[NUUG kart] Import av Elveg-data: Veien videre
Christer van der Meeren
cmeeren at gmail.com
Sun Jun 7 21:35:17 CEST 2015
Jeg er for å kutte ut nvdb:id. Er åpen for motargumenter om det er noen
fornuftige.
Jeg tror ikke nødvendigvis det er lurt å automatisk koble sammen veier. I
boligområder vil det være mange veier som grener seg, men har identiske
OSM-tags. Da er det ikke godt å vite hva som er "hovedveien" og skal
smeltes sammen til ett veistykke.
2015-06-07 21:26 GMT+02:00 Espen Oldeman Lund <espen at espenpost.com>:
> For meg var dette ganske greit og forstålig. Mulig det er diskutert
> tidligere, men hadde det ikke vært mulig å koble sammen i skriptet
> vegsegmenter med ulik nvdb:id, men med like OSM tagger? Da slipper en å
> gjøre det manuelt?
>
> Og hvorfor kutter vi ikke bare ut nvdb:id i skriptet hvis vi ikke skal ha
> det med videre?
>
> Jeg har ikke fulgt med på hele diskusjonen om importen så bare si ifra
> hvis disse tingene har blitt diskutert tidligere.
>
> Espen
>
>
>
> søn. 7. jun. 2015 kl. 16.41 skrev Christer van der Meeren <
> cmeeren at gmail.com>:
>
>> Hei folkens! Nå har jeg foretatt en større oppdatering av importsiden for
>> å få den til å stemme mer med "Import/Plan_Outline"":
>> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/Road_import_%28Norway%29
>>
>> Har også laget en fremdriftstabell med alle kommunene:
>> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/Road_import_%28Norway%29/Progress
>>
>> Setter pris på om flere kan ta et kritisk blikk på dette og komme med
>> tilbakemeldinger eller rette opp/utfylle om nødvendig. Spesielt
>> workflow-avsnittene, som er helt nye.
>>
>> Når denne siden er OK gjenstår det vel bare å be DWG ta en titt.
>>
>> 2015-05-27 14:39 GMT+02:00 Christer van der Meeren <cmeeren at gmail.com>:
>>
>>> Hei igjen igjen. Jeg ser at det allerede ligger en del inne på wikien:
>>> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/Road_import_%28Norway%29
>>>
>>> Er det slik at det omtrent bare er å pusse opp denne siden litt og
>>> kontakte DWG? Med oppussing, er følgende tilstrekkelig?
>>>
>>> 1) Henvise til Elveg2osm under "Data transformation"
>>> 2) Oppdatere "Import process" med konkrete tips til fremgangsmåte.
>>> Herunder:
>>> a) Hvis vei ikke eksisterer fra før, kopier fra Elveg og korriger
>>> tagger
>>> b) Hvis veier eksisterer fra før, korriger/legg til tags fra Elveg.
>>> For å rette opp i geometrien, bruk "Improve Way Accuracy" (ikke "replace
>>> geometry") slik at historikk, relations, kryss osv. beholdes ("replace
>>> geometry" virker dårlig sammen med relations, og vil dessuten frakoble alle
>>> kryss, som må kobles manuelt på igjen)
>>>
>>> "Fremdriftsskjema" (tabell fremdrift per kommune) må naturligvis også
>>> lages, men det er ikke store jobben og det skal jeg alltids få ordnet.
>>>
>>> - Christer
>>>
>>>
>>> 2015-05-04 13:39 GMT+02:00 Christer van der Meeren <cmeeren at gmail.com>:
>>>
>>>> Hei igjen. Livet har tatt meg igjen, og jeg har ikke kapasitet til å ta
>>>> dette videre akkurat nå. Slik jeg ser det gjenstår det å si ifra til DWG og
>>>> lage wiki-side om importen (om man i det hele tatt vil kalle det import -
>>>> det blir jo en veldig manuell prosess). Sikkert ikke så mye arbeid, men jeg
>>>> har aldri gjort det før og har ikke tid til å sette meg inn i det for
>>>> øyeblikket.
