<html>
<head>
<meta content="text/html; charset=ISO-8859-1"
http-equiv="Content-Type">
</head>
<body text="#000000" bgcolor="#FFFFFF">
Det har blitt en del doble waterways i Forsand etter import fra
Kartverket. En søk på waterways=streams som ikke har source
Kartverket gir tilslag på 117 ways. Det er enkelt å fjerne de to
bekkene som jeg har lagt inn, men hva med de andre 115? <br>
<br>
Arne <br>
<br>
<div class="moz-cite-prefix">Den 23.05.2014 21:56, skrev Espen
Oldeman Lund:<br>
</div>
<blockquote
cite="mid:CAPveYUG9YstpPgKrBOppoSjk4PXrwXw_9xENyV+d47FjrjOOpA@mail.gmail.com"
type="cite">
<div dir="ltr">Høres ut som du er en perfekt bruker av <a
moz-do-not-send="true" href="http://turkompisen.no">Turkompisen.no</a>
Jakob :-)
<div><br>
</div>
<div>Forøvrig så skjønner jeg tanken med å bytte ut alle
skogselementer, bekker og innsjøer med Kartverkets data. Men
jeg trur ikke det er så realistisk. Den slags importer skaper
ofte mye konflikter og problemer også. Det er nok bedre å
forholde seg til de dataene som allerede eksisterer så får det
heller ta litt lengre tid med importen. </div>
<div><br>
</div>
<div>Espen</div>
<div><br>
</div>
<div><br>
</div>
</div>
<div class="gmail_extra"><br>
<br>
<div class="gmail_quote">2014-05-23 18:04 GMT+02:00 Jakob
Toftkær <span dir="ltr"><<a moz-do-not-send="true"
href="mailto:jakob@toftkaer.dk" target="_blank">jakob@toftkaer.dk</a>></span>:<br>
<blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0
.8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex">Jeg tænkte
netop på skove, bække, søer o.lign. Jeg bruger primært OSM<br>
når jeg vandrer(med OSMAND) og her fejler den miserabelt med
topografi<br>
og højdelinier(via. contour lines i OSMAND). Ut.no har en
app der netop<br>
benytter Kartverkets kort og de er helt fantastiske.
Uheldigvis kræver<br>
den internetforbindelse hvilket ofte ikke fungerer særligt
godt i bjergene.<br>
<span class="HOEnZb"><font color="#888888"><br>
/Jakob<br>
</font></span>
<div class="HOEnZb">
<div class="h5"><br>
On 23.05.14 17:43, Tor wrote:<br>
> Hei<br>
><br>
> I byene og en del bynære områder har OSM langt
bedre data enn N50; i resten av landet er det stort sett
omvendt (med unntak av stier, skiløyper etc).<br>
><br>
> Antakelig har Kartverket bedre data enn OSM for
skog, myr, vann, elver, bekker, kystlinje, fjelltopper,
jorder, hytter etc. stort sett over hele landet. Selv i
Oslomarka mangler mange bekker og myrer i OSM.<br>
><br>
> Tor<br>
><br>
> 23. mai 2014 kl. 17:00 skrev Jakob Toftkær <<a
moz-do-not-send="true" href="mailto:jakob@toftkaer.dk">jakob@toftkaer.dk</a>>:<br>
><br>
>> Hej Svein,<br>
>> JOSM validator kan finde "duplicate nodes" så
hvis du separat importerer 2 arealer der deler en "way"
kan du fjerne de overflødige nodes automatisk bagefter.
