[NUUG kart] Høyfjellshotell, fjellstuer og turisthytter
Edward Welbourne
eddy at opera.com
Thu Jun 24 14:22:22 CEST 2010
> Slik det er nå kan OSM ikke brukes til å navigere etter på fjellet,
> fordi man ikke ser hyttene i passende målestokk. På et vanlig papirkart
> er hytter og høyfjellshoteller det man orienterer seg etter på
> (hytte-til-hytte) fjellturen.
>
> Et eksempel: Prøv å legge opp en rute fra Leirvassbu til Memurubu (begge
> velkjent; høyfjellshotell/privat hytte) med OSM. Du må faktisk vite på
> forhånd hvor du finner disse på kartet; å ha begge to samtidig synlige
> på kartet går ikke...
Glem ikke at OSM = Open *Street* Map, ikke åpentfjellturkart.
Så presenterer det kart som viser veiene; bygningene er synlige bare
på fin målestokk, siden de er mindre relevant enn veiene.
En fjellturkart bør presenterer data annerledes enn en veikart. I
fjellene er bygninger få, så er de viktiger å viser en i byene, hvor
de er det some er vanlig, derfor ikke interresangt å viser.
Så, istedenfor nye tagging-for-presentation (som du faktisk krever),
du trenger et annerledes presentasjon for fjellturkart, som viser
hotel og hytte på grover målestokk en OSM viser dem. Det skal løse
problemet med hytte-til-hytte fjelltur. Rør ikke tagging til å gjør
at veikart fungerere også som fjellturkart.
Eddy.
More information about the kart
mailing list