<div dir="ltr"><div><div><div>Jeg foreslår for Oslo:<br><br></div>I ref skrives det som faktisk står på skiltene, f.eks ref=Ring 3.<br><br>Det er ikke (direkte) feil og gjør at det faktisk kommer fram på alskens rendringer og gps-er _med en gang_. Det er også nybegynnervennlig.<br>
</div><div>Navnet på gatesnutten skrives som vanlig i name=Dag Hammarskjølds vei<br><br></div>De mer obskure veinumre, som Rv150 for Ring 3, er det vel _svært få_ som vet om.<br>De kan fint tas vare på med en relasjon (type=route, route=primary, ref=150).<br>
Vi kan med fordel også å holde en relasjon for ringveien for å få med slike ting som navn (type=route, name=Store ringvei, ref=Ring 3).<br><br></div><div>vennlig hilsen<br><br></div>-gorm<br></div><div class="gmail_extra">
<br clear="all"><div><br clear="all"><div>Gorm E. Johnsen</div>
</div>
<br><br><div class="gmail_quote">2014-08-08 0:20 GMT+02:00 Tor <span dir="ltr"><<a href="mailto:torsm.news@gmail.com" target="_blank">torsm.news@gmail.com</a>></span>:<br><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex">
Tror man i så fall trenger enda en tag for at det skal kunne dekke alle<br>
variantene:<br>
ringroad=yes<br>
ringroad:ref=Ring 3<br>
ringroad:name=Store ringvei<br>
<br>
Jeg tror det kan være en god løsning, men jeg er generelt skeptisk til å<br>
innføre stadig nye tagger i OSM (om det kan unngås).<br>
<br>
Tor<br>
<br>
8. aug. 2014 kl. 00:05 skrev Anders Fougner <<a href="mailto:anders.fougner@gmail.com">anders.fougner@gmail.com</a>>:<br>
<div class="HOEnZb"><div class="h5"><br>
> Dette høres ganske rotete og inkonsistent ut.<br>
> Hva med å innføre (og beskrive på norsk og internasjonal/engelsk<br>
> OSM-wiki) en egen tag for dette? Noe á la:<br>
> ringroad=yes<br>
> ringroad:name=Ring 3<br>
><br>
> En slik løsning vil også fungere for ringveier i land som kaller<br>
> ringveiene "Tangenziale" e.l.<br>
><br>
> Anders<br>
><br>
> --<br>
> <a href="mailto:Anders.Fougner@gmail.com">Anders.Fougner@gmail.com</a><br>
> <a href="tel:%2B47%2097158863" value="+4797158863">+47 97158863</a><br>
><br>
> Sent from my Commodore 64<br>
><br>
> Den 08.08.14 00:00, skrev Tor:<br>
>> Jeg har nå kikka rundt på OSM-wikien, på OSM-data i en del byer rundt<br>
>> omkring i verden med ringveger, lest på Wikipedia og søkt på Google. Det<br>
>> finnes et utall varianter for hvordan dette er gjort, både i det<br>
>> virkelige liv og hvordan det er tagget i OSM. Vi har ringveger:<br>
>> – som har ett vegnummer for hele ringvegen og der dette er et helt<br>
>> ordinært vegnummer<br>
>> – som skifter vegnummer underveis<br>
>> – som har vegnummer i en egen vegnummerserie for ringveger<br>
>> – som både har ordinært vegnummer og ringvegnummer<br>
>> – som ikke har vegnummer i det hele tatt<br>
>> – som har et gatenavn som er felles for hele ringvegen og der navnet i<br>
>> seg selv beskriver at det er en ringveg<br>
>> – der hver strekning har eget gatenavn, og der alle disse gatenavnene<br>
>> inneholder ordet ring eller belte<br>
>> – der hver strekning har egne gatenavn og disse gatenavnene er helt<br>
>> alminnelige gatenavn<br>
>> – der det offisielle gatenavnet på en liten strekning av ringvegen er<br>
>> det samme som navnet på hele ringvegen, men der de andre strekningene på<br>
>> ringvegen har helt andre gatenavn<br>
>> – som ikke har gatenavn i det hele tatt<br>
>> – som er påbegynt og aldri fullført<br>
>> – som har alle mulige kombinasjoner av variantene beskrevet over<br>
>><br>
>> Som sagt er taggingen ulik rundt omkring, og avhenger dels av<br>
>> virkeligheten den skal beskrive (jf. variantene ovenfor), dels av i<br>
>> hvilken grad noen faktisk har tatt seg bryet med å<br>
>> systematisere/strukturere taggingen for hvert land/by, og dels av hvor<br>
>> komplisert de i så fall har valgt å gjøre det.<br>
>><br>
>> Tor<br>
>><br>
>> 6. aug. 2014 kl. 09:13 skrev Vidar Gundersen <<a href="mailto:vibrog%2Bosm@gmail.com">vibrog+osm@gmail.com</a>>:<br>
>><br>
>>> Se på lignende prosjekter og spør de som har jobbet med disse:<br>
>>> <a href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/London_Ring_Road" target="_blank">http://wiki.openstreetmap.org/wiki/London_Ring_Road</a><br>
