[NUUG kart] Tettstedsdataene fra SSB
Gustav Foseid
gustavf at gmail.com
Mon Jun 23 15:19:57 CEST 2008
2008/6/23 Knut Arne Bjørndal <bob at cakebox.net>:
> Hvis du ikke finner en veldig god algoritme for point-in-polygon syns
> jeg det er dumt å autogenerere masse punkter som som regel blir dumt
> plassert, da er det bedre å importere et polygon som i alle fall
> inneholder data om utstrekningen.
Centroid på største sentrumssone-polygon, eller dersom slik ikke finnes på
største tettstedspolygon. Får se hvordan det blir.
> Den punkt-datafilen din demonstrerer jo greit at centroid er dumt, der
> er punktet for Oslo plassert godt ute i fjorden.
>
Dessuten må det sjekkes at tettstede ikke finnes fra før. Da sitter vi igjen
med kun steder som er adskillig mindre enn Oslo.
> Jeg syns ikke det er noen stor krise om noen tettstedspolygoner
> overlapper litt med havet, det er rimelig trivielt å korrigere når
> noen begynner å fikse data i området.
Her følger jeg deg ikke helt.
Å plassere et navnepunkt litt upresist innenfor det tettbygde området er
ikke greit, men å legge inn utflytende landuse-områer er uproblematisk?
> Jeg vil forøvrig si det er et must å simplifisere dataene,
> kildedataene er sirkler lagd med ganske mange punkter, det blir
> latterlige mengder med ekstra data.
>
Det er det, spesielt ettersom de er høyst upresise uansett.
- Gustav
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://lists.nuug.no/pipermail/kart/attachments/20080623/440c35b4/attachment.htm
More information about the kart
mailing list