[NUUG kart] Ferger Lofoten / Nordland
Anders Fougner
anders.fougner at gmail.com
Thu Aug 8 16:43:27 CEST 2019
Sorry, avsnittet "Values" på
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:duration?uselang=nb overså jeg
visst. Det er tydeligvis mange måter å skrive tida på i OSM, og hva
rutingalgoritmene (vanligvis) foretrekker er uklart.
Men hvis man bruker ISO 8601 blir det ihvertfall vanskeligere å misforstå...
Anders
--
Anders.Fougner at gmail.com
+47 97158863
Sent from my Commodore 64
Den 08.08.2019 16:36, skrev Anders Fougner:
> Kanskje problemet her egentlig er at "duration" på denne ferga ikke er
> definert riktig?
> Det står duration=03:15 men det burde vel stått duration=PT3H15M eller
> noe sånt: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:duration?uselang=nb
>
> Når det gjelder intervallet mellom avgangene: Så vidt jeg kan se av
> rutetidene varierer det mellom 01:00 og 4:45, så da er det ikke helt
> ravgæli å sette inn 180 min som cirka-intervall. Men det går jo an å
> spesifisere det mer nøyaktig med conditional-taggene som vist i
> wikien: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:interval?uselang=nb
>
> Anders
>
> --
> Anders.Fougner at gmail.com
> +47 97158863
>
> Sent from my Commodore 64
>
> Den 08.08.2019 15:58, skrev Gorm E. Johnsen:
>> Hans
>> Vær obs på at det 'interval' er hvor lenge det er (ca) mellom ferger,
>> ikke hvor lang tid overfarten tar.
>> Overfarten skal inn i 'duration'...
>>
>> Gorm E. Johnsen
>>
>>
>> On Tue, 6 Aug 2019 at 08:53, Hans Fredrik Nordhaug <hansfn at gmail.com
>> <mailto:hansfn at gmail.com>> wrote:
>>
>> Bare en liten oppdatering: Kan se ut som om jeg har tatt feil - at
>> problemet er noe annet en manglende "interval"-tagg. Jeg ser at
>> mange
>> ferger som mangler dette blir valgt. Jeg ble lurt av at en lokal
>> fergerute hadde dette.
>>
>> Dere kan se samme routingproblem (som i OSMAnd) på
>> http://www.yournavigation.org/ hvis dere prøver å reise fra Bodø til
>> Moskenes. 10 timer kjøretur istedenfor 3 timer med ferge. Jeg har
>> kontaktet Lambertus (som står bak yournavigation.org
>> <http://yournavigation.org>) og spurt om han
>> vet hvorfor noen ferger ikke velges for raskeste route.
>>
>> man. 5. aug. 2019 kl. 16:52 skrev Hans Fredrik Nordhaug
>> <hansfn at gmail.com <mailto:hansfn at gmail.com>>:
>> >
>> > Hei!
>> >
>> > Jeg var på ferie i Lofoten i sommer og oppdaget at OSMAnd
>> (kart-app på
>> > Android) ikke ville route meg med ferga Bodø-Moskenes selv om
>> det er
>> > definitivt raskest. Jeg tror jeg fikset denne ved å legge til
>> > "interval" 180 minutt (som greit estimat) for
>> > https://www.openstreetmap.org/way/23212730
>> >
>> > For Svolvær-Skutvik som kun går om sommeren så var det ikke like
>> > klart. På navngiving så ser det ut som om fergeruta har blitt
>> blandet
>> > med hurtigbåtruta. Dermed er det vanskelig å si om fergeruta
>> 18-751
>> > (http://ruteinfo.thn.no/no/default.aspx?rnr=38) faktisk er lagt
>> inn.
>> > Hurtigbåtruta 23-755 ( se f.eks
>> >
>> https://moovitapp.com/index/nb/kollektivtransport-line-23_755-Norway-1679-1102879-753602-0)
>> > ser ut til å være korrekt.
>> >
>> > Er det noen med litt mer erfaring med ferge som kan fikse
>> > Svolvær-Skutvik? Pass på at interval og opening_hours kommer
>> med så
>> > routing ikke blir feil ;-)
>> >
>> > Jeg har ikke sjekket Lødingen - Bognes - om den mangler interval
>> osv.
>> >
>> > Mvh Hans
>> _______________________________________________
>> kart mailing list
>> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
>> https://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>>
>>
>> _______________________________________________
>> kart mailing list
>> kart at nuug.no
>> https://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
More information about the kart
mailing list