[NUUG kart] For få navn på det norske OpenStreetmap...
Einar Ryeng
einarr at pvv.org
Wed Sep 4 21:16:14 CEST 2013
On Wed, Sep 04, 2013 at 08:56:11PM +0200, Petter Reinholdtsen wrote:
> Jeg snakket med en ivrig kartbruker, som forklarte at årsaken til at
> OpenStreetmap ikke ble brukt mer var at det er alt for få navn på
> kartet. En må zoome alt for langt inn før en får noe som helst ide om
> hvor en er på kartet.
Enig i dette. Du skal ha ganske god kjennskap til geografien for å kunne
navigere OSM effektivt på de midlere zoomnivåene.
> Et eksempel er
> <URL: http://www.openstreetmap.no/?zoom=10&lat=60.43248&lon=10.2877&layers=B00000 >,
> som er helt uten noe navn. Ikke en gang Brandbu er med. Det gjelder
> helt fra Norgeskartet og når en zoomer inn. Både kart.finn.no og
> maps.google.com gjør det bedre her, Finn har flere navn enn Google. :)
>
> Er dette noen vet hvordan kan fikses?
Jeg kommer på to ganske effektive måter:
1) Lage en egen rendring for norske forhold som tar med ting som place=village
og place=hamlet på lavere zoom-nivåer enn i dag.
eller
2) Sette i gang et prosjekt for å øke befolkningen slik at demografien her er
litt mer i overensstemmelse med andre deler av Europa og verden.
Siden 2) tar minst ni måneder for 50% befolkningsøkning, samt krever
mobilisering av mange bidragsytere tror jeg 1) er veien å gå.
Et annet (men nært beslektet) problem er at det er alt for få store
landskapsformasjoner som er navngitt, både i databasen og på kartet. Navn på
daler, fjell, og ikke minst fjorder, er viktige i norsk geografi, men det er
bare fjell, elver og vann som er særlig godt navngitt i OSM. Rendringen av
slike navn er også for dårlig nå. Prøv for eksempel å finne teksten «Mjøsa» i
opptegningen.
--
Einar Ryeng
More information about the kart
mailing list