<html>
<head>
<meta content="text/html; charset=ISO-8859-1"
http-equiv="Content-Type">
</head>
<body text="#000000" bgcolor="#FFFFFF">
<div class="moz-cite-prefix">Den 26.08.2014 22:52, skrev Tor:<br>
</div>
<blockquote
cite="mid:%3CA8EA2E2A-01B2-4416-BAF5-E019E2A0F4B2@gmail.com%3E"
type="cite">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;
charset=ISO-8859-1">
22. aug. 2014 kl. 23:21 skrev Helge Olav Helgesen <<a
moz-do-not-send="true" href="mailto:helge@helge.net">helge@helge.net</a>>:<br>
<div><br class="Apple-interchange-newline">
<blockquote type="cite">
<div><span data-mailaddress="karl@huftis.org"
data-contactname="Karl Ove Hufthammer" class="clickable"><span
title="karl@huftis.org">Karl Ove Hufthammer</span><span
class="detail"> <<a moz-do-not-send="true"
href="mailto:karl@huftis.org">karl@huftis.org</a>></span></span>
, 2014-08-22 16:44:<br>
<div>
<blockquote class="mori" style="margin:0 0 0
.8ex;border-left:2px blue solid;padding-left:1ex;">fr.
den 22. 08. 2014 klokka 12.59 (+0200) skreiv Helge Olav
Helgesen:<br>
> Jeg er ikke enig.<br>
<br>
> Vi kan ikke fjerne adresse fra POI som butikker med
mer. Vi kommer<br>
> altså inn i en situasjon hvor adresser står flere
steder, noe jeg<br>
> mener er fornuftig.</blockquote>
</div>
<div>
<blockquote class="mori" style="margin:0 0 0
.8ex;border-left:2px blue solid;padding-left:1ex;"><br>
Vil opplysa om at dette strir mot eitt av grunnprinsippa
i OSM, «One<br>
feature, one OSM element»:<br>
<a moz-do-not-send="true"
href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Good_practice#One_feature.2C_one_OSM_element"
target="_blank"
title="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Good_practice#One_feature.2C_one_OSM_element">http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Good_practice#One_feature.2C_one_OSM_element</a></blockquote>
</div>
<div><br>
</div>
<div>Jeg er forsåvidt enig med dette grunnprinnsippet. Men
jeg er uenig med din tolkning av prinsippet.</div>
<div><br>
</div>
<div>At en butikk (eller uansett annen type POI) har sin
egen adresse i sitt objekt er ikke det samme som å
duplisere adressene for å få noe fram på kartet som
beskrevet i linken din.</div>
<div><br>
</div>
<div>På samme måte vil jeg kanskje si at databasen også blir
bedre på flere måter når adressen er i en POI også.</div>
<div><br>
</div>
<div>Eks: <a moz-do-not-send="true"
href="http://www.openstreetmap.org/node/1937388033">http://www.openstreetmap.org/node/1937388033</a>
- er Rema 1000 på Skårersletta 55. Om jeg søker
i Nominatim etter denne adressen får jeg opp alle POI som
er knyttet mot den adressen. Dette mister jeg om adressene
skal bort.</div>
<div><br>
</div>
<div>Argumentet mitt for å legge adressen i en POI er for at
den enkelte POI skal være komplett, altså at en gitt POI
har en verdi for seg selv. Ikke for å duplisere innholdet
i databasen eller få opp flere adresseobjekter.</div>
</div>
</blockquote>
<br>
</div>
<div>Noen som vet hvordan de har gjort det i Danmark?</div>
<br>
</blockquote>
Danmark har vært konsekvente på dette: Alle adresser skal inn som
punkt (adressenoder). Bakgrunnen er at de ønsker å ha en mulighet
for automatisk kontroll og oppdatering fra dansk matrikkel. Dette er
beskrevet her: <a class="moz-txt-link-freetext" href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Addresses#Denmark">http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Addresses#Denmark</a><br>
<br>
Prinsippet for adresser i OSM:<br>
<b><i>"Address information can be added to OpenStreetMap using a
variety of methods, such as adding a simple node containing an
address, adding address information to a building or site
outline, or alternatively to an entrance node for the building.
</i></b><b><i>"</i></b><br>
<br>
Det betyr at adresser kun skal inn som egen node, egenskapstag på
bygningsomriss eller på bygningsnode tagget med entrance=*, der * er
husnummeret.<br>
<br>
Dette gjelder adresser som adresser, og som skal være søkbare og
kunne gi oppslag ved bruk av navigasjon eller ruteplanleggere.<br>
<br>
Adresser som ligger på POI er kun ekstrainformasjon på linje med
telefonnummer, butikknavn, bensinleverandør osv. Selv er jeg usikker
på om det er noen grunn til å legge adresser i POI'er som butikker
osv, da du allerede er i kartet og ser adressen når du har funnet
butikken og klikker på POI'en for informasjon. <br>
Adresser på POI'er er kun reklame / kontaktinformasjon, og har ikke
noe med adressestrukturen i OSM å gjøre. Adresser på POI kan på
ingen måte erstatte adressenoder.<br>
<br>
Det danske valget mener jeg er det eneste rette fordi det er det
eneste som kan gi en fornuftig mulighet for automatisk kontroll og
oppdatering. Uten elektronisk oppdatering vil adresseregisteret i
OSM fort bli upålitelig.<br>
<br>
Kartverket har for tiden en kampanje gående overfor kommunene der de
ønsker at alle bygninger for varig opphold (hus og hytter, hoteller
osv) samt forretninger og publikumsbygg skal ha egen veiadresse
innen kort tid. Dette betyr at det vil bli veldig mye nye
adressepunkt den nærmeste tiden. Områder som har adressepunkt i OSM
i dag vil fort få behov for oppdateringer.<br>
<pre class="moz-signature" cols="72">--
Svein Olav Hagen
</pre>
</body>
</html>