>>>>
>>>> Noen som kan si ifra til DWG-mailinglisten og lage import-wikiside? Det
>>>> kan for eksempel være greit å få svar på om vi må bruke dedikerte
>>>> import-brukere til dette.
>>>>
>>>> 2015-04-22 11:48 GMT+02:00 Christer van der Meeren <cmeeren at gmail.com>:
>>>>
>>>>> Tror det har vært nevnt tidligere, men vi kan jo si at veier fra
>>>>> kartverket som ikke finnes i OSM legges bare inn dersom lokal kunnskap
>>>>> eller lignende (Google street view?) faktisk tilsier at de eksisterer.
>>>>>
>>>>> Jeg vet også at i mitt nærområde (Bergen), selv om veinettet er ganske
>>>>> fullstendig, så er det enkelte steder upresishet i geometrien i OSM som er
>>>>> stor nok tll at navigasjon kan bli forvirret på nærliggende veier, og til
>>>>> at det vil se rart ut om man legger inn nye veier fra Elveg - da vil de nye
>>>>> veiene gjerne være korrekte, men ikke stemme helt overens med veinettet de
>>>>> legges inn i.
>>>>>
>>>>> 2015-04-22 11:15 GMT+02:00 Sverre Didriksen <
>>>>> sverre.didriksen at usit.uio.no>:
>>>>>
>>>>>> Jeg heller nok mest til at vi importerer i områder hvor vi manger mye
>>>>>> data. I områder hvor det er godt med osm-data må man være varsom. Det
>>>>>> er
>>>>>> mange steder at osm stemmer mer enn kartverkets data, og da er det jo
>>>>>> viktig å ikke ødelegge det. Som jeg har nevnt tidligere så har jeg
>>>>>> mange
>>>>>> steder i f.eks. Valdres kommet over veier som kartverket har som rett
>>>>>> og
>>>>>> slett ikke eksisterer mer. De er knapt bra nok for stier, og de er det
>>>>>> jo greit å ikke importere for å si det slik.
>>>>>>
>>>>>> -Sverre
>>>>>>
>>>>>> On Wed, 2015-04-22 at 11:02 +0200, Christer van der Meeren wrote:
>>>>>> > Det var ikke stormende respons på dette. Spør igjen og venter litt
>>>>>> til
>>>>>> > før vi evt. går i gang.
>>>>>> >
>>>>>> >
>>>>>> > 1. Er det OK at elveg2osm i konverteringen tagger VEGSTATUS=S som
>>>>>> > highway=track, og så bruker man eksisterende OSM-tags dersom veien
>>>>>> > eksisterer (eller overstyrer dersom man har lokal kunnskap)?
>>>>>> >
>>>>>> > 2. Noe jeg bør vite før jeg melder fra om importen til OSM/DWG?
>>>>>> >
>>>>>> >
>>>>>> > 3. Bør vi bruke dedikerte import-brukere til dette?
>>>>>> >
>>>>>> >
>>>>>> > 4. Noen som vil se gjennom koden på
>>>>>> > https://github.com/gomyhr/elveg2osm?
>>>>>> >
>>>>>> >
>>>>>> > 2015-04-05 16:56 GMT+02:00 Geir Ove Myhr <gomyhr at gmail.com>:
>>>>>> > 2015-04-05 14:07 GMT+02:00 Christer van der Meeren
>>>>>> > <cmeeren at gmail.com>:
>>>>>> > > 1. Forbedre geometri på eksisterende veier
>>>>>> > > 2. Legge inn manglende data (både hele veier og tags på
>>>>>> > eksisterende veier,
>>>>>> > > f.eks. fartsgrenser)
>>>>>> >
>>>>>> > Jeg synes det er ryddigere å se på det som tre forskjellige
>>>>>> > prosesser:
>>>>>> > A. Legge inn veger som mangler i OSM
>>>>>> > B. Forbedring av geometri basert på Elveg-geometri
>>>>>> > C. Oppdatering av tagger i OSM basert på tagger i
>>>>>> Elveg-settet
>>>>>> >
>>>>>> > Selv har jeg mest hatt prosess A i tankene når jeg har laget
>>>>>> > elveg2osm. Derfor er jeg komfortabel med at ikke alt blir
>>>>>> > perfekt der
>>>>>> > det er mange felt og/eller nivåer og andre ting som typisk
>>>>>> > dukker opp
>>>>>> > der vi har god dekning i OSM fra før. Når det er sagt, har
>>>>>> jeg
>>>>>> > testet
>>>>>> > konvertering også i mange store byer, og forsøkt å få
>>>>>> > konverteringen
>>>>>> > til å bli best mulig der også (f.eks. ved å legge til
>>>>>> trapper,
>>>>>> > veger
>>>>>> > gjennom bygninger, de vanligste
>>>>>> > kollektivfelt-konfigurasjonene,
>>>>>> > sykkelfelt, fortau, etc.).
