<div dir="ltr"><br><div class="gmail_extra"><br><div class="gmail_quote">2017-06-18 17:48 GMT+02:00 Fredrik <span dir="ltr"><<a href="mailto:lists@0v.no" target="_blank">lists@0v.no</a>></span>:<br><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0px 0px 0px 0.8ex;border-left:1px solid rgb(204,204,204);padding-left:1ex">I samme håndvending. Er det mulig å skille gangveier eller er alle<br>
fortau og små gater "gang og sykkelsti" ?<br>
<br>
highway=cycleway, foot=designated passer ikke alltid like godt.<br>
<br>
Har sett cycleway på vei-biter mellom trapper og i smug og mange<br>
upassende veier.<br>
<br>
Kanskje de kunne vært tagget anderledes som standard?<br></blockquote><div><br></div><div>De fleste gang- og sykkelveiene jeg har sett merket er faktisk gang- og sykkelveger, og merkes slik. Når det gjelder sykkelveg med fortau, som er det nye og mest bruk, har dette vært merket litt i hytt og gevær (f.eks. som veg med totalt 2 kjørefelt hvorav ett sykkelfelt i hver retning), men jeg ser nå at de har lagt inn en ny objekttype: OBJTYPE=SykkelVegSenterlinje, som i alle fall i Trondheim nå er brukt på disse. Disse er "ukjente" for elveg2osm og havner derfor i deleted_elements.osm. Jeg må få lagt inn denne. Regner med highway=cycleway, uten foot=designated passer best for disse.<br><br></div><div>Ellers finnes det også OBJTYPE=Fortau, men det er lite brukt. I Trondheim (1601.zip) er det to slike, og begge steder er det relativt nybygde steder hvor en G/S-vei går over i et fortau et lite stykke. Det er flere andre slike steder hvor G/S-vei går over i fortau, men hvor det fortsatt er merket som G/S-vei. Jeg merker disse som highway=footway og note="Consider adding sidewalk as a tag on the road". <br></div></div><br></div><div class="gmail_extra">Jeg har også funnet et par OBJTYPE=FrittståendeTrapp (igjen - to slike i Trondheim). Disse blir taggget som highway=steps.<br></div><div class="gmail_extra"><br></div><div class="gmail_extra">Min er erfaring er altså at det meste av OBJTYPE=GangSykkelVegSenterlinje er nettopp gang- og sykkelveg, og det er som er trapper, gangveier og slikt er gammel/utdatert merking fra en tid de sikkert ikke hadde andre objekter å velge mellom. De konverterte dataene blir som sagt aldri bedre enn input :-)<br><br></div><div class="gmail_extra">Generelt oppfordrer jeg dere til å sjekke ut XXXXElveg_default.osm når dere lurer på hvor noe kommer fra og XXXXdeleted_elements.osm for å se om det er noe som burde vært konvertert som ikke er blitt det. Er det noen spesielle tagger du lurer på hvordan behandles, er det ganske greit å skumme gjennom kildekoden på <a href="https://github.com/gomyhr/elveg2osm/blob/master/elveg2osm.py">https://github.com/gomyhr/elveg2osm/blob/master/elveg2osm.py</a> for å se hvordan slike tagger oversettes.<br><br></div><div class="gmail_extra">Geir Ove<br></div><div class="gmail_extra"><br></div></div>