Når det er sagt så kommer man hurtigt til at skulle
bruge meget tid på manuelt at oprette multipolygons på
fx. søer der ligger i skove så ved jeg ikke om det er
realistisk at importere større mængder data på denne
måde.<br>
>><br>
>> Vil det være helt utænkeligt at slette mere
eller mindre alt relevant data i OSM og starte på ny med
data fra Kartverket? Mit indtryk er at kvaliteten af KV
data er fuldt på højde med de bedste data i OSM og er
langt mere dækkende. Hvor lang tid vil det tage at
tilpasse importeret data hvis man lægger hele KV over i
OSM frem for at skulle bruge manuelt arbejde på at
foretage individuelle imports a la det vi gør nu hvor
man skal være forsigtig med at overskrive eksisterende
data?<br>
>> /Jakob<br>
>><br>
>><br>
>> On 22.05.14 21:44, Svein Olav wrote:<br>
>>> Hei Jacob.<br>
>>> - og andre som leser.<br>
>>><br>
>>> Vann og sjøer finner man i datasettet
Arealdekke hos kartverket. I dette datasettet er det
slik at en grense til en sjø gjerne er felles grense med
myr, skog dyrket mark eller annet. Kartverket har sin
versjon av multipolygon for å organisere dette. En sjø
kan grense til både skog og til myr, og da er sjøen
omringet av 3 kurver (ways).<br>
>>><br>
>>> Når vi eventuelt senere importerer skog,
vil det kanskje opprettes dobbelt opp med linjer og
noder i felles grense. Dette vil ta mye plass på server.
Har forumet diskutert dette?<br>
>>><br>
>>> Har forumet diskutert hvordan vi takler
resten av temaene i Arealdekke? Da med tanke på om det
skal benyttes lukkede polygoner for hvert tema eller om
grensene er felles og arealene dannes som multipolygon?<br>
>>><br>
>>> Selv har jeg tilgjengelig proff programvare
som kan eksportere til shape og forskjellig. Jeg
foretrekker en fremgangsmåte der kartutsnitt fra SOSI
fila leses inn i MS Access. Punktene transformeres med
GPSUtility til LatLon, og det produseres OSM fil fra MS
Access ved hjelp av en tabell for oversettelse av koder
/ tags.<br>
>>> Problemet med dette er at det blir manuell
skjøting mellom de importerte områdene (jeg jobber med
Tinn og Vinje kommuner som er store i areal). Fordelen
er at OSM fila har den rette strukturen med grenselinjer
som ways og der sjøer, skoger, myrer o.s.v er lagret som
multipolygon. Dette vil jeg ikke kunne gjøre med å
importere tema for tema.<br>
>>><br>
>>> Dersom vi ikke ønsker å benytte
multipolygon i OSM for Norge, vil dette være feil av meg
å benytte.<br>
>>> --<br>
>>> Svein Olav Hagen<br>
>>> mob 954 28 325<br>
>>> tel 35 07 33 39<br>
>>><br>
>>> <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:svein.olav@lyslid.no">svein.olav@lyslid.no</a><br>
>>><br>
>>> Den 22.05.2014 16:29, skrev Jakob Toftkær:<br>
>>>> Hej Torstein,<br>
>>>> Her er en quick-and-dirty
fremgangsmåde. Det kan helt sikkert gøres bedre og jeg
har muligvis glemt/overset noget vigtigt. Feedback er
som altid velkomment.<br>
>>>><br>
>>>> Download relevant data hos Kartvesnets
hjemmeside<br>
>>>> Hent OSGeo4W og installer. Vælg
avanceret installation og inkluder SOSI modul<br>
>>>> Start OSGeo4W shell. Gå til kataloget
med kort data(.SOSI) og kør følgende kommando: ogr2ogr
-f "ESRI Shapefile" {Destination} Arealdekke.sos hvor
Arealdekke.sos er datafilen<br>
>>>> Start JOSM og åben polygons.shp fra din
destinationsfolder (kræver muligvis import plugin, er
ikke sikker)<br>
>>>> "Search" Innsjø og kopier de valgte
søer over i et nyt "layer"<br>
>>>> Med alle Innsjø'er valgt, "Unselect
Nodes", ændre HØYDE tagget til "ele" på de resterene
"Ways", tilføj "natural=water", source=Kartverket,
source:date={dato} og slet de resterende tags<br>
>>>> Download OSM data fra hele den kommune
du har Innsjø data fra og kopier dine redigerede Innsjø
data over i samme layer<br>
>>>> Kør en "Validation" på de samlede data.
