[NUUG kart] Import av elver, bekker og vann fra statkart N50
Sverre Didriksen
sverre.didriksen at usit.uio.no
Mon Feb 2 16:36:15 CET 2015
Veiene går via de samme punktene der multipolygonene grenser mot
hverandre så det er like lett å endre som om det var en vei. Flytter du
punktene så flytter du begge veiene.
-Sverre
On Mon, 2015-02-02 at 14:43 +0100, Torstein Ingebrigtsen Bø wrote:
> Det høres smart ut å forenkle veiene i multipolygoner. Ulempen med at
> veier overlapper når to multipolygoner grenser mot hverandre er at det
> blir mer tungvindt seinere å endre denne grensen. For eksempel
> skogkant mot vannkant. Hvis man endrer vannkanten må man endre
> skogkanten også. Hvis de bruker felles vei, endres begge hvis man
> endrer en av dem. Husk også at mange av veiene blir "skogkant" mot
> "skogkant" for å unngå veldig store multipolygoner.
>
> Jeg skal se på hvordan man kan slå sammen veier i et multipolygon.
> Problemet er å unngå at sammenslåelser i vannimporten ikke skaper
> problemer for arealdekke-importen (det blir ikke et problem hvis man
> bruker en ytre vei og en vei per indre polygon).
>
> Torstein
>
> On Feb 2, 2015 2:12 PM, "Sverre Didriksen"
> <sverre.didriksen at usit.uio.no> wrote:
> Er enig i at multipolygoner må gjøres på en litt enklere måte.
> Selv om
> det egentlig er løst på en fin måte her så blir det for
> komplisert for
> mange når man skal gjøre endringer i ettertid. Jeg tror også
> at det er
> best om man i hovedsak bruker dette på åpninger i f.eks. skog
> som så
> igjen har tagg for myr, vann eller hva det er i denne
> åpningen. Og så
> bør ytre way være en hel way, med mindre man støter på grensen
> på 2000
> punkter som er et problem på store vann etc. Dette vil medføre
> at man
> delvis har to eller flere ways som ligger oppå hverandre, men
> det ser
> jeg ikke på som noe problem.
>
> Se f.eks. på https://www.openstreetmap.org/relation/4531318.
> Her burde
> det nok vært en ytre way, men den er delt opp i mange små.
>
> -Sverre
>
>
> On Mon, 2015-02-02 at 10:59 +0100, N/A N/A wrote:
> > Det vil ikkje fungere. Då må ein legge inn data slik som
> sosi2osm
> > lagar det og det vert det kaos.
> > For eit polygon er det rett og slett ikkje råd og få lagt
> inn rett
> > dato då det som sagt kan vere opp til fleire ulike datoar på
> ulike
> > delar.
> >
> > Einaste multipoly relasjon som bør brukast er når det f.eks.
> er
> > opningar i skog osv. Ein må ikkje legge inn eit polygon som
> fleire
> > ways med relasjon der ways er medlem av ein anna multipoly
> relasjon.
> > Dette vil berre føre til rot når folk som ikkje har peiling
> på
> > relasjonar endrar på ting. Er fleire eksempel på dette rundt
> om kring.
> >
> > Dato vil kun fungere for stream/river, då desse er kun way
> frå
> > starten, så det er lite poeng.
> >
> > Det beste er at ein legg inn source:date for den dagen sosi
> fila var
> > lasta ned frå Kartverket i change set description.
> >
> > Ta ein titt på Voss Kommune. Vil meine at slik data er lagt
> inn her
> > vil vere det beste kompromisset. Her er det multipolygon kun
> når ein
> > må for å få det til å fungere.
> > Der "inner" av skog er eit heilt polygon så taggar eg det
> med typen
> > areal som f.eks. farmland. Der det er brytning mellom skog
> rutene,
> > eller der eit anna areal ikkje fult deler med skogen, så må
> eg lage
> > separat polygon og ikkje ein ny relasjon der er deler opp i
> ways.