>>>>>> >
>>>>>> > En ting som mangler er en kritisk gjennomgang av
>>>>>> > konverteringen. Jeg
>>>>>> > har nå fått lukket det meste av det jeg mener må håndteres.
>>>>>> > Koden
>>>>>> > ligger på https://github.com/gomyhr/elveg2osm. Den bærer
>>>>>> preg
>>>>>> > at jeg
>>>>>> > verken kjente input-dataene spesielt godt da jeg begynte, og
>>>>>> > heller
>>>>>> > ikke hadde noen klar idé om hva som skulle gjøres, men jeg
>>>>>> > tror det er
>>>>>> > mulig å skumme gjennom og få en idé om hva som skjer. Ellers
>>>>>> > har jeg
>>>>>> > lastet opp kommunevise filer på min google drive:
>>>>>> >
>>>>>> https://drive.google.com/folderview?id=0BwxPkSBawddGM2djWE9oWjRXdzA&usp=sharing#list
>>>>>> .
>>>>>> > Der ligger:
>>>>>> > xxxxElveg_default.osm: Resultat av konvertering fra SOSI til
>>>>>> > OSM med
>>>>>> > sosi2osm (med default.lua)
>>>>>> > xxxxElveg.osm: Hovedresultat av konvertering av
>>>>>> > xxxxElveg_default.osm
>>>>>> > til OSM-tagger
>>>>>> > xxxxdetatched_barriers.osm: Fil med barrierer som ikke
>>>>>> henger
>>>>>> > fast i
>>>>>> > veggeometrien. Enklere å legge inn manuelt enn automatisk.
>>>>>> > xxxxdeleted_elements.osm: Fil med elementer som finnes i
>>>>>> > Elveg_default, men som ikke er tatt over til xxxxElveg.osm.
>>>>>> > xxxxelveg2osm.log: Loggfil med advarsler om ting som er
>>>>>> > uvanlig eller
>>>>>> > feil. Ikke noe veldig konsistent format.
>>>>>> >
>>>>>> > Det er mye som _kan_ endres, men jeg vil gjerne vite om det
>>>>>> er
>>>>>> > noe som
>>>>>> > vil forenkle eller forbedre betydelig - helst uten at det er
>>>>>> > alt for
>>>>>> > mye jobb.
>>>>>> >
>>>>>> > Ellers ser jeg gjerne at noen andre tar seg av
>>>>>> organiseringen
>>>>>> > med evt.
>>>>>> > tracking av progresjon og slikt. Torstein og Ruben har jo
>>>>>> > allerede
>>>>>> > noen gode verktøy og Christer er vel strengt tatt allerede
>>>>>> > godt i gang
>>>>>> > med å organisere :-)
>>>>>> >
>>>>>> > Geir Ove
>>>>>> >
>>>>>> >
>>>>>> > _______________________________________________
>>>>>> > kart mailing list
>>>>>> > kart at nuug.no
>>>>>> > http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>>>>>>
>>>>>>
>>>>>
>>>>
>>>
>> _______________________________________________
>> kart mailing list
>> kart at nuug.no
>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>>
>
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://lists.nuug.no/pipermail/kart/attachments/20150607/e30d125b/attachment.htm
More information about the kart
mailing list