[NUUG kart] Import af søer fra Kartverket
Arne Østensen
aostens at gmail.com
Sun May 25 13:21:13 CEST 2014
Det har blitt en del doble waterways i Forsand etter import fra
Kartverket. En søk på waterways=streams som ikke har source Kartverket
gir tilslag på 117 ways. Det er enkelt å fjerne de to bekkene som jeg
har lagt inn, men hva med de andre 115?
Arne
Den 23.05.2014 21:56, skrev Espen Oldeman Lund:
> Høres ut som du er en perfekt bruker av Turkompisen.no
> <http://turkompisen.no> Jakob :-)
>
> Forøvrig så skjønner jeg tanken med å bytte ut alle skogselementer,
> bekker og innsjøer med Kartverkets data. Men jeg trur ikke det er så
> realistisk. Den slags importer skaper ofte mye konflikter og problemer
> også. Det er nok bedre å forholde seg til de dataene som allerede
> eksisterer så får det heller ta litt lengre tid med importen.
>
> Espen
>
>
>
>
> 2014-05-23 18:04 GMT+02:00 Jakob Toftkær <jakob at toftkaer.dk
> <mailto:jakob at toftkaer.dk>>:
>
> Jeg tænkte netop på skove, bække, søer o.lign. Jeg bruger primært OSM
> når jeg vandrer(med OSMAND) og her fejler den miserabelt med topografi
> og højdelinier(via. contour lines i OSMAND). Ut.no har en app der
> netop
> benytter Kartverkets kort og de er helt fantastiske. Uheldigvis kræver
> den internetforbindelse hvilket ofte ikke fungerer særligt godt i
> bjergene.
>
> /Jakob
>
> On 23.05.14 17:43, Tor wrote:
> > Hei
> >
> > I byene og en del bynære områder har OSM langt bedre data enn
> N50; i resten av landet er det stort sett omvendt (med unntak av
> stier, skiløyper etc).
> >
> > Antakelig har Kartverket bedre data enn OSM for skog, myr, vann,
> elver, bekker, kystlinje, fjelltopper, jorder, hytter etc. stort
> sett over hele landet. Selv i Oslomarka mangler mange bekker og
> myrer i OSM.
> >
> > Tor
> >
> > 23. mai 2014 kl. 17:00 skrev Jakob Toftkær <jakob at toftkaer.dk
> <mailto:jakob at toftkaer.dk>>:
> >
> >> Hej Svein,
> >> JOSM validator kan finde "duplicate nodes" så hvis du separat
> importerer 2 arealer der deler en "way" kan du fjerne de
> overflødige nodes automatisk bagefter. Når det er sagt så kommer
> man hurtigt til at skulle bruge meget tid på manuelt at oprette
> multipolygons på fx. søer der ligger i skove så ved jeg ikke om
> det er realistisk at importere større mængder data på denne måde.
> >>
> >> Vil det være helt utænkeligt at slette mere eller mindre alt
> relevant data i OSM og starte på ny med data fra Kartverket? Mit
> indtryk er at kvaliteten af KV data er fuldt på højde med de
> bedste data i OSM og er langt mere dækkende. Hvor lang tid vil det
> tage at tilpasse importeret data hvis man lægger hele KV over i
> OSM frem for at skulle bruge manuelt arbejde på at foretage
> individuelle imports a la det vi gør nu hvor man skal være
> forsigtig med at overskrive eksisterende data?
> >> /Jakob
> >>
> >>
> >> On 22.05.14 21:44, Svein Olav wrote:
> >>> Hei Jacob.
> >>> - og andre som leser.
> >>>
> >>> Vann og sjøer finner man i datasettet Arealdekke hos
> kartverket. I dette datasettet er det slik at en grense til en sjø
> gjerne er felles grense med myr, skog dyrket mark eller annet.
> Kartverket har sin versjon av multipolygon for å organisere dette.
> En sjø kan grense til både skog og til myr, og da er sjøen
> omringet av 3 kurver (ways).
> >>>
> >>> Når vi eventuelt senere importerer skog, vil det kanskje
> opprettes dobbelt opp med linjer og noder i felles grense. Dette
> vil ta mye plass på server. Har forumet diskutert dette?
> >>>
> >>> Har forumet diskutert hvordan vi takler resten av temaene i
> Arealdekke? Da med tanke på om det skal benyttes lukkede polygoner
> for hvert tema eller om grensene er felles og arealene dannes som
> multipolygon?
> >>>
> >>> Selv har jeg tilgjengelig proff programvare som kan eksportere
> til shape og forskjellig. Jeg foretrekker en fremgangsmåte der
> kartutsnitt fra SOSI fila leses inn i MS Access. Punktene
> transformeres med GPSUtility til LatLon, og det produseres OSM fil
> fra MS Access ved hjelp av en tabell for oversettelse av koder / tags.
