[NUUG kart] RE: Fakta på bakken vs. fakta i registeret (Was: Stoppesteder som har blitt oppdatert i OSM)
Wiklund Johan
johan.wiklund at entur.org
Wed Apr 24 09:45:28 CEST 2019
Jeg vet det ikke er i tråd med OSM og jeg syns det er riktig at OSM endrer navn til det som står på skilter - siden det lar meg notere et avvik i navn som kan sendes til fylkeskommuner - men det kan være et problem når:
- Navn på skilt er feil, men vei-eier ikke retter opp skiltet
- Navn på stopp i OSM ikke samsvarer med reiseplanleggere etc.
NSR er litt mer dynamisk enn skiltopphenging så det kan også hende at skiltendringer er noe som følger NSR i fotsporene. Spesielt om det gjelder holdeplassnavn som gjengis på rutetabeller (skikkelig skilting og foliering er jo litt mer permanent enn arkene som ligger i de små oppslagskassene).
Vi får bare se hvordan det går seg til over tid. Hittil var det bare et stopp som hadde fått nytt navn i OSM: https://www.openstreetmap.org/node/5335747922
/Johan
-----Original Message-----
From: kart-bounces at nuug.no [mailto:kart-bounces at nuug.no] On Behalf Of Petter Reinholdtsen
Sent: tirsdag 23. april 2019 19.11
To: kart at nuug.no
Subject: [NUUG kart] Fakta på bakken vs. fakta i registeret (Was: Stoppesteder som har blitt oppdatert i OSM)
Godt jobbet med import av stoppesteder. Veldig flott å se. :)
Men...
[Johan Wiklund]
> Et notat om navn bare: Det er fylkeskommunenes ansvar å bestemme navn
> på stoppestedene. Dette er ikke alltid i sync med hva kommuner og
> vegvesen finner på å skilte med på stoppestedene. Dette kan være et
> problem, men det er i sånne fall noe som fylkeskommune,
> transportoperatører og vegeier må finne ut av. Min anbefaling er å
> holde seg til NSR sine data, da det er det eneste fullstendige
> registeret man kan lene seg på.
Denne anbefalingen er ikke helt i tråd med et av grunnreglene i OSM, nemlig at fakta på bakken er det som gjelder, se
<URL: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Disputes#On_the_Ground_Rule >.
Hvis det er avvik mellom NSR og skilt på stedet, så skal skilt på stedet gjengis i OSM, med mindre lokalbefolkningen ignorerer det som står på skiltene.
--
Vennlig hilsen
Petter Reinholdtsen
_______________________________________________
kart mailing list
kart at nuug.no
https://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
More information about the kart
mailing list