Du vil sikkert få et hav af advarsler. En af
katagorierne er "Overlapping water areas"<br>
>>>> Gennemgå alle advarslerne og slet,
merge eller hvad der nu er bedst for at sikre sig at der
ikke er 2 versioner af søerne<br>
>>>> Når alt er tjekket og OK upload data
til OSM<br>
>>>><br>
>>>> Som sagt så er jeg sikker på at der er
andre der ligger inde med en bedre fremgangsmåde.<br>
>>>><br>
>>>> /Jakob<br>
>>>><br>
>>>> On 22.05.14 09:37, Torstein
Ingebrigtsen Bø wrote:<br>
>>>>> Hei Jakob,<br>
>>>>><br>
>>>>> Jeg vil gjerne gjøre det samme for
andre plasser i landet. Kan du lage en kort beskrivelse
av hvordan du gjorde dette? F.eks. hvilke verktøy brukte
du?<br>
>>>>><br>
>>>>> Hilsen<br>
>>>>> Torstein<br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> Date: Thu, 22 May 2014 09:19:29
+0200 (CEST)<br>
>>>>> Subject: Re: [NUUG kart] Import af
søer fra Kartverket<br>
>>>>> Skyldes det ikke at serveren stadig
er ved at opdatere kortet? Indtil den er færdig vil de
forskellige "tiles" på forskellige zoom-levels ikke
nødvendigvis stemme overens med de data der ligger i
databasen. Jeg vil tro det er opdateret om 1-2 dage.
Klik på Edit for at se hvad der faktisk findes i
området.<br>
>>>>><br>
>>>>> /Jakob<br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> Den 22. maj 2014 kl. 09:00 skrev
"Arne Østensen" <<a moz-do-not-send="true"
href="mailto:aostens@gmail.com">aostens@gmail.com</a>>:<br>
>>>>><br>
>>>>> Flott Jakob! Tydelig at Forsand har
fått mange nye blå flekker.<br>
>>>>> Jeg ser på området rundt
Vikastakken ( <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.openstreetmap.org/#map=14/58.9247/6.1446"
target="_blank">http://www.openstreetmap.org/#map=14/58.9247/6.1446</a>
). Her er det noen vann med
navn og noen uten. Hvis jeg zoomer fra 300 meter til 200
meter forsvinner noen vann mens andre blir.<br>
>>>>> Har du noen forklaring på dette?<br>
>>>>><br>
>>>>> Arne<br>
>>>>> Den <a moz-do-not-send="true"
href="tel:21.05.2014%2019" value="+12105201419">21.05.2014
19</a>:43, skrev Jakob Toftkær:<br>
>>>>> Så skulle Forsand kommune være
opdateret med søer fra Kartverket - ca. 81.000 objekter
blev det til. Der skulle omkring 250 manuelle ændringer
til, nogle gange beholdt jeg de oprindelige data andre
gange beholdt jeg data fra Kartverket afhængig af hvad
der så bedst ud. Det tog 2-3 timers ekstra arbejde.<br>
>>>>><br>
>>>>> Uploaden blev afbrudt 6-7 gange så
jeg er ikke 100% sikker på at JOSM i sidste ende fik
alle ændringer med. Det ser dog ganske fornuftigt ud i
området omrking Lysefjorden.<br>
>>>>><br>
>>>>> /Jakob<br>
>>>>><br>
>>>>> On 21.05.14 09:35, Espen Oldeman
Lund wrote:<br>
>>>>> Det går bra. Bedre med noe import
enn ingenting :-)<br>
>>>>><br>
>>>>> De vannene som blir liggende på
kommunegrensene kan vi importere med det landsdekkende
datasettet i etterkant.<br>
>>>>><br>
>>>>> Si gjerne ifra her om framgang slik
at jeg og andre kan følge opp for resten av landet
seinere.<br>
>>>>><br>
>>>>> Espen<br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> 2014-05-21 9:29 GMT+02:00 "Jakob
