[NUUG kart] Småting med Garmin-kartene fra frikart.no
Sverre Didriksen
sverre at frikart.no
Sun May 12 21:24:27 CEST 2013
Hei
Har visst glemt å svare på denne.
1. Dette skyldes begrensninger i Garmins kartformat. Jeg har lest at
alle koordinater lagres i 24-bits format og at det begrenser
oppløsningen til ca 2.5 meter. Alt avrundes derfor og det synes både på
linjer og polygoner når man zoomer langt inn.
2. Firkantene er symbol for hus. Å fjerne de vil medføre at alle hus
som er lagt inn som punkter også forsvinner, og det er litt dumt. Men
jeg har på todolista å endre så bare en av delene synes, enten firkanten
eller huspolygonet. I områder hvor detaljtettheten er stor kan man evnt
vurdere å justere detaljgraden på GPSen. Da vil detaljer fjernes
tidligere når man zoomer ut.
Ja, jeg forbedrer stadig kartene med detaljer slik at de gradvis blir
bedre. Nå kommer snart veier med tynnere strek når man zoomer ut, pluss
en del annet.
-Sverre
On 2013-05-04 22:01, Geir Ove Myhr wrote:
> Hei!
>
> (Tar med kart at nuug.no [1], siden dette kan være av allmenn interesse,
> men vedleggene kommer muligens ikke med)
>
> Har kommet over noen ting på Garmin-kartene fra frikart.no [2] som
> muligens kan forbedres:
>
> 1. Når man zoomer inn på bygninger ser man at de har fått en litt
> rar form. Få hjørner er 90 grader. (som på vedlagte hogreina.png,
> som er tatt på
>
> http://www.openstreetmap.org/?lat=63.379251&lon=10.339194&zoom=18&layers=M
> [3]). Går koordinatene til hjørnene gjennom en avrunding som er litt
> for hard, eller er det en annen effekt vi ser?
>
> 2. Alle building=house, enten de har adresse på seg eller ikke, får
> en liten firkant på seg i kartet. De med building=yes får det ikke
> (se vedlagte ranheim.png som kommer fra
>
> http://www.openstreetmap.org/?lat=63.43098&lon=10.51664&zoom=17&layers=M
> [4], der det er building=house nord for Ranheimsvegen og building=yes
> sør for vegen). Denne holder seg synlig selv når man zoomer langt
> ut, slik at man i noen områder ikke ser annet enn disse firkantene
> (se trondheim_east.png). Er det en god grunn til å ikke fjerne disse
> firkantene?
>
> Hadde egentlig to ting til, men det var allerede fikset mellom sist
> gang jeg lastet ned kart til GPSen og nå. Så takk for en god
> tjeneste med stadige forbedringer :-)
>
> Geir Ove
>
>
> Links:
> ------
> [1] mailto:kart at nuug.no
> [2] http://frikart.no
> [3]
>
> http://www.openstreetmap.org/?lat=63.379251&lon=10.339194&zoom=18&layers=M
> [4]
>
> http://www.openstreetmap.org/?lat=63.43098&lon=10.51664&zoom=17&layers=M
More information about the kart
mailing list