[NUUG kart] Vegdata fra kartverket
Sverre Didriksen
sverre.didriksen at usit.uio.no
Tue Aug 5 23:21:31 CEST 2014
> -----Original Message-----
> From: kart-bounces at nuug.no [mailto:kart-bounces at nuug.no] On Behalf Of
> Karl Ove Hufthammer
> Sent: 5. august 2014 19:29
> To: kart at nuug.no
> Subject: Re: [NUUG kart] Vegdata fra kartverket
>
> ty. den 05. 08. 2014 klokka 11.29 (+0200) skreiv Geir Ove Myhr:
> > Jeg tror alle er enige om at vi ikke skal bytte ut de vegdataene vi
> > har med kartverks-data.
>
> Tja, eg er på ein måte ueinig. Sidan Kartverkets data alltid er mykje meir
> nøyaktig enn OSM-data, ser eg ingen grunn til at ikkje kvar vegstubb i OSM
> skal bytast ut med tilsvarande i Elveg/Vbase. Ekstra bonus om me kan få med
> fartsgrenser og andre ekstradata.
>
> Alt dette sjølvsagt gitt at me forenklar geometrien, at me *byt ut* vegar slik
> at geometrien vert bevart, og at me tar ein kjapp sjekk via satellittfoto at
> vegane faktisk finst.
> Dei truleg ekstremt få feil og manglar me innfører vil vera omtrent ingenting
> samanlikna med dei feila og manglane som finst frå før i OSM.
>
Det er mer feil enn du tror i Kartverkets data. Å gjøre en slik oppdatering er ganske kompisert og svært omfattende om man skal gjøre det på en god måte. Jeg er svært skeptisk til å gjøre dette på noen automatisk måte. Manuelt slik vi tidligere har beskrevet i denne tråden er nok mer overkommelig å få til, men tidkrevende. Under importen jeg har gjort i Vestre Slidre så har jeg justert på mange av de eksisterende veiene for å øke nøyaktigheten der det var noe avvik å snakke om.
-Sverre
More information about the kart
mailing list