[NUUG kart] Import af søer fra Kartverket
N/A N/A
gazer2175 at hotmail.com
Fri May 23 02:47:08 CEST 2014
Hei Svein Olav
Virkar som du har peiling på dette. Multipoly er nok det beste, men kan vere problematisk for nye brukarar. Merka sjølv at det tok en del tid før eg vart komfortabel med relasjonar.
Tenker du at f.eks. eit stort område skog er "outer" og så legg ein innsjøar osv som "inner" inn i ein stor multipoly relasjon? Hugs på at det er ei grense på rundt 2000 punkt per polygon/linje.
Eg trur at kvar type areal må vel ha sin heilt eigen polygon, men kan ha felles noder/punkt med polygonar ved sida av den.
Som over så legg ein innsjøar som inner multipoly og øyar/holmar i dei som inner av vannpolygonet, som då vil vere både inner og outer i ulike relasjonar.
Når det gjeld areal som er utanfor skog, slik som dyrka mark, så bør vel dei ha sin eigen polygon utan å bruke multipoly relasjonar.
Korleis kartverket sine data er bygd opp har kanskje litt å seie for måten ein legg dette opp. Men tenkter at vi bør avgrense til kommune uansett for store polygon som skog.
Dette for at det ikkje skal bli for store mengder data å laste ned for å editere eit mindre område seinare.
Altså bør ein bli einig om kva type areal som er i "botnen" og kva som då vert lagt "oppå" som "inner" i eit multipolygon.
Rett og slett eit hierarki om ein skal bruke multipolygon.
Lagar du ei osm fil med alt arealdekke for heile kommunen? Når eg importerer adresser så merkar eg at JOSM ikkje er så glad i mange titals tusen punkt.
Kunne du ikkje lage osm eksempel fil(er) slik at vi kan sjå på dette i felleskap?
Det viktigaste må vere at alle data vert lagt inn på same måte.
Jan T
(Gazer75)
Date: Thu, 22 May 2014 21:44:07 +0200
From: svein.olav at lyslid.no
To: jakob at toftkaer.dk
CC: kart at nuug.no
Subject: Re: [NUUG kart] Import af søer fra Kartverket
Hei Jacob.
- og andre som leser.
Vann og sjøer finner man i datasettet Arealdekke hos kartverket. I
dette datasettet er det slik at en grense til en sjø gjerne er
felles grense med myr, skog dyrket mark eller annet. Kartverket
har sin versjon av multipolygon for å organisere dette. En sjø kan
grense til både skog og til myr, og da er sjøen omringet av 3
kurver (ways).
Når vi eventuelt senere importerer skog, vil det kanskje opprettes
dobbelt opp med linjer og noder i felles grense. Dette vil ta mye
plass på server. Har forumet diskutert dette?
Har forumet diskutert hvordan vi takler resten av temaene i
Arealdekke? Da med tanke på om det skal benyttes lukkede polygoner
for hvert tema eller om grensene er felles og arealene dannes som
multipolygon?
Selv har jeg tilgjengelig proff programvare som kan eksportere til
shape og forskjellig. Jeg foretrekker en fremgangsmåte der
kartutsnitt fra SOSI fila leses inn i MS Access. Punktene
transformeres med GPSUtility til LatLon, og det produseres OSM fil
fra MS Access ved hjelp av en tabell for oversettelse av koder /
tags.
Problemet med dette er at det blir manuell skjøting mellom de
importerte områdene (jeg jobber med Tinn og Vinje kommuner som er
store i areal). Fordelen er at OSM fila har den rette strukturen
med grenselinjer som ways og der sjøer, skoger, myrer o.s.v er
lagret som multipolygon. Dette vil jeg ikke kunne gjøre med å
importere tema for tema.
Dersom vi ikke ønsker å benytte multipolygon i OSM for Norge, vil
dette være feil av meg å benytte.
--
Svein Olav Hagen
mob 954 28 325
tel 35 07 33 39
svein.olav at lyslid.no
Den 22.05.2014 16:29, skrev Jakob Toftkær:
Hej Torstein,
Her er en quick-and-dirty fremgangsmåde. Det kan helt sikkert
gøres bedre og jeg har muligvis glemt/overset noget vigtigt.
Feedback er som altid velkomment.