> >>> Problemet med dette er at det blir manuell skjøting mellom de
> importerte områdene (jeg jobber med Tinn og Vinje kommuner som er
> store i areal). Fordelen er at OSM fila har den rette strukturen
> med grenselinjer som ways og der sjøer, skoger, myrer o.s.v er
> lagret som multipolygon. Dette vil jeg ikke kunne gjøre med å
> importere tema for tema.
> >>>
> >>> Dersom vi ikke ønsker å benytte multipolygon i OSM for Norge,
> vil dette være feil av meg å benytte.
> >>> --
> >>> Svein Olav Hagen
> >>> mob 954 28 325
> >>> tel 35 07 33 39
> >>>
> >>> svein.olav at lyslid.no <mailto:svein.olav at lyslid.no>
> >>>
> >>> Den 22.05.2014 16:29, skrev Jakob Toftkær:
> >>>> Hej Torstein,
> >>>> Her er en quick-and-dirty fremgangsmåde. Det kan helt sikkert
> gøres bedre og jeg har muligvis glemt/overset noget vigtigt.
> Feedback er som altid velkomment.
> >>>>
> >>>> Download relevant data hos Kartvesnets hjemmeside
> >>>> Hent OSGeo4W og installer. Vælg avanceret installation og
> inkluder SOSI modul
> >>>> Start OSGeo4W shell. Gå til kataloget med kort data(.SOSI) og
> kør følgende kommando: ogr2ogr -f "ESRI Shapefile" {Destination}
> Arealdekke.sos hvor Arealdekke.sos er datafilen
> >>>> Start JOSM og åben polygons.shp fra din destinationsfolder
> (kræver muligvis import plugin, er ikke sikker)
> >>>> "Search" Innsjø og kopier de valgte søer over i et nyt "layer"
> >>>> Med alle Innsjø'er valgt, "Unselect Nodes", ændre HØYDE
> tagget til "ele" på de resterene "Ways", tilføj "natural=water",
> source=Kartverket, source:date={dato} og slet de resterende tags
> >>>> Download OSM data fra hele den kommune du har Innsjø data fra
> og kopier dine redigerede Innsjø data over i samme layer
> >>>> Kør en "Validation" på de samlede data. Du vil sikkert få et
> hav af advarsler. En af katagorierne er "Overlapping water areas"
> >>>> Gennemgå alle advarslerne og slet, merge eller hvad der nu er
> bedst for at sikre sig at der ikke er 2 versioner af søerne
> >>>> Når alt er tjekket og OK upload data til OSM
> >>>>
> >>>> Som sagt så er jeg sikker på at der er andre der ligger inde
> med en bedre fremgangsmåde.
> >>>>
> >>>> /Jakob
> >>>>
> >>>> On 22.05.14 09:37, Torstein Ingebrigtsen Bø wrote:
> >>>>> Hei Jakob,
> >>>>>
> >>>>> Jeg vil gjerne gjøre det samme for andre plasser i landet.
> Kan du lage en kort beskrivelse av hvordan du gjorde dette? F.eks.
> hvilke verktøy brukte du?
> >>>>>
> >>>>> Hilsen
> >>>>> Torstein
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> Date: Thu, 22 May 2014 09:19:29 +0200 (CEST)
> >>>>> Subject: Re: [NUUG kart] Import af søer fra Kartverket
> >>>>> Skyldes det ikke at serveren stadig er ved at opdatere
> kortet? Indtil den er færdig vil de forskellige "tiles" på
> forskellige zoom-levels ikke nødvendigvis stemme overens med de
> data der ligger i databasen. Jeg vil tro det er opdateret om 1-2
> dage. Klik på Edit for at se hvad der faktisk findes i området.
> >>>>>
> >>>>> /Jakob
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> Den 22. maj 2014 kl. 09:00 skrev "Arne Østensen"
> <aostens at gmail.com <mailto:aostens at gmail.com>>:
> >>>>>
> >>>>> Flott Jakob! Tydelig at Forsand har fått mange nye blå flekker.
> >>>>> Jeg ser på området rundt Vikastakken (
> http://www.openstreetmap.org/#map=14/58.9247/6.1446
> ). Her er det noen vann med navn og noen uten. Hvis
> jeg zoomer fra 300 meter til 200 meter forsvinner noen vann mens
> andre blir.
> >>>>> Har du noen forklaring på dette?
> >>>>>
> >>>>> Arne
> >>>>> Den 21.05.2014 19 <tel:21.05.2014%2019>:43, skrev Jakob Toftkær:
> >>>>> Så skulle Forsand kommune være opdateret med søer fra
> Kartverket - ca. 81.000 objekter blev det til. Der skulle omkring
> 250 manuelle ændringer til, nogle gange beholdt jeg de oprindelige
> data andre gange beholdt jeg data fra Kartverket afhængig af hvad
> der så bedst ud. Det tog 2-3 timers ekstra arbejde.
