[NUUG kart] Systematisk forskjell mellom gatene og flyfoto i bakgrunnen
Kristian Dahl
krdahl at live.com
Sat May 31 11:45:59 CEST 2014
Hei Kjell Inge,
Jeg sjekka bing sine bilder mot kartverket, og de to har delvis store
forkastninger i forhold til hverandre på ganske korte avstander i dette
området. Jer er villig til å sette penger på at Kartverket har den beste
nøyaktigheten, og dette støttes også av gps-spor i området, selv om det ikke
er mange av dem.
Regner med at du brukte bing sine bilder, for det virket som om MapBox
satellite ikke er tilgjengelig på høy zoom i det området.
Det ser ut som om det er ganske mye høydeforskjeller i området. Det er en
kjent kilde til unøyaktigheter i bing sine bilder.
Med vennlig hilsen
Kristian
On Saturday 31. May 2014 11:27:09 Kjell Inge Tomren wrote:
> Hei!
>
> Jeg la inn min første opplysning i OSM i dag. Jeg så at det var et gatenavn
> som manglet rett ved her jeg bor, så jeg tenkte det var en grei start på
> editeringen. Oppdateringen var enkel og så ut til å bli korrekt, så jeg ble
> inspirert til å gå videre med å legge inn husnummeret her jeg bor. Jeg
> klikket på huset mitt på flyfotoet som ligger i bakgrunnen og la in
> adressen.
>
> Men etter at denne oppdateringen ble synlig på kartet, så jeg at posisjonen
> til huset ikke stemte med gatene rundt. Ved nærmere inspeksjon, så jeg at
> alle gatene mitt nabolag er forskjøvet i forhold til flyfotoet i
> bakgrunnen, og da står jeg litt fast.
>
> Er flyfotoeet feil posisjonert, eller er det posisjonen til gatene som er
> feil? Hvordan kan en slik systematisk feil korrigeres?
>
> Her er linken til området:
> https://www.openstreetmap.org/edit#map=18/62.45124/6.36599
>
> Jeg vet at det er ulike standarder (kartdatum?) for å angi GPS-posisjoner og
> tenker at det kanskje er en slik feil som kommer til syne her. Fint hvis
> noen kan spesifiser hva som er gjeldende standar som vi skal holde oss til.
>
> Hilsen Kjell Inge Tomren
More information about the kart
mailing list