<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 12pt;
font-family:Calibri
}
--></style></head>
<body class='hmmessage'><div dir='ltr'>Det der er akkurat det vi må unngå. Den relasjonen er svært sårbar når folk utan erfaring med relasjonar gjer endringar i området.<br>Ser ut til at denne brukaren har berre importert data rett frå råfila. Spent å sjå kor lenge det går før noko i Meråker er øydelagt :)<br><br><div>> From: sverre.didriksen@usit.uio.no<br>> To: gazer2175@hotmail.com<br>> CC: kart@nuug.no<br>> Subject: Re: [NUUG kart] Import av elver, bekker og vann fra statkart N50<br>> Date: Mon, 2 Feb 2015 13:11:54 +0000<br>> <br>> Er enig i at multipolygoner må gjøres på en litt enklere måte. Selv om<br>> det egentlig er løst på en fin måte her så blir det for komplisert for<br>> mange når man skal gjøre endringer i ettertid. Jeg tror også at det er<br>> best om man i hovedsak bruker dette på åpninger i f.eks. skog som så<br>> igjen har tagg for myr, vann eller hva det er i denne åpningen. Og så<br>> bør ytre way være en hel way, med mindre man støter på grensen på 2000<br>> punkter som er et problem på store vann etc. Dette vil medføre at man<br>> delvis har to eller flere ways som ligger oppå hverandre, men det ser<br>> jeg ikke på som noe problem. <br>> <br>> Se f.eks. på https://www.openstreetmap.org/relation/4531318. Her burde<br>> det nok vært en ytre way, men den er delt opp i mange små.<br>> <br>> -Sverre<br>> <br>> <br>> On Mon, 2015-02-02 at 10:59 +0100, N/A N/A wrote:<br>> > Det vil ikkje fungere. Då må ein legge inn data slik som sosi2osm<br>> > lagar det og det vert det kaos.<br>> > For eit polygon er det rett og slett ikkje råd og få lagt inn rett<br>> > dato då det som sagt kan vere opp til fleire ulike datoar på ulike<br>> > delar.<br>> > <br>> > Einaste multipoly relasjon som bør brukast er når det f.eks. er<br>> > opningar i skog osv. Ein må ikkje legge inn eit polygon som fleire<br>> > ways med relasjon der ways er medlem av ein anna multipoly relasjon.<br>> > Dette vil berre føre til rot når folk som ikkje har peiling på<br>> > relasjonar endrar på ting. Er fleire eksempel på dette rundt om kring.<br>> > <br>> > Dato vil kun fungere for stream/river, då desse er kun way frå<br>> > starten, så det er lite poeng.<br>> > <br>> > Det beste er at ein legg inn source:date for den dagen sosi fila var<br>> > lasta ned frå Kartverket i change set description.<br>> > <br>> > Ta ein titt på Voss Kommune. Vil meine at slik data er lagt inn her<br>> > vil vere det beste kompromisset. Her er det multipolygon kun når ein<br>> > må for å få det til å fungere.<br>> > Der "inner" av skog er eit heilt polygon så taggar eg det med typen<br>> > areal som f.eks. farmland. Der det er brytning mellom skog rutene,<br>> > eller der eit anna areal ikkje fult deler med skogen, så må eg lage<br>> > separat polygon og ikkje ein ny relasjon der er deler opp i ways.<br>> > http://www.openstreetmap.org/way/307392530#map=17/60.75943/6.49934&layers=D<br>> > http://www.openstreetmap.org/way/307392548#map=17/60.75513/6.50088&layers=D<br>> > <br>> > Måtte dele opp ein del av rutene med skog frå kartverket då dei enda<br>> > opp med over 2000 punkt.<br>> > <br>> > For min del kunne vi lagt inn data som sosi2osm lagar det, men det<br>> > ville nok ikkje DWG ha godteke. Hadde spart oss mykje arbeid og ein<br>> > slepp at svært mange polygon deler punkt.