Toftkær" < <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:jakob@toftkaer.dk">jakob@toftkaer.dk</a>
> :<br>
>>>>> Jeg er grundlæggende enig at man
burde importere et landsdækkende dataset men jeg er
realistisk omkring mine egne evner og ønsker derfor at
gøre det simpelt. Men plan var at benytte JOSMs
validator til at fortælle mig om der i forvejen var et
"area" på stedet for søerne. Hvis der var et overlap
ville jeg slette den relevante sø fra Kartverket
dataene. Dette burde kunne gøres manuelt for et
begrænset område(selv en kommune med 6000 søer) men ikke
for et helt land.<br>
>>>>><br>
>>>>> Hvis det er noget som kan gøres
automatisk og i nær fremtid så er der helt sikkert mere
kvalificerede folk derude end mig :-) og der er ingen
grund til at arbejde videre med projektet.<br>
>>>>><br>
>>>>> /Jakob<br>
>>>>><br>
>>>>> Den 21. maj 2014 kl. 08:51 skrev
Espen Oldeman Lund < <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:espen@espenpost.com">espen@espenpost.com</a>
>:<br>
>>>>><br>
>>>>> Bra om du tar litt tak i
vann/innsjøer. Har tenkt å gjøre noe med det sjøl og i
tillegg ta inn navn på de vannobjektene vi allerede har.<br>
>>>>><br>
>>>>> Men for å slippe problemet med
kutta vannobjekter på kommunegrensene så kan det kanskje
være lurt å bruke GeoJSON datasettet som er
landsdekkende?<br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://data.kartverket.no/download/content/n50-kartdata-wgs84-hele-landet-geojson"
target="_blank">http://data.kartverket.no/download/content/n50-kartdata-wgs84-hele-landet-geojson</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> Du må vel i alle fall passe på at
du ikke tar inn objekter der OSM allerede har vannet
inne fra før av. Så vi burde ha sjekka om polygonene
intersects( <a moz-do-not-send="true"
href="http://postgis.org/docs/ST_Intersects.html"
target="_blank">http://postgis.org/docs/ST_Intersects.html</a>
).<br>
>>>>><br>
>>>>> Det er jo også et spørsmål om vann
som henta inn fra Landsat og liknende bør byttes ut med
objekter fra Kartverket. Men det er vel kanskje
vanskelig å gjøre det automatisk. Kanskje sjekke
source-taggen?<br>
>>>>><br>
>>>>> Espen<br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> 2014-05-20 19:16 GMT+02:00 Jakob
Toftkær < <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:jakob@toftkaer.dk">jakob@toftkaer.dk</a>
> :<br>
>>>>> Jeg var en tur til Lysebotn og
lagde mærke til at der stort set ikke var søer integnet
langs vejen. Jeg begyndte at indtegne nogle stykker men
fandt hurtigt ud af at det ikke var
realistisk at
blive færdig. Fandt i stedet nogle data hos Kartverket(
Kartdata_1129_Forsand_UTM32_N50_SOSI.zip ) som jeg fik
importeret i JOSM. Har filtreret alt væk undtagen
"innsøer", har tagget "natural=water",
"source=kartverket" "source:date=2014-06-20" samt omdøbt
HØYDE til "ele".<br>
>>>>><br>
>>>>> Før jeg laver noget jeg fortryder
vil jeg forhøre mig her først. Det drejer sig om over
6000 ways så jeg kan umuligt tjekke dem alle sammen.