Download relevant data hos Kartvesnets hjemmeside
Hent OSGeo4W og installer. Vælg avanceret installation og
inkluder SOSI modul
Start OSGeo4W shell. Gå til kataloget med kort data(.SOSI) og
kør følgende kommando: ogr2ogr -f "ESRI Shapefile" {Destination}
Arealdekke.sos hvor Arealdekke.sos er datafilen
Start JOSM og åben polygons.shp fra din destinationsfolder
(kræver muligvis import plugin, er ikke sikker)
"Search" Innsjø og kopier de valgte søer over i et nyt "layer"
Med alle Innsjø'er valgt, "Unselect Nodes", ændre HØYDE tagget
til "ele" på de resterene "Ways", tilføj "natural=water",
source=Kartverket, source:date={dato} og slet de resterende tags
Download OSM data fra hele den kommune du har Innsjø data fra og
kopier dine redigerede Innsjø data over i samme layer
Kør en "Validation" på de samlede data. Du vil sikkert få et hav
af advarsler. En af katagorierne er "Overlapping water areas"
Gennemgå alle advarslerne og slet, merge eller hvad der nu er
bedst for at sikre sig at der ikke er 2 versioner af søerne
Når alt er tjekket og OK upload data til OSM
Som sagt så er jeg sikker på at der er andre der ligger inde med
en bedre fremgangsmåde.
/Jakob
On 22.05.14 09:37, Torstein Ingebrigtsen Bø wrote:
Hei Jakob,
Jeg vil gjerne gjøre det samme for andre plasser i
landet. Kan du lage en kort beskrivelse av hvordan du gjorde
dette? F.eks. hvilke verktøy brukte du?
Hilsen
Torstein
Date: Thu, 22 May 2014 09:19:29 +0200 (CEST)
Subject: Re: [NUUG kart] Import af søer fra Kartverket
Skyldes det ikke at
serveren stadig er ved at opdatere kortet?
Indtil den er færdig vil de forskellige "tiles"
på forskellige zoom-levels ikke nødvendigvis
stemme overens med de data der ligger i
databasen. Jeg vil tro det er opdateret om 1-2
dage. Klik på Edit for at se hvad der
faktisk findes i området.
/Jakob
Den 22. maj 2014 kl. 09:00 skrev "Arne Østensen"
<aostens at gmail.com>:
Flott Jakob! Tydelig at Forsand har
fått mange nye blå flekker.
Jeg ser på området rundt Vikastakken ( http://www.openstreetmap.org/#map=14/58.9247/6.1446
). Her er det noen vann med navn og noen uten.
Hvis jeg zoomer fra 300 meter til 200 meter
forsvinner noen vann mens andre blir.
Har du noen forklaring på dette?
Arne
Den 21.05.2014 19:43,
skrev Jakob Toftkær:
Så skulle Forsand kommune være
opdateret med søer fra Kartverket - ca.
81.000 objekter blev det til. Der skulle
omkring 250 manuelle ændringer til, nogle
gange beholdt jeg de oprindelige data
andre gange beholdt jeg data fra
Kartverket afhængig af hvad der så bedst
ud. Det tog 2-3 timers ekstra arbejde.
Uploaden blev afbrudt 6-7 gange så jeg er
ikke 100% sikker på at JOSM i sidste ende
fik alle ændringer med. Det ser dog ganske
fornuftigt ud i området omrking
Lysefjorden.
/Jakob
On 21.05.14
09:35, Espen Oldeman Lund wrote:
Det går bra. Bedre med noe
import enn ingenting :-)
De vannene som blir liggende på
kommunegrensene kan vi importere med
det landsdekkende datasettet i
etterkant.
Si gjerne ifra her om framgang slik
at jeg og andre kan følge opp for
resten av landet seinere.
Espen
2014-05-21
9:29 GMT+02:00 "Jakob Toftkær"
< jakob at toftkaer.dk
> :
Jeg er
grundlæggende enig at man
burde importere et
landsdækkende dataset men jeg
er realistisk omkring mine
egne evner og ønsker derfor at
gøre det simpelt. Men plan var
at benytte JOSMs validator til
at fortælle mig om der i
forvejen var et "area" på
stedet for søerne. Hvis der
var et overlap ville jeg
slette den relevante sø fra
Kartverket dataene. Dette
burde kunne gøres manuelt for
et begrænset område(selv en
kommune med 6000 søer) men
ikke for et helt land.
Hvis
det er noget som kan gøres
automatisk og i nær fremtid så
er der helt sikkert mere
kvalificerede folk derude
end mig :-) og der er ingen
grund til at arbejde videre
med projektet.
/Jakob
Den 21. maj 2014 kl. 08:51 skrev
Espen Oldeman Lund < espen at espenpost.com
>:
Bra om
du tar litt tak i
vann/innsjøer. Har
tenkt å gjøre noe med
det sjøl og i tillegg
ta inn navn på de
vannobjektene vi
allerede har.
