[NUUG kart] Bussruter; tilgjengelig info og hvordan tagge?
Mats Taraldsvik
mats.taraldsvik at gmail.com
Tue Apr 24 09:40:54 CEST 2012
Takk, da skal jeg se på det!
Jeg ser at de rutene jeg husker (81A, 81B) som går over Tømteveien,
Sofiemyr, ligger i oversikten din, men uten holdeplasser. Noen spesielle
regler jeg trenger å tenke på når jeg retter opp dette, eller følger det
internasjonal (les: osm-wiki, routes) norm?
Mats
On 04/23/2012 09:54 PM, Vidar Gundersen wrote:
> Trafikanten (nå Ruter) friga tilgang til sitt API, så derfra hentet vi
> bussholdeplasser fra 8 fylker på Østlandet (ref peker på deres id'er i
> Nasjonalt holdeplassregister). Trafikanten hadde bare ett stopp for
> steder med samme navn, som på Carl Berners plass, hvor det i
> realiteten er flere steder for de ulike rutene og retningene at
> bussene stopper. route_ref inneholder rutenummer, slik at det er lett
> å finne igjen holdeplassene og knytte de til en relasjon. For ruter
> som ikke har eksplisitte navn ble vi enige om å bruke to=, via=, from=
> istedetfor name="fra sted – til sted".
>
> Alle bussrutene vises i en oversikt jeg har laget over alle
> relasjonsruter på OSM i Norge, her: http://www.vidargundersen.com/routes/
> Der finner du sikkert eksempler på bussruter som er godt tagget.
> 20-bussen kanskje.
>
> http://labs.trafikanten.no/aapne-data.aspx
>
> Flytt gjerne unøyaktige/feilplasserte bussholdeplasser. Endre da
> source til feks source=Bing;Trafikanten evt source=Bing,
> source:ref=Trafikanten. Jeg husker ikke helt hvilken praksis vi landet
> på her.
>
>
>
> On Mon, Apr 23, 2012 at 12:26 PM, Mats Taraldsvik
> <mats.taraldsvik at gmail.com <mailto:mats.taraldsvik at gmail.com>> wrote:
>
> Jeg har tittet litt på osm-wikien (eng), for å se på relasjoner og
> bussruter. I mitt lokalområde, som jeg har fått jobbet litt på i det
> siste, ser jeg at en del (men ikke alle) bussholdeplasser er på plass.
> Det er dog en del bussruter som mangler, og jeg vil gjerne legge
> til disse.
>
> På Sofiemyr ser jeg at rute 907 ser ut til å være komplett med
> relasjoner og allting, så det kan jeg antakelig bruke som
> eksempel. Det
> står et ref, kilde Trafikanten og source:date -- er det data vi kan
> bruke fra trafikanten her? hvor finner jeg disse/er de
> tilgjengelig i et
> api, og er selve holdeplassene koordinatbestemt (noen steder er de
> unøyaktige, skal jeg flytte disse, da Bing-ortofoto ser ut til å være
> pålitelig)?
>
> Mvh,
> Mats Taraldsvik
>
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://lists.nuug.no/pipermail/kart/attachments/20120424/fe310563/attachment.htm
More information about the kart
mailing list