Hvad skal jeg undersøge før jeg uploader, jeg kan se at
nogle af søerne i udkandten af datasættet er skåret over
og skal derfor fjernes- går ud fra at det sker ved
kommunegrænsen?<br>
>>>>><br>
>>>>> JOSM vil advare om 2 søer der
ligger oven på hinanden så jeg på den måde kan undgå at
overskrive en allerede eksisterende sø, ikke?<br>
>>>>><br>
>>>>> mvh Jakob<br>
>>>>><br>
>>>>>
_______________________________________________<br>
>>>>> kart mailing list<br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart"
target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> --<br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.turkompisen.no" target="_blank">http://www.turkompisen.no</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.kresendo.no/" target="_blank">http://www.kresendo.no/</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://no.linkedin.com/in/espenisaksen"
target="_blank">http://no.linkedin.com/in/espenisaksen</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> --<br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.turkompisen.no" target="_blank">http://www.turkompisen.no</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.kresendo.no/" target="_blank">http://www.kresendo.no/</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://no.linkedin.com/in/espenisaksen"
target="_blank">http://no.linkedin.com/in/espenisaksen</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>>
_______________________________________________<br>
>>>>> kart mailing list<br>
>>>>><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart"
target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> --<br>
>>>>> Arne Østensen<br>
>>>>> Byhaugveien 15<br>
>>>>> 4024 Stavanger<br>
>>>>> Tlf.<br>
>>>>> 95984180<br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> ---------- Videresendt e-post
----------<br>
>>>>> From: Espen Oldeman Lund <<a
moz-do-not-send="true"
href="mailto:espen@espenpost.com">espen@espenpost.com</a>><br>
>>>>> To: "Jakob Toftkær" <<a
moz-do-not-send="true" href="mailto:jakob@toftkaer.dk">jakob@toftkaer.dk</a>><br>
>>>>> Cc: NUUGs kartliste <<a
moz-do-not-send="true" href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a>><br>
>>>>> Date: Thu, 22 May 2014 09:29:23
+0200<br>
>>>>> Subject: Re: [NUUG kart] Import af
søer fra Kartverket<br>
>>>>> Det vil jeg tru er grunnen også
Jakob. Bra jobba forøvrig!<br>
>>>>><br>
>>>>> Utelot du vann som gikk over
kommunegrensa?<br>
>>>>><br>
>>>>> Espen<br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> 2014-05-22 9:19 GMT+02:00 "Jakob
Toftkær" <<a moz-do-not-send="true"
href="mailto:jakob@toftkaer.dk">jakob@toftkaer.dk</a>>:<br>
>>>>> Skyldes det ikke at serveren stadig
er ved at opdatere kortet? Indtil den er færdig vil de
forskellige "tiles" på forskellige zoom-levels ikke
nødvendigvis stemme overens med de data der ligger i
databasen. Jeg vil tro det er opdateret om 1-2 dage.
Klik på Edit for at se hvad der faktisk findes i
området.<br>
>>>>><br>
>>>>> /Jakob<br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> Den 22. maj 2014 kl. 09:00 skrev
"Arne Østensen" <<a moz-do-not-send="true"
href="mailto:aostens@gmail.com">aostens@gmail.com</a>>:<br>
>>>>><br>
>>>>> Flott Jakob! Tydelig at Forsand har
fått mange nye blå flekker.<br>
>>>>> Jeg ser på området rundt
Vikastakken ( <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.openstreetmap.org/#map=14/58.9247/6.1446"
target="_blank">http://www.openstreetmap.org/#map=14/58.9247/6.1446</a>
). Her er det noen vann med navn og noen uten. Hvis jeg
zoomer fra 300 meter til 200 meter forsvinner noen vann
mens andre blir.<br>
>>>>> Har du noen forklaring på dette?<br>
>>>>><br>
>>>>> Arne<br>
>>>>> Den <a moz-do-not-send="true"
href="tel:21.05.2014%2019" value="+12105201419">21.05.2014
19</a>:43, skrev Jakob Toftkær:<br>
>>>>> Så skulle Forsand kommune være
opdateret med søer fra Kartverket - ca. 81.000 objekter