>>> <a href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Singapore#Roads" target="_blank">http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Singapore#Roads</a><br>
>>><br>
>>><br>
>>> 2014-08-06 8:20 GMT+02:00 Geir Ove Myhr <<a href="mailto:gomyhr@gmail.com">gomyhr@gmail.com</a>>:<br>
>>>> Ringveger er vel ikke noe særnorsk fenomen, og jeg vil tro det også er<br>
>>>> en problemstilling i andre land at ringvegene deler vegnummer med<br>
>>>> andre veger. Jeg synes det opprinnelige forslaget virker bra, men<br>
>>>> ville spurt på <a href="mailto:tagging@openstreetmap.org">tagging@openstreetmap.org</a>.<br>
>>>><br>
>>>> Geir Ove<br>
>>>><br>
>>>> 2014-08-06 0:40 GMT+02:00 Tor <<a href="mailto:torsm.news@gmail.com">torsm.news@gmail.com</a>>:<br>
>>>>> Jeg håper vi kan unngå å bruke relasjoner til dette. Vegnummer er noe som i utgangspunktet er veldig enkelt å tagge, og noe som er enkelt å forstå og dermed bidra med for uerfarne brukere. Relasjoner er alt annet en nybegynnervennlig.<br>
>>>>><br>
>>>>> roundtrip=yes innebærer at utgangspunktet og sluttpunktet er det samme, og det er det ikke for ringvegene, iallfall ikke i Oslo.<br>
>>>>><br>
>>>>> Tor<br>
>>>>><br>
>>>>>> Den 5. aug. 2014 kl. 23:51 skrev Vidar Gundersen <<a href="mailto:vibrog%2Bosm@gmail.com">vibrog+osm@gmail.com</a>>:<br>
>>>>>><br>
>>>>>> Bør ihvertfall samles til relasjoner. Usikker på tagging for å<br>
>>>>>> beskrive det som ringvei, men for turstier brukes gjerne<br>
>>>>>> roundtrip=yes. Jeg er sikker på at du vil finne noen tips i OSM<br>
>>>>>> wikien.<br>
>>>>>><br>
>>>>>> 2014-08-05 23:07 GMT+02:00 Tor <<a href="mailto:torsm.news@gmail.com">torsm.news@gmail.com</a>>:<br>
>>>>>>> Hvordan skal vi tagge ringveger? Jeg tenker her på de vegene i noen byer<br>
>>>>>>> som er merket med vegnummerskilt der det står slikt som "Ring 3"<br>
>>>>>>> istedenfor det vanlige vegnummeret. Disse er i dag ikke tagget på noen<br>
>>>>>>> enhetlig måte i OSM.<br>
>>>>>>><br>
>>>>>>> Et alternativ som jeg tror har vært diskutert før, er å bruke loc_ref=*.<br>
>>>>>>><br>
>>>>>>> Siden vegene er skiltet med disse numrene, syns jeg det er et poeng at<br>
>>>>>>> de bør vises på de fleste OSM-baserte kart.<br>
>>>>>>><br>
>>>>>>> Jeg foreslår at vi gjør det enkelt og tagger ringvegene på samme måte<br>
>>>>>>> som vegstrekninger der to veger deler samme trasé: ref=E 6;Ring 3<br>
>>>>>>><br>
>>>>>>> Synspunkter?<br>
>>>>>>><br>
>>>>>>> --<br>
>>>>>>> Tor<br>
>>>>>>> _______________________________________________<br>
>>>>>>> kart mailing list<br>
>>>>>>> <a href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
>>>>>>> <a href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart" target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
>>>>> _______________________________________________<br>
>>>>> kart mailing list<br>
>>>>> <a href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
>>>>> <a href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart" target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
>>>> _______________________________________________<br>
>>>> kart mailing list<br>
>>>> <a href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
>>>> <a href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart" target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
>> _______________________________________________<br>
>> kart mailing list<br>
>> <a href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
>> <a href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart" target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
><br>
> _______________________________________________<br>
> kart mailing list<br>
> <a href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
> <a href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart" target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
<br>
_______________________________________________<br>
kart mailing list<br>
<a href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
<a href="http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart" target="_blank">http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart</a><br>
<br>
</div></div></blockquote></div><br></div>