[NUUG kart] Path og footway rendres likt
Tor
torsm.news at gmail.com
Tue Aug 18 16:53:57 CEST 2015
> 18. aug. 2015 kl. 13:20 skrev Anders Fougner <anders.fougner at gmail.com>:
>
> Du kan egentlig skille mellom dem ved å legge inn bredde (width=1.5) og
> skilting (trailblazed=yes) på gangstien og noe annet på småstiene.
Nei, det hjelper ikke. trailblazed=yes sier bare at stien/veien er
merka. Det kan være en nesten usynlig sti gjennom steinura på fjellet.
Vanlige stier kan dessuten være brede der det ferdes mye folk.
> Men de vil fortsatt være rendret identisk på openstreetmap.org.
>
> Jeg synes stilsettet på openstreetmap.org blir verre og verre. Også
> "myrtuene" og trærne har gjort kartet enda styggere og gjør at kartet
> skiller seg mer og mer fra tegnsettingen som folk er vant til fra andre
> kart, f.eks. bykart, turkart, vegkart og orienteringskart.
> Hvis jeg skal anbefale et OSM-basert kart til en besøkende her i
> Trondheim, vil jeg derfor mye heller anbefale mtbmap.no, uansett om
> personen skal bruke det til å navigere i sentrum, gå tur i skogen eller
> sykle landevei (selv om mtbmap.no egentlig er lagd for terrengsykling).
>
> Anders
>
> Den 18.08.15 13.09, skrev Peter Bremer:
>> Også på unpaved kan det være stor forskjell om en sti er planlagt for
>> fotgjengere, eller om den er bare der fordi noe har gått ditt. I
>> helgen gikk jeg en gangsti, som var "unpaved" men ca 1,5m bred,
>> skiltet, og til og med navngitt. Ut fra denne stien gikk det flere
>> uformelle små stier fordi noe personer tok shortcuts gjennom gresset.
>> Hvordan skal man vise forskjellen mellom de to typer sti?
>>
>> On Tue, Aug 18, 2015 at 1:00 PM Christer van der Meeren
>> <cmeeren at gmail.com <mailto:cmeeren at gmail.com>> wrote:
>>
>> Hvis man kan løse "problemet vårt" ved å legge til surface=unpaved
>> (og hvis dette vil være korrekt), så ser jeg ikke helt det store
>> problemet.
>>
>> 2015-08-18 12:56 GMT+02:00 Peter Bremer <peter.bremer at gmail.com
>> <mailto:peter.bremer at gmail.com>>:
>>
>> Her er issue'en det handler om:
>> https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1698
>>
>> On Tue, Aug 18, 2015 at 12:12 PM Sverre Didriksen
>> <sverre.didriksen at usit.uio.no
>> <mailto:sverre.didriksen at usit.uio.no>> wrote:
>>
>> Er klar over det. Men å bruke f.eks. surface for å
>> fortelle at det er
>> en sti blir prinsipielt feil, og håpløst for rendrerne.
>> Det er alt for
>> mange mulige verdier der. Og surface=* kan ikke brukes,
>> for da får man
>> med de som har asfalt og betong også, f.eks. Å sjekke for
>> foot=designated er jo heller ingen løsning da det brukes
>> for gangveier.
>>
>> Konklusjonen er vel at det pr i dag ikke finnes noe
>> vedtatt tagging for
>> sti. Og det er ikke bra. Kanskje man bør innføre den gamle
>> highway=trail som ble fjernet for noen år siden? Det
>> eneste riktige er
>> at sti har en egen tag slik andre typer vei har.
>>
>> Jeg har sikkert nevnt det før, men oppbyggingen av tagger
>> mangler mange
>> steder struktur. Det er ikke logisk slik en del ting er i
>> dag. Og så må
>> man få ryddet opp i rotet med at en og samme type vei kan
>> tagges på
>> flere måter uten at det er noe forskjell i praksis. Det
>> skaper bare
>> problemer og usikkerhet.
>>
>> -Sverre
>>
>>
>>
>> On Tue, 2015-08-18 at 11:09 +0200, Geir Ove Myhr wrote:
>>> Som vi nylig har diskutert, har aldri highway=path
>> betydd "sti" i
>>> OSM,
>>> selv om også jeg skulle ønske det gjorde det. Bra at
>> renderer nå
>>> følger det som er vedtatt.
>>>
>>> Det vi bør gjøre nå er å finne ut hva man må legge til
>> for å fortelle
>>> rendere og andre at dette er en sti. Gjetter at en eller
>> annen
>>> surface=* får det tilbake til sti-rendering. Ser det var
>> en ny
>>> release
>>> av stilsettet for 4 dager siden. Regner med at det finnes i
>>> endringene
>>> fra da:
>>>
>>> https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto
>>>
>>> 2015-08-18 9:42 GMT+02:00 Sverre Didriksen <
>>> sverre.didriksen at usit.uio.no
>> <mailto:sverre.didriksen at usit.uio.no>>:
>>>> Hei
>>>>
>>>> Jeg ser nå at rendringen av footway og path er lik på
>>>> openstreetmap.org <http://openstreetmap.org>. Det er
>> jo helt håpløst at og gjør kartet totalt
>>>> ubrukelig, enda mer enn før for andre formål enn
>> bilkjøring.
>>>>
>>>> Vil det være en ide å ta kontakt å fremme vårt syn
>> felles for
>>>> Norge?
>>>> Jeg antar at de fleste synes dette er galt?
>>>>
>>>> Jeg har drevet med kart hele livet og har aldri sett
>> at asfalterte
>>>> veier for gående tegnes likt som stier ute i skogen.
>> Det er bare
>>>> helt
>>>> feil etter min mening i allefall.
>>>>
>>>> _______________________________________________
>>>> kart mailing list
>>>> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
>>>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>> _______________________________________________
>> kart mailing list
>> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>>
>>
>> _______________________________________________
>> kart mailing list
>> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>>
>>
>>
>>
>> _______________________________________________
>> kart mailing list
>> kart at nuug.no
>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>
> _______________________________________________
> kart mailing list
> kart at nuug.no
> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
More information about the kart
mailing list