blev det til. Der skulle omkring 250 manuelle ændringer
til, nogle gange beholdt jeg de oprindelige data andre
gange beholdt jeg data fra Kartverket afhængig af hvad
der så bedst ud. Det tog 2-3 timers ekstra arbejde.<br>
>>>>><br>
>>>>> Uploaden blev afbrudt 6-7 gange så
jeg er ikke 100% sikker på at JOSM i sidste ende fik
alle ændringer med. Det ser dog ganske fornuftigt ud i
området omrking
Lysefjorden.<br>
>>>>><br>
>>>>> /Jakob<br>
>>>>><br>
>>>>> On 21.05.14 09:35, Espen Oldeman
Lund wrote:<br>
>>>>> Det går bra. Bedre med noe import
enn ingenting :-)<br>
>>>>><br>
>>>>> De vannene som blir liggende på
kommunegrensene kan vi importere med det landsdekkende
datasettet i etterkant.<br>
>>>>><br>
>>>>> Si gjerne ifra her om framgang slik
at jeg og andre kan følge opp for resten av landet
seinere.<br>
>>>>><br>
>>>>> Espen<br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> 2014-05-21 9:29 GMT+02:00 "Jakob
Toftkær" < <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:jakob@toftkaer.dk">jakob@toftkaer.dk</a>
> :<br>
>>>>> Jeg er grundlæggende enig at man
burde importere et landsdækkende dataset men jeg er
realistisk omkring mine egne evner og ønsker derfor at
gøre det simpelt. Men plan var at benytte JOSMs
validator til at fortælle mig om der i forvejen var et
"area" på stedet for søerne. Hvis der var et overlap
ville jeg slette den relevante sø fra Kartverket
dataene. Dette burde kunne gøres manuelt for et
begrænset område(selv en kommune med 6000 søer) men ikke
for et helt land.<br>
>>>>><br>
>>>>> Hvis det er noget som kan gøres
automatisk og i nær fremtid så er der helt sikkert mere
kvalificerede folk derude end mig :-) og der er ingen
grund til at arbejde videre med projektet.<br>
>>>>><br>
>>>>> /Jakob<br>
>>>>><br>
>>>>> Den 21. maj 2014 kl. 08:51 skrev
Espen Oldeman Lund < <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:espen@espenpost.com">espen@espenpost.com</a>
>:<br>
>>>>><br>
>>>>> Bra om du tar litt tak i
vann/innsjøer. Har tenkt å gjøre noe med det sjøl og i
tillegg ta inn navn på de vannobjektene vi allerede har.<br>
>>>>><br>
>>>>> Men for å slippe problemet med
kutta vannobjekter på kommunegrensene så kan det kanskje
være lurt å bruke GeoJSON datasettet som er
landsdekkende?<br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://data.kartverket.no/download/content/n50-kartdata-wgs84-hele-landet-geojson"
target="_blank">http://data.kartverket.no/download/content/n50-kartdata-wgs84-hele-landet-geojson</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> Du må vel i alle fall passe på at
du ikke tar inn objekter der OSM allerede har vannet
inne fra før av. Så vi burde ha sjekka om polygonene
intersects( <a moz-do-not-send="true"
href="http://postgis.org/docs/ST_Intersects.html"
target="_blank">http://postgis.org/docs/ST_Intersects.html</a>
).<br>
>>>>><br>
>>>>> Det er jo også et spørsmål om vann
som henta inn fra Landsat og liknende bør byttes ut med
objekter fra Kartverket. Men det er vel kanskje
vanskelig å gjøre det automatisk. Kanskje sjekke
source-taggen?<br>
>>>>><br>
>>>>> Espen<br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> 2014-05-20 19:16 GMT+02:00 Jakob
Toftkær < <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:jakob@toftkaer.dk">jakob@toftkaer.dk</a>
>
:<br>
>>>>> Jeg var en tur til Lysebotn og
lagde mærke til at der stort set ikke var søer integnet
langs vejen. Jeg begyndte at indtegne nogle stykker men
fandt hurtigt ud af at det ikke var realistisk at blive
færdig. Fandt i stedet nogle data hos Kartverket(
Kartdata_1129_Forsand_UTM32_N50_SOSI.zip ) som jeg fik
importeret i JOSM. Har filtreret alt væk undtagen
"innsøer", har tagget "natural=water",
"source=kartverket" "source:date=2014-06-20" samt omdøbt
HØYDE til "ele".<br>
>>>>><br>
>>>>> Før jeg laver noget jeg fortryder
vil jeg forhøre mig her først. Det drejer sig om over
6000 ways så jeg kan umuligt tjekke dem alle sammen.
