[NUUG kart] beklager for krass ordlyd
Michael Eric Menk
mikemenk at yahoo.no
Wed Jul 16 17:10:00 CEST 2008
Jeg vil gjerne beklage for sterk ordlyd i e-posten jeg sente. Jeg har
tenkt på det flere ganger gjennom arbeidstiden i dag.
-----
Vennlig hilsen
Michael Eric Menk
Michael Eric Menk wrote:
> Michael Eric Menk wrote:
>
>> Jeg har følgene forslag, dersom det er enighet.
>> 1.Data blir stående der en stund, enn kan slette, eller bruke dataene
>> lokalt. Folk med lokale kunnskaper kan se at navnet stemmer, og slette
>> og hvor den skal være, uten nødvendigis at de hadde husket det uten punket.
>> note:gns:reviewed:position=no blir slettet hvis punket er nøyaktig,
>> evnt. til ca dersom det er godt nok (treffer fjellet, men noen må gå opp..)
>>
>> 2. Etter en tid blir alle som har note:gns:reviewed:position=no slettet,
>> eventuelt ikke alle (beholde f.eks. fjord, fjell osv. (som er store))
>>
>> 3. alle andre auto-generert tags,inkludert alle fjell i norge, blir satt
>> med note:reviewed:position=no, for å si at noen må se at den treffer.
>> Dette er for å ta tidligere importer som ikke er blitt sjekket.
>>
>> 4. nga dataen blir konvertert til gpx filer, etter fylke og klasse, slik
>> at den kan lastes inn i JOSM, og brukes av lokalkjente.
>>
>> Dette er et forslag, men det bør giees tid, for det er mye å tasting å
>> spare, dersom enn er lokal, og kan fikse data direkte i JOSM.
>>
>>
>>
> For å gjøre dette klar, jeg er uenig med det jeg har skrevet over,
>
> De fleste data, utforbi sentrale strøk, kommer ALDRI TIL Å BLI SATT INN,
> fordi vi er for få folk (nordmen) på et for stort område.
>
> Nå skal jeg være litt direkte..
>
> Skal vi ha et HELT blankt kart, i meste parten av Norge, bare fordi noen
> i "surprompter" i sentrale strøk tror at det er like enkelt å strolle
> ned en fjellskråning for å finne det vannet, eller toppen, eller hva enn
> nå det er, som det er å gå ned Karl Johnan og se på skilter.
>
> Med disse taggene i importen, er det såre enkelt for folk, som er i et
> område hvor det er kart, å finne alle importerte punktene, og slette dem.
>
> Er du et mer griskhent strøk, så er det lettere å finne hvor det trengs
> mapping, fordi det er tagger der. Det er også letter for mappere å
> flytte nodene på forespørsel, enn lage alle på nytt.
>
> PGA disse dataene, husket jeg nettopp at det var det øverste vanne ved
> Valand, som var Skagestadvannet. Det var pga skagestad var i dataene.
>
> La oss si det slik, tett befolket områder slik som Finse, kommer ikke
> til å bli kartlagt, for å ikke snakke om mere griskhente støk en Finse.
> Jeg kaller Finse for tett befolket område, fordi sammenliknet med andre
> steder i Norge, så er det det. Tett befolket.
>
> Det ble kommentert om feil side av elva, det høres ut som gulesides kart.
>
> Dersom disse dataene er for dårlige å ha inne, så er det MANGE data som
> er for dålig, vi må bl.a. slette så og si alle fjell.
>
> Jeg tror , at pga taggingen, at disse dataene ikke kommer til å ligge
> rundt i mange år i områder hvor det som er kartlagt. Hvor de vil ligge,
> er hvor vi ellers ville hatt et tomt kart.
>
> Så spørsmålet er, ikke om det vil være feil hvor det bor MANGE folk, men
> om vi kommer til å ha noe stedsnavn i det heletatt andre steder.
>
> Er det noen her som har lyst å gå opp i Eksingedalen å samle stedsnavn,
> har kjørt igjennom der tur retur en gang. GPX tracken har en diff på tur
> retur på 1 km, det vil ikke si at veien er 1km brei, men at det er så
> dårlig dekning der. Der er det INGEN andre som har vært med OSM.
>
> Jeg har lagt merke til at det er alltid noen få som er høylytte, og det
> er ikke nødvendigvis ikke de som representere flertallet.
>
> Antall personer som har kommentert inn her, er for få for å gjøre noe
> drastisk for hele Norge. (som å slette alle dataene)
>
> Som sakt, alle står jo fritt til å f.eks. slette dataene i sine område,
> men jeg syntes ikke at dette bør gjøres utforbi områder hvor det ikke er
> noe kart å snakke om.
>
> Det jeg syntes hadde vært den beste løsningen, er å lage en forlkarings
> side, som sier at disse dataene er fritt vilt. Jeg må minne om at hele
> USA er importert med tiger data, og dvs av veiene bommer med gjerne over
> 1 mile, hvor de også har en tag for å si om noen har sett på dataene.
> Her er det det samme utgangspunktet som jeg har, fiks feilene du vet om,
> vis du har bedre data, slett. Dersom du er så forferdelig at de er
> muligens feil data andre steder, reis der, og begynn å lag kart. Og det
> har jeg gjort, rettet feil i USA som jeg kan i hode. Jeg kan se at det
> er bommet med navnene på f.eks. en kvartal, så har jeg endret dem.
> ---
> Mike
>
> (PS, og hvis noen er fornæremet på f.eks. "surprompter", så forstår jeg
> det...;-) Hvis enn i noen områder, finner ut av det er bare 10% av
> dataene som kan brukes, og resten slettes av lokale mappere, så syntes
> jeg det er ypperlig, men å sette i hele Norge syntes jeg er feil. I Oslo
> er det vell sannsynlig att alle 275 (ca) punktene blir slettet.. Syd for
> Andøya, så ligger Store og lille sandnes, som er importert den siste
> uken. Siden det ikke er mappet vei ned dit enda, så gjør det ikke at de
> kommer på f.eks. 500 meter, men Sandnes i Rogaland, importert i fjor,
> ligger ikke der.. )
>
> _______________________________________________
> kart mailing list
> kart at nuug.no
> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>
>
More information about the kart
mailing list