Men for å slippe
problemet med kutta
vannobjekter på
kommunegrensene så
kan det kanskje være
lurt å bruke GeoJSON
datasettet som er
landsdekkende?
http://data.kartverket.no/download/content/n50-kartdata-wgs84-hele-landet-geojson
Du må vel i alle
fall passe på at du
ikke tar inn
objekter der OSM
allerede har vannet
inne fra før av. Så
vi burde ha sjekka
om polygonene
intersects( http://postgis.org/docs/ST_Intersects.html
).
Det er jo også et
spørsmål om vann som
henta inn fra
Landsat og liknende
bør byttes ut med
objekter fra
Kartverket. Men det
er vel kanskje
vanskelig å gjøre
det automatisk.
Kanskje sjekke
source-taggen?
Espen
2014-05-20 19:16
GMT+02:00 Jakob
Toftkær <
jakob at toftkaer.dk
> :
Jeg var en
tur til Lysebotn
og lagde mærke
til at der stort
set ikke var
søer integnet
langs vejen. Jeg
begyndte at
indtegne nogle
stykker men
fandt hurtigt ud
af at det ikke
var realistisk
at blive færdig.
Fandt i stedet
nogle data hos
Kartverket(
Kartdata_1129_Forsand_UTM32_N50_SOSI.zip
) som jeg fik
importeret i
JOSM. Har
filtreret alt
væk undtagen
"innsøer", har
tagget
"natural=water",
"source=kartverket"
"source:date=2014-06-20"
samt omdøbt
HØYDE til "ele".
Før jeg laver
noget jeg
fortryder vil
jeg forhøre mig
her først. Det
drejer sig om
over 6000 ways
så jeg kan
umuligt tjekke
dem alle sammen.
Hvad skal jeg
undersøge før
jeg uploader,
jeg kan se at
nogle af søerne
i udkandten af
datasættet er
skåret over og
skal derfor
fjernes- går ud
fra at det sker
ved
kommunegrænsen?
JOSM vil advare
om 2 søer der
ligger oven på
hinanden så jeg
på den måde kan
undgå at
overskrive en
allerede
eksisterende sø,
ikke?
mvh Jakob
_______________________________________________
kart mailing list
kart at nuug.no
http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
--
http://www.turkompisen.no
http://www.kresendo.no/
http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
--
http://www.turkompisen.no
http://www.kresendo.no/
http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
_______________________________________________
kart mailing list
kart at nuug.no
http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
--
Arne Østensen
Byhaugveien 15
4024 Stavanger
Tlf. 95984180
---------- Videresendt e-post ----------
From: Espen Oldeman Lund <espen at espenpost.com>
To: "Jakob Toftkær" <jakob at toftkaer.dk>
Cc: NUUGs kartliste <kart at nuug.no>
Date: Thu, 22 May 2014 09:29:23 +0200
Subject: Re: [NUUG kart] Import af søer fra Kartverket
Det vil jeg tru er grunnen også Jakob.
Bra jobba forøvrig!
Utelot du vann som gikk over kommunegrensa?
Espen
2014-05-22 9:19 GMT+02:00
"Jakob Toftkær" <jakob at toftkaer.dk>:
Skyldes det ikke
at serveren stadig er ved at opdatere
kortet? Indtil den er færdig vil de
forskellige "tiles" på forskellige
zoom-levels ikke nødvendigvis stemme
overens med de data der ligger i
databasen. Jeg vil tro det er opdateret om
1-2 dage. Klik på Edit for at se
hvad der faktisk findes i området.
/Jakob
Den 22. maj 2014 kl. 09:00 skrev "Arne
Østensen" <aostens at gmail.com>:
Flott Jakob! Tydelig at Forsand
har fått mange nye blå flekker.
Jeg ser på området rundt Vikastakken ( http://www.openstreetmap.org/#map=14/58.9247/6.1446
). Her er det noen vann med navn og noen
uten. Hvis jeg zoomer fra 300 meter til
200 meter forsvinner noen vann mens
andre blir.
Har du noen forklaring på dette?
Arne
Den 21.05.2014 19:43,
skrev Jakob Toftkær:
Så skulle Forsand kommune
være opdateret med søer fra
Kartverket - ca. 81.000 objekter
blev det til. Der skulle omkring
250 manuelle ændringer til,
nogle gange beholdt jeg de
oprindelige data andre gange
beholdt jeg data fra Kartverket
afhængig af hvad der så bedst
ud. Det tog 2-3 timers ekstra
arbejde.
Uploaden blev afbrudt 6-7 gange
så jeg er ikke 100% sikker på at
JOSM i sidste ende fik alle
ændringer med. Det ser dog
ganske fornuftigt ud i området
omrking Lysefjorden.
