[NUUG kart] Veier med punktum mangler mellomrom
Tor
torsm.news at gmail.com
Sun Oct 12 09:06:34 CEST 2014
11. okt. 2014 kl. 23:53 skrev Kristoffer Hagen <kristoffer_hh at live.no>:
> Det var den forklaringen jeg fikk når jeg spurte min far.
> Etter litt søk, finner jeg bare en notis i Aftenposten fra år 2000 som
> gatenavnet er brukt med apostrof.
> De desidert vanligste skrivemåtene er uten apostrof eller med bindestrek.
> Det å bruke apostrof i gatenavnet vil også etter min mening bare være
> forvirende da man utaler St. Croix som Sankt Kroa.
At x-en i Croix er stum er muligens årsaken til at apostrof ikke brukes.
Hvordan uttaler dere “St. Croix gate”? Som /sankt kroas gate/ eller som
/sankt kroa gate/?
> Mvh
> Kristoffer
>
> -----Opprinnelig melding-----
> Fra: kart-bounces at nuug.no [mailto:kart-bounces at nuug.no] På vegne av Tor
> Sendt: 11. oktober 2014 10:40
> Til: NUUGs kartliste
> Emne: Re: [NUUG kart] Veier med punktum mangler mellomrom
>
>
> 11. okt. 2014 kl. 00:01 skrev Kristoffer Hagen <kristoffer_hh at live.no>:
>
>> Formen St. Croix gate er korrekt da St. Croix ikke er et genitiv.
>
> Jeg kan ikke skjønne annet enn at St. Croix i St. Croix gate må stå i
> genitiv, og at det da skal skrives St. Croix’ gate (med apostorf for å
> markere at det er genitiv).
> _______________________________________________
> kart mailing list
> kart at nuug.no
> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
More information about the kart
mailing list