<br>> > Det hadde vorte ekstremt mange relasjonar som eg tvilar på ville<br>> > fungert. Voss Kommune åleine er bygd opp av over 11000 relasjonar i<br>> > råfila frå sosi2osm.<br>> > <br>> > <br>> > ______________________________________________________________________<br>> > Date: Mon, 2 Feb 2015 08:12:46 +0100<br>> > Subject: Re: [NUUG kart] Import av elver, bekker og vann fra statkart<br>> > N50<br>> > From: torsteinibo@gmail.com<br>> > To: gazer2175@hotmail.com<br>> > CC: kart@nuug.no<br>> > <br>> > <br>> > <br>> > Enig. Så bare veiene i relasjonene bør ha dato og ikke relasjonen som<br>> > helhet.<br>> > <br>> > Torstein <br>> > <br>> > On Feb 1, 2015 11:17 PM, "N/A N/A" <gazer2175@hotmail.com> wrote:<br>> > Å setje source:date for eit polygon in OSM er nesten umulig å<br>> > få til utan at alle polygon må delast opp og leggjast inn som<br>> > relasjon. Dette fordi f.eks. ein innsjø kan ha 2-3 ulike<br>> > datoar på ulike delar av omrisset. Merka meg at myr områder<br>> > ofte er frå andre halvdel av 70-talet mens skog kan vere frå<br>> > 80 og 90 talet. Så kjem elvar og jordbruk som er av endå nyare<br>> > dato.<br>> > Når desse grensar til kvarandre på fleire delar så blir det<br>> > ikkje lett å få til.<br>> > <br>> > <br>> > ______________________________________________________________<br>> > From: torsteinibo@gmail.com<br>> > Date: Sun, 1 Feb 2015 22:59:29 +0100<br>> > To: gomyhr@gmail.com<br>> > CC: kart@nuug.no<br>> > Subject: Re: [NUUG kart] Import av elver, bekker og vann fra<br>> > statkart N50<br>> > <br>> > Takk for innspillene. <br>> > 1. Jeg endrer source til "Kartverket N50". Dette for å skille<br>> > det fra tidligere import av N5000 (og fremtidige). Jeg synes<br>> > source:date bør settes til datoen for "DATAFANGSTDATO" på<br>> > hvert element. Dette siden den vil variere på import settet.<br>> > 2. Fikset<br>> > 3. Kystlinje er nå fjernet.<br>> > 4. Forklaring forbedret. En kan vurdere å ta ut<br>> > xxxReplaced.osm da denne genereres i punkt 9 for oppdatert<br>> > data og kun det valgte området. Evt. kan man kjøre splitter<br>> > direkte på xxxReplaced.osm og laste opp den resulterende filen<br>> > direkte.<br>> > <br>> > Hilsen<br>> > Torstein<br>> > <br>> > 1. februar 2015 kl. 21.27 skrev Geir Ove Myhr<br>> > <gomyhr@gmail.com>:<br>> > Hei!<br>> > <br>> > Fint du har lagt ut ferdiglagde OSM-filer. Det gjør<br>> > det mye lettere å<br>> > sjekke. Jeg tror også det er lurt å begrense<br>> > N50-uttaket til én<br>> > datatype om gangen slik du har tenkt. Det gjør det<br>> > lettere å sjekke de<br>> > objektene som importeres. Jeg har et par kommentarer i<br>> > første omgang:<br>> > <br>> > 1. Jeg ser du bruker source="statkart N50" og<br>> > source:date=* på alle<br>> > ways og relasjoner. Her bør det vel settes<br>> > source=Kartverket og<br>> > eventuelt source:date=YYYY-MM-DD om relevant, og de<br>> > bør settes på<br>> > endringssettet istedenfor på alle objektene slik det<br>> > er beskrevet på<br>> > http://wiki.openstreetmap.org/wiki/No:Kartverket_import.<br>> > 2. Jeg ser at det er en del små vann som er<br>> > multipolygoner som består<br>> > en én way som igjen består av et fåtall noder. Det<br>> > virker på meg<br>> > unødvendig komplisert å bruke en relasjon i disse<br>> > tilfellene.