[NUUG kart] Gatenavnlister (var Re: Bing foto)
Kai Stian Olstad
kart at olstad.com
Thu Jun 12 23:40:29 CEST 2014
On Thursday 12. June 2014 20:35:38 Karl Ove Hufthammer wrote:
> > # For Kautokeino
> > fgrep '?' 2011*.SOS | uniq
>
> 2011Adresser.SOS:...GATENAVN "Loa?kodievvá"
>
> Er altså samiske namn, men dei inneheld spørsmålsteikn, og er altså
> ugyldige. Noko som har gått gale med teiknkodings-
> konvertering hos Kartverket ein gong?
Det kan se ut som det er mangler i SOSI standarden.
$ grep TEGNSETT 2011Adresser.SOS
..TEGNSETT ISO8859-10
$ grep SOSI-VERSJON 2011Adresser.SOS
..SOSI-VERSJON 4.0
Forklaringen på tegnsett i SOSI 4.0 finnes her på side 21:
http://www.statkart.no/Documents/Standard/SOSI-standarden%20del%201%20og%202/SOSI%20standarden/del1_2_RealiseringSosiGml%204.0.pdf
Finn sitt kart har også samme feil, men rendringen på kartet ser ut til å være
korrekt:
http://kart.finn.no/?lng=23.06298&lat=69.02119&zoom=17&mapType=normap&markers=23.06298,69.02119,r,LOA%3FKODIEVV%C3%81+1%7C23.06298,69.02119,r,LOA%3FKODIEVV%C3%81+1
Korrekt navn ihht Finn sitt kart er Loaòkodievvá, men ò er ikke dokumentert i
SOSI 4.0 ser det ut til.
--
Kai Stian
More information about the kart
mailing list