[NUUG kart] Zoomnivå i OSM
Gisle Sælensminde
gisle at snirklasjon.no
Mon Aug 18 18:58:40 CEST 2014
Den 18. aug. 2014 17:34, skrev Stein Arne Storslett:
> Hei
>
> Har vi noe bevisst forhold til zoomnivå ved redigering, eller
> overlates alt til rendringen basert på type tag - f.eks.
> type/størrelse på vei?
>
Databasen i OSM vet ingenting om zoomnivå, så svaret er at ved
redigering skal du kun konsentrere deg om å tagge så riktig som mulig
basert på den nye informasjonen du har samlet inn eller ønsker å importere.
Hvordan kartet blir seende ut er opp til rendreren, som tar kartdata fra
OSM-databasen, og tegner kart på de ulike zoomnivåene basert på det. Det
er denne som bestemmer hvordan en tag skal med og hvordan den skal
rendres på de ulike zoomnivåene, ofte ved hjelp av stylesheets for hvert
nivå. Det er også verdt å nevne at det finnes flere rendrere og ulike
stylesheets for ulike formål for hver av dem(veikart, sykkelkart,
turkart, turistattraksjoner etc). De ulike kartene legger også vekt på
ulike ting. Det er derfor umulig å kontrollere hvordan det du legger inn
blir seende ut på alle de forskjellige kartene som lages basert på
OSM-data.
Et gammalt mantra fra OSM er "don't tag for the renderer", som er det
korte svaret på spørsmålet ditt.
Du kan også lage dine egne kart med egne stylesheets, for eksempel ved
hjelp av tilemill.
-Gisle
More information about the kart
mailing list