[NUUG kart] Veier med punktum mangler mellomrom
Karl Ove Hufthammer
karl at huftis.org
Mon Oct 13 22:19:55 CEST 2014
su. den 12. 10. 2014 klokka 13.52 (+0200) skreiv Tor:
>
> > Den mest brukte formen er /sankt kroa gate/.
> > Det er vel ikke utalen som har noe å si.
>
> Dersom man uttaler det /sankt kroa gate/ er det ikke genitiv, og man
> skal følgelig heller ikke ha apoostrof. Gatenavn på formen “egennavn
> +
> gate” uten genitiv er uvanlig i Norge. I Oslo har man “Oslo gate”, som
> følger denne formen.
Det er ikkje berre uvanlig; det er også feil. Jamfør:
http://www.aftenposten.no/nyheter/Alle-som-bor-her-vet-at-Syrenveien-er-feil-navn-7141248.html
Og i navnevedtaket til en betydningsfull gate i Gamlebyen,
heter det Oslo gate. Feilen er reprodusert på skiltene i
området.
Men heller ikke det er korrekt. Språkekspertene mener
regelverket tilsier at det skal hete enten Oslogata eller
Oslos gate.
Men i slike tilfelle finst det *offisielle namnevedtak* om at gatene
skal skrivast slik (sjølv om det ikkje er i tråd med norsk rettskriving
eller stadnamnlova). Og då bør me rett og slett la det stå.
(«Rett» skrivemåte for «St. Croix gate» ville vore
«St. Croix-gaten» eller «St. Croix-gata».)
--
Karl Ove Hufthammer
http://huftis.org/
Jabber: karl at huftis.org
More information about the kart
mailing list