<div dir="ltr">Hei igjen,<div><br>1. Hvis ingen kommer med flere innspill innen dagen i dag sender jeg infomail til import-listen i morgen. :-)<div>2. For de som har lyst til å importere så er det bare ta ansvar på <a href="https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/Topography_import_for_Norway/assignment#Ansvar_for_import_av_topografi_for_norske_kommuner" target="_blank" style="font-size:12.8000001907349px">https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/Topography_import_for_Norway/assignment#Ansvar_for_import_av_topografi_for_norske_kommuner</a></div></div><div class="gmail_extra"><br clear="all"><div><div class="gmail_signature">Hilsen<br>Torstein</div></div>
<br><div class="gmail_quote">27. februar 2015 kl. 23.24 skrev Sverre Didriksen <span dir="ltr"><<a href="mailto:sverre.didriksen@usit.uio.no" target="_blank">sverre.didriksen@usit.uio.no</a>></span>:<br><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex">Veldig bra. Da har jeg lagt inn kommunene jeg jobber med.<br>
<br>
Siden det mangler mange som er tatt eller jobbes med så oppfordrer jeg<br>
alle andre til også å legge inn de de holder på med.<br>
<br>
Jeg sorterte etter kommunenummer. Antar det er greiest. Og så la jeg rød<br>
på den som mangler mye. Vi kan jo f.eks. bruke rød, orange og grønn<br>
f.eks. for status.<br>
<span class="HOEnZb"><font color="#888888"><br>
-Sverre<br>
</font></span><div class="HOEnZb"><div class="h5"><br>
<br>
On Fri, 2015-02-27 at 09:07 +1100, Torstein Ingebrigtsen Bø wrote:<br>
> Når det gjelder kommuner som er ferdig importert/ikke skal importeres<br>
> kan det legges inn<br>
> i <a href="https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/Topography_import_for_Norway/assignment#Ansvar_for_import_av_topografi_for_norske_kommuner" target="_blank">https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/Topography_import_for_Norway/assignment#Ansvar_for_import_av_topografi_for_norske_kommuner</a><br>
><br>
> Hilsen<br>
> Torstein<br>
><br>
> 26. februar 2015 kl. 22.41 skrev Sverre Didriksen<br>
> <<a href="mailto:sverre.didriksen@usit.uio.no">sverre.didriksen@usit.uio.no</a>>:<br>
> On Thu, 2015-02-26 at 08:34 +1100, Torstein Ingebrigtsen Bø<br>
> wrote:<br>
> > Vi kom ikke frem til noen enighet om multipoligoner (noe det<br>
> heller<br>
> > ikke er generelt for multipoligoner). Men jeg valgte å bruke<br>
> flere<br>
> > ytterveier. Blant annet fordi source:date taggen for<br>
> dellinjer blir<br>
> > bevart, noe som gjør det enklere å finne gammel data.<br>
> ><br>
> > Jeg kan godt gjøre en oppdatering av de kommunene vi velger<br>
> å<br>
> > oppdatere. (En slik kjøring av alle kommunene tar minst 2<br>
> dager på min<br>
> > laptop). Da får man med oppdateringene fra Kartverket, mens<br>
> > oppdateringene i OSM blir tatt med under importprosessen (av<br>
> et python<br>
> > skript).<br>
><br>
> OK, da er det ikke så viktig å oppdatere filene. Jeg trodde at<br>
> diffen<br>
> mellom osm og N50 lå ferdig generert her.<br>
><br>
> > Vi kan godt lage en liste over kommuner der det ikke bør<br>
> importeres.<br>
> > Siden dette er en ganske manuell import, tror jeg man kan<br>
> importere<br>
> > også der det er mye data fra før. Det blir bare veldig mye<br>
> mer arbeid<br>
> > å manuelt flette sammen OSM med N50.<br>
><br>
> Jeg tenkte her primært på de kommunene hvor det allerede er<br>
> importert<br>
> data fra N50, og ikke bare de hvor det bare er mye data. Jeg<br>
> har jo tatt<br>
> et par (Østre- og Vestre Slidre) og en del andre er også<br>
> allerede tatt.<br>
><br>
> > Når det gjelder importrekkefølge tror jeg det har lite å si<br>
> om man<br>
> > importerer veier først eller områder. Hva tenker du på når<br>
> du sier at<br>
> > "Det er langt lettere å jobbe med veier når ikke områdene<br>
> allerede er<br>
> > der."? Jeg ser det som to uavhengige importer. (Det eneste<br>
> er at det<br>
> > går tregere å laste ned data fra OSM når det er mer data i<br>
> området).<br>