> >
> http://www.openstreetmap.org/way/307392530#map=17/60.75943/6.49934&layers=D
> >
> http://www.openstreetmap.org/way/307392548#map=17/60.75513/6.50088&layers=D
> >
> > Måtte dele opp ein del av rutene med skog frå kartverket då
> dei enda
> > opp med over 2000 punkt.
> >
> > For min del kunne vi lagt inn data som sosi2osm lagar det,
> men det
> > ville nok ikkje DWG ha godteke. Hadde spart oss mykje arbeid
> og ein
> > slepp at svært mange polygon deler punkt.
> > Det hadde vorte ekstremt mange relasjonar som eg tvilar på
> ville
> > fungert. Voss Kommune åleine er bygd opp av over 11000
> relasjonar i
> > råfila frå sosi2osm.
> >
> >
> >
> ______________________________________________________________________
> > Date: Mon, 2 Feb 2015 08:12:46 +0100
> > Subject: Re: [NUUG kart] Import av elver, bekker og vann fra
> statkart
> > N50
> > From: torsteinibo at gmail.com
> > To: gazer2175 at hotmail.com
> > CC: kart at nuug.no
> >
> >
> >
> > Enig. Så bare veiene i relasjonene bør ha dato og ikke
> relasjonen som
> > helhet.
> >
> > Torstein
> >
> > On Feb 1, 2015 11:17 PM, "N/A N/A" <gazer2175 at hotmail.com>
> wrote:
> > Å setje source:date for eit polygon in OSM er nesten
> umulig å
> > få til utan at alle polygon må delast opp og
> leggjast inn som
> > relasjon. Dette fordi f.eks. ein innsjø kan ha 2-3
> ulike
> > datoar på ulike delar av omrisset. Merka meg at myr
> områder
> > ofte er frå andre halvdel av 70-talet mens skog kan
> vere frå
> > 80 og 90 talet. Så kjem elvar og jordbruk som er av
> endå nyare
> > dato.
> > Når desse grensar til kvarandre på fleire delar så
> blir det
> > ikkje lett å få til.
> >
> >
> >
> ______________________________________________________________
> > From: torsteinibo at gmail.com
> > Date: Sun, 1 Feb 2015 22:59:29 +0100
> > To: gomyhr at gmail.com
> > CC: kart at nuug.no
> > Subject: Re: [NUUG kart] Import av elver, bekker og
> vann fra
> > statkart N50
> >
> > Takk for innspillene.
> > 1. Jeg endrer source til "Kartverket N50". Dette for
> å skille
> > det fra tidligere import av N5000 (og fremtidige).
> Jeg synes
> > source:date bør settes til datoen for
> "DATAFANGSTDATO" på
> > hvert element. Dette siden den vil variere på import
> settet.
> > 2. Fikset
> > 3. Kystlinje er nå fjernet.
> > 4. Forklaring forbedret. En kan vurdere å ta ut
> > xxxReplaced.osm da denne genereres i punkt 9 for
> oppdatert
> > data og kun det valgte området. Evt. kan man kjøre
> splitter
> > direkte på xxxReplaced.osm og laste opp den
> resulterende filen
> > direkte.
> >
> > Hilsen
> > Torstein
> >
> > 1. februar 2015 kl. 21.27 skrev Geir Ove Myhr
> > <gomyhr at gmail.com>:
> > Hei!
> >
> > Fint du har lagt ut ferdiglagde OSM-filer.
> Det gjør
> > det mye lettere å
> > sjekke. Jeg tror også det er lurt å begrense
> > N50-uttaket til én
> > datatype om gangen slik du har tenkt. Det
> gjør det
> > lettere å sjekke de
> > objektene som importeres. Jeg har et par
> kommentarer i
> > første omgang:
> >
> > 1. Jeg ser du bruker source="statkart N50"
> og
> > source:date=* på alle
> > ways og relasjoner. Her bør det vel settes
> > source=Kartverket og
> > eventuelt source:date=YYYY-MM-DD om
> relevant, og de
> > bør settes på
> > endringssettet istedenfor på alle objektene
> slik det
> > er beskrevet på
> >
> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/No:Kartverket_import.