/Jakob
On 21.05.14 09:35,
Espen Oldeman Lund wrote:
Det går bra.
Bedre med noe import enn
ingenting :-)
De vannene som blir
liggende på kommunegrensene
kan vi importere med det
landsdekkende datasettet i
etterkant.
Si gjerne ifra her om
framgang slik at jeg og
andre kan følge opp for
resten av landet seinere.
Espen
2014-05-21 9:29 GMT+02:00
"Jakob Toftkær" <
jakob at toftkaer.dk
> :
Jeg
er grundlæggende
enig at man burde
importere et
landsdækkende
dataset men jeg er
realistisk omkring
mine egne evner og
ønsker derfor at
gøre det simpelt.
Men plan var at
benytte JOSMs
validator til at
fortælle mig om der
i forvejen var et
"area" på stedet for
søerne. Hvis der var
et overlap ville jeg
slette den relevante
sø fra Kartverket
dataene. Dette burde
kunne gøres manuelt
for et begrænset
område(selv en
kommune med 6000
søer) men ikke for
et helt land.
Hvis det er noget
som kan gøres
automatisk og i nær
fremtid så er
der helt sikkert
mere kvalificerede
folk derude end
mig :-) og der er
ingen grund til at
arbejde videre med
projektet.
/Jakob
Den 21. maj 2014 kl.
08:51 skrev Espen
Oldeman Lund < espen at espenpost.com
>:
Bra om du tar
litt tak i
vann/innsjøer.
Har tenkt å
gjøre noe med
det sjøl og i
tillegg ta inn
navn på de
vannobjektene
vi allerede
har.
Men for å
slippe
problemet med
kutta
vannobjekter
på
kommunegrensene
så kan det
kanskje være
lurt å bruke
GeoJSON
datasettet som
er
landsdekkende?
http://data.kartverket.no/download/content/n50-kartdata-wgs84-hele-landet-geojson
Du må
vel i alle
fall passe på
at du ikke tar
inn objekter
der OSM
allerede har
vannet inne
fra før av. Så
vi burde ha
sjekka om
polygonene
intersects( http://postgis.org/docs/ST_Intersects.html ).
Det er jo
også et
spørsmål om
vann som henta
inn fra
Landsat og
liknende bør
byttes ut med
objekter fra
Kartverket.
Men det er vel
kanskje
vanskelig å
gjøre det
automatisk.
Kanskje sjekke
source-taggen?
Espen
2014-05-20
19:16
GMT+02:00
Jakob Toftkær
< jakob at toftkaer.dk
>
:
Jeg var
en tur til
Lysebotn og
lagde mærke
til at der
stort set ikke
var søer
integnet langs
vejen. Jeg
begyndte at
indtegne nogle
stykker men
fandt hurtigt
ud af at det
ikke var
realistisk at
blive færdig.
Fandt i stedet
nogle data hos
Kartverket(
Kartdata_1129_Forsand_UTM32_N50_SOSI.zip
) som jeg fik
importeret i
JOSM. Har
filtreret alt
væk undtagen
"innsøer", har
tagget
"natural=water",
"source=kartverket"
"source:date=2014-06-20"
samt omdøbt
HØYDE til
"ele".
Før jeg laver
noget jeg
fortryder vil
jeg forhøre
mig her først.
Det drejer sig
om over 6000
ways så jeg
kan umuligt
tjekke dem
alle sammen.
Hvad skal jeg
undersøge før
jeg uploader,
jeg kan se at
nogle af
søerne i
udkandten af
datasættet er
skåret over og
skal derfor
fjernes- går
ud fra at det
sker ved
kommunegrænsen?
JOSM vil
advare om 2
søer der
ligger oven på
hinanden så
jeg på den
måde kan undgå
at overskrive
en allerede
eksisterende
sø, ikke?
mvh Jakob
_______________________________________________
kart mailing
list
kart at nuug.no
http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
--
http://www.turkompisen.no
http://www.kresendo.no/
http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
--
http://www.turkompisen.no
http://www.kresendo.no/
http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
_______________________________________________
kart mailing list
kart at nuug.no
http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
--
Arne Østensen
Byhaugveien 15
4024 Stavanger
Tlf. 95984180
--
http://www.turkompisen.no
http://www.kresendo.no/
http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
_______________________________________________
kart mailing list
kart at nuug.no
http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
_______________________________________________
kart mailing list
kart at nuug.no
http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://lists.nuug.no/pipermail/kart/attachments/20140523/946c5200/attachment-0001.htm
More information about the kart
mailing list