[NUUG kart] Import af søer fra Kartverket
Jakob Toftkær
jakob at toftkaer.dk
Tue May 20 19:16:56 CEST 2014
Jeg var en tur til Lysebotn og lagde mærke til at der stort set ikke var
søer integnet langs vejen. Jeg begyndte at indtegne nogle stykker men
fandt hurtigt ud af at det ikke var realistisk at blive færdig. Fandt i
stedet nogle data hos Kartverket(
Kartdata_1129_Forsand_UTM32_N50_SOSI.zip ) som jeg fik importeret i
JOSM. Har filtreret alt væk undtagen "innsøer", har tagget
"natural=water", "source=kartverket" "source:date=2014-06-20" samt
omdøbt HØYDE til "ele".
Før jeg laver noget jeg fortryder vil jeg forhøre mig her først. Det
drejer sig om over 6000 ways så jeg kan umuligt tjekke dem alle sammen.
Hvad skal jeg undersøge før jeg uploader, jeg kan se at nogle af søerne
i udkandten af datasættet er skåret over og skal derfor fjernes- går ud
fra at det sker ved kommunegrænsen?
JOSM vil advare om 2 søer der ligger oven på hinanden så jeg på den måde
kan undgå at overskrive en allerede eksisterende sø, ikke?
mvh Jakob
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://lists.nuug.no/pipermail/kart/attachments/20140520/251b455c/attachment.htm
More information about the kart
mailing list