<br>> > 3. Kystlinjene har generelt litt spesiell behandling i<br>> > OSM, sikkert<br>> > mest fordi de tilsammen er såpass lange. Det hadde<br>> > kanskje vært lurt å<br>> > ta dem inn som en egen kystlinje-import som kun<br>> > fokuserte på denne.<br>> > 4. I punkt 3 på<br>> > https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Tibnor/N50import#Ved_hver_import<br>> > er det uklart for meg hva som menes med beskrivelsen<br>> > av<br>> > xxxReplaced.osm.<br>> > <br>> > 2015-02-01 11:47 GMT+01:00 Torstein Ingebrigtsen Bø<br>> > <torsteinibo@gmail.com>:<br>> > > Hei, jeg fikk liten respons så jeg prøver igjen. Nå<br>> > har jeg lagd en ny<br>> > > versjon der det meste av arbeidet er gjort på<br>> > forhånd og lagret på min<br>> > > google drive. Nå kreves kun python og ikke sosi2osm.<br>> > Er det noen som har<br>> > > tilbakemeldinger? Anvisningen finnes fortsatt på<br>> > ><br>> > https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Tibnor/N50import<br>> > ><br>> > > Hilsen<br>> > > Torstein I. Bø<br>> > ><br>> > > ---------- Videresendt e-post ----------<br>> > > Fra: Torstein Ingebrigtsen Bø<br>> > <torsteinibo@gmail.com><br>> > > Dato: 29. januar 2015 kl. 19.13<br>> > > Emne: Import av elver, bekker og vann fra statkart<br>> > N50<br>> > > Til: "kart@nuug.no" <kart@nuug.no><br>> > ><br>> > ><br>> > > Hei,<br>> > ><br>> > > Jeg har i det siste jobbet med å lage en metode for<br>> > å importere data for<br>> > > arealdekke.sosi fra N50 serien. Jeg har gjort en<br>> > prøveimport av data for<br>> > > Meråker<br>> > (http://www.openstreetmap.org/#map=13/63.4971/12.0551). Jeg har lagd<br>> > > noen skript som skal minke feil og arbeidsmengden<br>> > under importering<br>> > > (https://github.com/tibnor/kartverket2osm).<br>> > Forslaget for importmetode<br>> > > finnes på<br>> > https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Tibnor/N50import<br>> > ><br>> > > Merk at jeg har lagd skript både for å sette<br>> > rettning på elver og bekker<br>> > > (basert på høydedata). Det er også et script for å<br>> > ta flette eksisterende<br>> > > data med import data, for å unngå duplikater.<br>> > ><br>> > > Som dere ser på Meråker importen har jeg også<br>> > importert arealdekke. Metoden<br>> > > for dette er veldig lik metoden for å importere<br>> > vann/elv/bekker, så jeg<br>> > > kommer med metode for dette seinere. Av erfaring bør<br>> > man importere disse<br>> > > hver for seg.<br>> > ><br>> > > Hilsen<br>> > > Torstein I. Bø<br>> > > tibnor<br>> > ><br>> > ><br>> > <br>> > > _______________________________________________<br>> > > kart mailing list<br>> > > kart@nuug.no<br>> > > http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart<br>> > ><br>> > <br>> > <br>> > <br>> > _______________________________________________ kart mailing<br>> > list kart@nuug.no http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart<br>> > <br>> > _______________________________________________<br>> > kart mailing list<br>> > kart@nuug.no<br>> > http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart<br>> > <br>> > _______________________________________________<br>> > kart mailing list<br>> > kart@nuug.no<br>> > http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart<br>> <br></div>                                            </div></body>
</html>