[NUUG kart] Import av ssr2
Øystein Bjørndal
obtitus at gmail.com
Thu Apr 19 07:28:12 CEST 2018
> On 13 Apr 2018, at 07:15, Øystein Bjørndal <obtitus at gmail.com> wrote:
>
>
>
>
>> On 12 Apr 2018, at 21:31, Tor <torsm.news at gmail.com> wrote:
>>
>>
>>
>>> 12. apr. 2018 kl. 19:04 skrev Øystein Bjørndal <obtitus at gmail.com>:
>>>
>>>
>>>> On 12 Apr 2018, at 19:00, NKA mapper <nkamapper at gmail.com> wrote:
>>>>
>>>> 12. april 2018 kl. 18:07 skrev Tor <torsm.news at gmail.com>:
>>>>
>>>> Tilsvarende er det også noen objekter som har name=* + name:no=* + alt_name:se=*,
>>>> med kun norsk navn i name=* og ingen name:se=*.
>>>>
>>>> Det var rart - alt_name:se skal ikke finnes uten at name:se også finnes, så kanskje det er en feil her.
>>>> Kan du opplyse om kommune og stedsnr?
>>>>
>>> Om dette anses som feil, så er nok dette en bug som kan være vrien å fikse, fint med kommune og stedsnr,
>>
>>
>> 1902 Tromsø kommune
>>
>> alt_name:se som eneste samiske navn:
>> ssr:stedsnr=322313
>> ssr:stedsnr=746310
>> ssr:stedsnr=322321
>> ssr:stedsnr=139332
>> Kan godt hende det finnes flere av dem.
>>
>> ssr:stedsnr=746185 ser litt suspekt ut med
>> name=Musnestinden;Ratisvasoaivi, men her mangler sikkert bare språkkodene
>> i SSR.
>
>> ssr:stedsnr=322313
> Her er Tromsdalen hovednavn, språkprioritering er norsk, mens de samiske språkene er sidenavn, slik koden er strukturert idag er dette litt kinkig å fikse skikkelig. Jeg har nå flyttet innholdet i alt_name:<lang> til name:<lang> så lenge name:<lang> er ledig, forhåpentligvis fører ikke dette til andre feil.
> Merk at dette nok er feil der hvor alt_name:<lang> har flere navn og vi faktisk har informasjon til å skille mellom name:<lang> og alt_name<lang>, har lagt til en fixme for disse tilfellene.
>
>> ssr:stedsnr=746185 ser litt suspekt ut med
>> name=Musnestinden;Ratisvasoaivi, men her mangler sikkert bare språkkodene
>> i SSR.
> Ja, her er Ratisvasoaivi norsk ifølge ssr, så jeg skriver ikke noe AI for å fikse denne :)
>
>> Det er altså bare feil i taggingen, ingen navn som har forsvunnet?
> Stemmer
>
> Nye filer lastet opp, med ny tagging tabell,
> --
> Øystein Bjørndal
NKA har funnet noen feil med prioritertSkrivemåte, som jeg nå har fikset. Er det flere kommentarer på denne importen?
- Tagger
Skal vi fjerne place=locality på mange av taggene?
- Noen som ser flere name=* språk-feil?
Vi og ssr er klar over at posisjons-nøyaktigheten ikke er helt topp alle steder, men jeg vil uansett si at det fornuftige er å ikke importere navnene som noder, men knytt de til eksisterende eller nye objekter (vann, gårdsbruk, bygninger, …).
Om noen har programmert mot kartverkets API:
https://kartkatalog.geonorge.no/metadata/kartverket/n50-kartdata/ea192681-d039-42ec-b1bc-f3ce04c189ac
tar jeg imot tips.
--
Øystein Bjørndal
More information about the kart
mailing list