> > Det eneste er at det skal markeres om veier krysser elver<br>
> med bru.<br>
> > Dette tror jeg er enklere å få til hvis man først importerer<br>
> vann og<br>
> > vannveier, så importerer/legger til veier.<br>
> ><br>
><br>
> Når jeg tenker meg om så spiller det liten rolle. Når jeg har<br>
> tatt inn<br>
> vegdata fra Kartverket så har jeg tatt en og en vei, og<br>
> sammenlignet med<br>
> flyfoto for å korrigere feil. Noen veier eksisterer nemlig<br>
> ikke lenger,<br>
> og noen er ikke velikeholdt så de er mer å regne som track,<br>
> osv.<br>
><br>
> -Sverre<br>
><br>
><br>
> > Torstein<br>
> ><br>
> > On Feb 26, 2015 3:35 AM, "Sverre Didriksen"<br>
> > <<a href="mailto:sverre.didriksen@usit.uio.no">sverre.didriksen@usit.uio.no</a>> wrote:<br>
> > Hei<br>
> ><br>
> ><br>
> > Kom vi frem til noen enighet rundt denne måten å<br>
> implementere<br>
> > multipoligoner på? Personlig er jeg litt skeptisk<br>
> fordi jeg<br>
> > tror den vil gi oss store problemer i fremtiden.<br>
> ><br>
> ><br>
> > Og så lurer jeg litt på om man bør kjøre en<br>
> oppdatering av<br>
> > dataene på google-driven. Disse bør egentlig<br>
> genereres rett i<br>
> > forkant av importen for å ikke miste det som er<br>
> gjort i det<br>
> > siste. Noe av det aller viktigste å passe på er jo å<br>
> ikke<br>
> > ødelegge noe.<br>
> ><br>
> ><br>
> ><br>
> > Bør man lage en liste med kommuner man skal ta og<br>
> ikke ta. Det<br>
> > er jo allerede noen som er tatt og de er det vel<br>
> neppe<br>
> > nødvendig å ta.<br>
> ><br>
> ><br>
> > Og til slutt; burde man ikke kanskje importert veier<br>
> før man<br>
> > tar områder? Det er langt lettere å jobbe med veier<br>
> når ikke<br>
> > områdene allerede er der.<br>
> ><br>
> ><br>
> ><br>
> > -Sverre<br>
> ><br>
> ><br>
> ><br>
> ><br>
> ><br>
> ><br>
> ______________________________________________________________<br>
> > From: Torstein Ingebrigtsen Bø<br>
> <<a href="mailto:torsteinibo@gmail.com">torsteinibo@gmail.com</a>><br>
> > Sent: 25 February 2015 13:41<br>
> > To: <a href="mailto:kart@nuug.no">kart@nuug.no</a><br>
> > Subject: [NUUG kart] Forslag til dugnad: import av<br>
> vann og<br>
> > arealdekke<br>
> ><br>
> > Hei,<br>
> ><br>
> ><br>
> > Da mener jeg at det er klart for en import av vann<br>
> og<br>
> > arealdekke fra Kartverket N50. Jeg er ferdig med en<br>
> testimport<br>
> > av Holtålen<br>
> ><br>
> (<a href="http://www.openstreetmap.org/#map=11/62.8799/11.2775" target="_blank">http://www.openstreetmap.org/#map=11/62.8799/11.2775</a>),<br>
> > underveis brukte jeg beskrivelsen gitt<br>
> > i<br>
> <a href="https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Tibnor/N50import" target="_blank">https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Tibnor/N50import</a><br>
> > Jeg har også laget en detaljert beskrivelse på<br>
> engelsk<br>
> ><br>
> (<a href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/Topography_import_for_Norway" target="_blank">http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/Topography_import_for_Norway</a>)<br>
> ><br>
> ><br>
> > Mitt forslag er at vi velger fem eller ti<br>
> testkommuner (noen<br>
> > med kyst, mye data/lite data). Da kan vi se hvor<br>
> godt det<br>
> > fungerer på disse. Hvis vi får problemer stopper vi<br>
> og<br>
> > utvikler prosedyren videre, ellers skallerer vi opp<br>
> til en<br>
> > full import.<br>
> ><br>
> ><br>
> > Hvis ingen har noen tilbakemeldinger sender jeg<br>
> forslaget til<br>
> > <a href="mailto:imports@openstreetmap.org">imports@openstreetmap.org</a> og legger metoden til<br>
> ><br>
> <a href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/No:Kartverket_import" target="_blank">http://wiki.openstreetmap.org/wiki/No:Kartverket_import</a>.<br>
> ><br>
> ><br>
> > Rett gjerne opp skrivefeil og fyll inn mer detaljer<br>
> i<br>
> > wikiene :-)<br>
> ><br>
> > Hilsen<br>
> > tibnor<br>
> > Torstein<br>
><br>
><br>
><br>
><br>
<br>
</div></div></blockquote></div><br></div></div>