[NUUG kart] Vilkår for highway=Trunk
Kristoffer Hagen
kristoffer_hh at live.no
Sat Oct 10 11:36:36 CEST 2015
Hei
OTP har tydeligvis definert sin egen standard:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenTripPlanner#How_OpenTripPlanner_uses
_OSM_tags_for_routing
Jeg vil anta at det er mulig å overstyre disse verdiene for hvert prosjekt.
Mvh
Kristoffer_hh
Fra: kart-bounces at nuug.no [mailto:kart-bounces at nuug.no] På vegne av N/A N/A
Sendt: fredag 9. oktober 2015 20.10
Til: kart at nuug.no
Emne: Re: [NUUG kart] Vilkår for highway=Trunk
Hei,
Det er råd å legge til foot=yes på alle riks og europavegar, men etter mi
meining er dette noko OTP bør fikse. Om dei brukar OSM data så bør dei også
handtere land spesifikke restriksjonar. Dette er jo noko som andre
navigasjons program må gjere for at ruting skal fungere.
Som ein kan lese her:
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_tags_for_routing/Access-Restrictions
>
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_tags_for_routing/Access-Restrictions
så er default access faktisk yes for foot på trunk.
mvh
Jan T
_____
From: <mailto:kart-bounces at nuug.no> kart-bounces at nuug.no <
<mailto:kart-bounces at nuug.no> kart-bounces at nuug.no> on behalf of Barslett
Torbjørn < <mailto:Torbjorn.Barslett at ruter.no> Torbjorn.Barslett at ruter.no>
Sent: Friday, October 9, 2015 4:59 PM
To: Kristoffer Hagen; <mailto:kart at nuug.no> kart at nuug.no
Cc: Kirkhus Lars
Subject: Re: [NUUG kart] Vilkår for highway=Trunk
OK. Jeg ser i hvert fall at for rv 22, så er footway = not specified. For at
en Trunkway skal være godkjent av Open Trip Planner for gange, så må footway
være satt eksplisitt til yes. Og ifølge klassifikasjonstabellen burde jo
denne verdien være satt slik. Spørsmålet blir da om vi kan endre denne
verdien?
Mvh
Torbjørn
Fra: Kristoffer Hagen [ <mailto:kristoffer_hh at live.no>
mailto:kristoffer_hh at live.no]
Sendt: 9. oktober 2015 16:52
Til: Barslett Torbjørn < <mailto:Torbjorn.Barslett at ruter.no>
Torbjorn.Barslett at ruter.no>; <mailto:kart at nuug.no> kart at nuug.no
Kopi: Kirkhus Lars < <mailto:Lars.Kirkhus at ruter.no> Lars.Kirkhus at ruter.no>
Emne: SV: [NUUG kart] Vilkår for highway=Trunk
Veien er tagget riktig. Riksveier skal tagges som highway=Trunk.
I følge standardverdiene for Norge skal det være tillatt å gå og sykle på
veier med highway=Trunk dersom ikke annet er oppgitt for den enkelte vei:
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_tags_for_routing/Access-Restrictions
#Norway>
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_tags_for_routing/Access-Restrictions#
Norway
OSM tags for routing/Access-Restrictions - OpenStreetMap Wiki
Default is a proposal (not yet fully drafted, no RFC, no voting yet) for a
possible, upcoming default value system. This proposal may set default
access-restriction ...
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_tags_for_routing/Access-Restrictions
#Norway> Read more...
Fra: <mailto:kart-bounces at nuug.no> kart-bounces at nuug.no [
<mailto:kart-bounces at nuug.no> mailto:kart-bounces at nuug.no] På vegne av
Barslett Torbjørn
Sendt: fredag 9. oktober 2015 15.19
Til: <mailto:kart at nuug.no> kart at nuug.no
Kopi: Kirkhus Lars < <mailto:Lars.Kirkhus at ruter.no> Lars.Kirkhus at ruter.no>
Emne: [NUUG kart] Vilkår for highway=Trunk
Hei,
her i Ruter tester vi videre med OSM-data i Open Trip Planner. Gangveger
mellom koordinatpunkter og stoppesteder for kollektivtrafikk beregnes i en
graf som inneholder lovlige veglenker fra OSM. I denne grafbyggingen forbyr
OTP å gå på veger av type Trunk road. Primary road er helt ok.
Jeg ble nå klar over at dette er et problem, siden loggene våre sier at
stoppesteder på en del strekninger ikke er mulig å nå, siden de ikke ligger
på lovlig gangnett. Når jeg så litt nærmere på dette, ble jeg klar over at
rv 22 er trunk road helt fra Olavsgaard til E18 i Eidsberg. Langs
mesteparten av strekningen er dette en vanlig bygdeveg uten alternative
gangmuligheter.
Så: er dette basert på klassifisering fra Kartverket som stamveg?
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Highway:International_equivalence>
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Highway:International_equivalence OSMs
definnisjon av Trunk road stemmer jo ikke helt overens med den reelle
tilstanden på en del av stamvegene
Med vennlig hilsen
Torbjørn Barslett
Systemansvarlig avviks- og reiseinformasjonstjenester
Ruter As
Kollektivtrafikk for Oslo og Akershus
Dronningens gate 40
Postboks 1030 Sentrum
NO-0104 Oslo
Telefon +47 402 19 100
Sentralbord +47 4000 6700
<http://www.ruter.no/> www.ruter.no
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://lists.nuug.no/pipermail/kart/attachments/20151010/f3b5c726/attachment-0001.htm
More information about the kart
mailing list