Hvad skal jeg undersøge før jeg uploader, jeg kan se at
nogle af søerne i udkandten af datasættet er skåret over
og skal derfor fjernes- går ud fra at det sker ved
kommunegrænsen?<br>
>>>>><br>
>>>>> JOSM vil advare om 2 søer der
ligger oven på hinanden så jeg på den måde kan undgå at
overskrive en allerede eksisterende
sø, ikke?<br>
>>>>><br>
>>>>> mvh Jakob<br>
>>>>><br>
>>>>>
_______________________________________________<br>
>>>>> kart mailing list<br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart"
target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> --<br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.turkompisen.no" target="_blank">http://www.turkompisen.no</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.kresendo.no/" target="_blank">http://www.kresendo.no/</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://no.linkedin.com/in/espenisaksen"
target="_blank">http://no.linkedin.com/in/espenisaksen</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> --<br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.turkompisen.no" target="_blank">http://www.turkompisen.no</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.kresendo.no/" target="_blank">http://www.kresendo.no/</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://no.linkedin.com/in/espenisaksen"
target="_blank">http://no.linkedin.com/in/espenisaksen</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>>
_______________________________________________<br>
>>>>> kart mailing list<br>
>>>>><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart"
target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> --<br>
>>>>> Arne Østensen<br>
>>>>> Byhaugveien 15<br>
>>>>> 4024 Stavanger<br>
>>>>> Tlf.<br>
>>>>> 95984180<br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>> --<br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.turkompisen.no" target="_blank">http://www.turkompisen.no</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.kresendo.no/" target="_blank">http://www.kresendo.no/</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://no.linkedin.com/in/espenisaksen"
target="_blank">http://no.linkedin.com/in/espenisaksen</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>>>>
_______________________________________________<br>
>>>>> kart mailing list<br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
>>>>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart"
target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
>>>>><br>
>>>>><br>
>>><br>
>> _______________________________________________<br>
>> kart mailing list<br>
>> <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
>> <a moz-do-not-send="true"
href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart"
target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
> _______________________________________________<br>
> kart mailing list<br>
> <a moz-do-not-send="true"
href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
> <a moz-do-not-send="true"
href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart"
target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
><br>
<br>
_______________________________________________<br>
kart mailing list<br>
<a moz-do-not-send="true" href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
<a moz-do-not-send="true"
href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart"
target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
</div>
</div>
</blockquote>
</div>
<br>
<br clear="all">
<div><br>
</div>
-- <br>
<div><a moz-do-not-send="true" href="http://www.turkompisen.no"
target="_blank">http://www.turkompisen.no</a></div>
<a moz-do-not-send="true" href="http://www.kresendo.no/"
target="_blank">http://www.kresendo.no/</a><br>
<div><a moz-do-not-send="true"
href="http://no.linkedin.com/in/espenisaksen"
target="_blank">http://no.linkedin.com/in/espenisaksen</a><br>
<br>
<br>
</div>
</div>
<br>
<fieldset class="mimeAttachmentHeader"></fieldset>
<br>
<pre wrap="">_______________________________________________
kart mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a>
</pre>
</blockquote>
<br>
<pre class="moz-signature" cols="72">--
Arne Østensen
Byhaugveien 15
4024 Stavanger
Tlf. 95984180</pre>
</body>
</html>