> > 2. Jeg ser at det er en del små vann som er
> > multipolygoner som består
> > en én way som igjen består av et fåtall
> noder. Det
> > virker på meg
> > unødvendig komplisert å bruke en relasjon i
> disse
> > tilfellene.
> > 3. Kystlinjene har generelt litt spesiell
> behandling i
> > OSM, sikkert
> > mest fordi de tilsammen er såpass lange. Det
> hadde
> > kanskje vært lurt å
> > ta dem inn som en egen kystlinje-import som
> kun
> > fokuserte på denne.
> > 4. I punkt 3 på
> >
> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Tibnor/N50import#Ved_hver_import
> > er det uklart for meg hva som menes med
> beskrivelsen
> > av
> > xxxReplaced.osm.
> >
> > 2015-02-01 11:47 GMT+01:00 Torstein
> Ingebrigtsen Bø
> > <torsteinibo at gmail.com>:
> > > Hei, jeg fikk liten respons så jeg prøver
> igjen. Nå
> > har jeg lagd en ny
> > > versjon der det meste av arbeidet er gjort
> på
> > forhånd og lagret på min
> > > google drive. Nå kreves kun python og ikke
> sosi2osm.
> > Er det noen som har
> > > tilbakemeldinger? Anvisningen finnes
> fortsatt på
> > >
> >
> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Tibnor/N50import
> > >
> > > Hilsen
> > > Torstein I. Bø
> > >
> > > ---------- Videresendt e-post ----------
> > > Fra: Torstein Ingebrigtsen Bø
> > <torsteinibo at gmail.com>
> > > Dato: 29. januar 2015 kl. 19.13
> > > Emne: Import av elver, bekker og vann fra
> statkart
> > N50
> > > Til: "kart at nuug.no" <kart at nuug.no>
> > >
> > >
> > > Hei,
> > >
> > > Jeg har i det siste jobbet med å lage en
> metode for
> > å importere data for
> > > arealdekke.sosi fra N50 serien. Jeg har
> gjort en
> > prøveimport av data for
> > > Meråker
> >
> (http://www.openstreetmap.org/#map=13/63.4971/12.0551). Jeg
> har lagd
> > > noen skript som skal minke feil og
> arbeidsmengden
> > under importering
> > >
> (https://github.com/tibnor/kartverket2osm).
> > Forslaget for importmetode
> > > finnes på
> >
> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Tibnor/N50import
> > >
> > > Merk at jeg har lagd skript både for å
> sette
> > rettning på elver og bekker
> > > (basert på høydedata). Det er også et
> script for å
> > ta flette eksisterende
> > > data med import data, for å unngå
> duplikater.
> > >
> > > Som dere ser på Meråker importen har jeg
> også
> > importert arealdekke. Metoden
> > > for dette er veldig lik metoden for å
> importere
> > vann/elv/bekker, så jeg
> > > kommer med metode for dette seinere. Av
> erfaring bør
> > man importere disse
> > > hver for seg.
> > >
> > > Hilsen
> > > Torstein I. Bø
> > > tibnor
> > >
> > >
> >
> > >
> _______________________________________________
> > > kart mailing list
> > > kart at nuug.no
> > > http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> > >
> >
> >
> >
> > _______________________________________________ kart
> mailing
> > list kart at nuug.no
> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> >
> > _______________________________________________
> > kart mailing list
> > kart at nuug.no
> > http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> >
> > _______________________________________________
> > kart mailing list
> > kart at nuug.no
> > http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>
> _______________________________________________
> kart mailing list
> kart at nuug.no
> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
More information about the kart
mailing list