 11:08:35 +0200
> From: Petter Reinholdtsen <pere at hungry.com>
> Subject: Re: [NUUG kart] Open Source sw for ? behandle shapefiles?
> To: kart at nuug.no
> Message-ID: <20080702090835.GF30626 at klodrik.uio.no>
> Content-Type: text/plain; charset=iso-8859-1
>
> [Kjell Are Refsvik]
>> Er sv?rt takknemlig for tips til hvor jeg starter letingen etter
>> programvare som kan hjelpe meg ?:
>>
>> 1. Putte koordinater fra JPEG-filer inn p? kartet mitt og markere
>> dette p? en eller annen m?te
>> 2. Velge projeksjon og lagre ut igjen f.eks en PNG slik at den kan
>> inkluderes p? en nettside.
>
> Ganske sikker p? at grass og qgis kan gj?re dette. Koordinater fra
> JPEG-filene kan du hente ut vha. exiftool. Godt mulig at viking og
> josm ogs? kan gj?re dette.
>
> Vennlig hilsen,
> --
> Petter Reinholdtsen
Hei,
Takk for lynkjapt svar. Har allerede kontroll over exiftool og QGIS,
men er på leting
etter kommandolinjeverktøy for manipulasjon av Geo/GIS-data, all den
tid målet er å lage
noen shell-scripts som gjør den jobben jeg vil.
Har så langt sett på GMT (Generic Mappic Tools) - http://gmt.soest.hawaii.edu/
, og
GRASS GIS (http://grass.itc.it/), men her virker det som om man selv
ikke kan stille
med dataene, men må bruke tjenestene sine kartdata.
Er det mulig at kanskje GDAL (http://www.gdal.org/) er det jeg ser
etter?
Har vært inne på OpenGeo, og har også tittet igjennom hva denne
artikkelen har å si
om temaet: http://www.oreillynet.com/pub/a/network/2005/06/10/osgeospatial.html
...men har så langt ikke helt funnet det jeg er på leting etter.
Er således svært takknemlig for ytterligere tips.
Mvh,
Kjell Are Refsvik
More information about the kart
mailing list