> >>>>>
> >>>>> Uploaden blev afbrudt 6-7 gange så jeg er ikke 100% sikker
> på at JOSM i sidste ende fik alle ændringer med. Det ser dog
> ganske fornuftigt ud i området omrking Lysefjorden.
> >>>>>
> >>>>> /Jakob
> >>>>>
> >>>>> On 21.05.14 09:35, Espen Oldeman Lund wrote:
> >>>>> Det går bra. Bedre med noe import enn ingenting :-)
> >>>>>
> >>>>> De vannene som blir liggende på kommunegrensene kan vi
> importere med det landsdekkende datasettet i etterkant.
> >>>>>
> >>>>> Si gjerne ifra her om framgang slik at jeg og andre kan
> følge opp for resten av landet seinere.
> >>>>>
> >>>>> Espen
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> 2014-05-21 9:29 GMT+02:00 "Jakob Toftkær" <
> jakob at toftkaer.dk <mailto:jakob at toftkaer.dk> > :
> >>>>> Jeg er grundlæggende enig at man burde importere et
> landsdækkende dataset men jeg er realistisk omkring mine egne
> evner og ønsker derfor at gøre det simpelt. Men plan var at
> benytte JOSMs validator til at fortælle mig om der i forvejen var
> et "area" på stedet for søerne. Hvis der var et overlap ville jeg
> slette den relevante sø fra Kartverket dataene. Dette burde kunne
> gøres manuelt for et begrænset område(selv en kommune med 6000
> søer) men ikke for et helt land.
> >>>>>
> >>>>> Hvis det er noget som kan gøres automatisk og i nær fremtid
> så er der helt sikkert mere kvalificerede folk derude end mig :-)
> og der er ingen grund til at arbejde videre med projektet.
> >>>>>
> >>>>> /Jakob
> >>>>>
> >>>>> Den 21. maj 2014 kl. 08:51 skrev Espen Oldeman Lund <
> espen at espenpost.com <mailto:espen at espenpost.com> >:
> >>>>>
> >>>>> Bra om du tar litt tak i vann/innsjøer. Har tenkt å gjøre
> noe med det sjøl og i tillegg ta inn navn på de vannobjektene vi
> allerede har.
> >>>>>
> >>>>> Men for å slippe problemet med kutta vannobjekter på
> kommunegrensene så kan det kanskje være lurt å bruke GeoJSON
> datasettet som er landsdekkende?
> >>>>>
> http://data.kartverket.no/download/content/n50-kartdata-wgs84-hele-landet-geojson
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> Du må vel i alle fall passe på at du ikke tar inn objekter
> der OSM allerede har vannet inne fra før av. Så vi burde ha sjekka
> om polygonene intersects(
> http://postgis.org/docs/ST_Intersects.html ).
> >>>>>
> >>>>> Det er jo også et spørsmål om vann som henta inn fra Landsat
> og liknende bør byttes ut med objekter fra Kartverket. Men det er
> vel kanskje vanskelig å gjøre det automatisk. Kanskje sjekke
> source-taggen?
> >>>>>
> >>>>> Espen
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> 2014-05-20 19:16 GMT+02:00 Jakob Toftkær < jakob at toftkaer.dk
> <mailto:jakob at toftkaer.dk> > :
> >>>>> Jeg var en tur til Lysebotn og lagde mærke til at der stort
> set ikke var søer integnet langs vejen. Jeg begyndte at indtegne
> nogle stykker men fandt hurtigt ud af at det ikke var
> realistisk at blive færdig. Fandt i
> stedet nogle data hos Kartverket(
> Kartdata_1129_Forsand_UTM32_N50_SOSI.zip ) som jeg fik importeret
> i JOSM. Har filtreret alt væk undtagen "innsøer", har tagget
> "natural=water", "source=kartverket" "source:date=2014-06-20" samt
> omdøbt HØYDE til "ele".
> >>>>>
> >>>>> Før jeg laver noget jeg fortryder vil jeg forhøre mig her
> først. Det drejer sig om over 6000 ways så jeg kan umuligt tjekke
> dem alle sammen. Hvad skal jeg undersøge før jeg uploader, jeg kan
> se at nogle af søerne i udkandten af datasættet er skåret over og
> skal derfor fjernes- går ud fra at det sker ved kommunegrænsen?
> >>>>>
> >>>>> JOSM vil advare om 2 søer der ligger oven på hinanden så jeg
> på den måde kan undgå at overskrive en allerede eksisterende sø, ikke?
> >>>>>
> >>>>> mvh Jakob
> >>>>>
> >>>>> _______________________________________________
> >>>>> kart mailing list
> >>>>> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
> >>>>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> --
> >>>>> http://www.turkompisen.no
> >>>>> http://www.kresendo.no/
> >>>>> http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> --
> >>>>> http://www.turkompisen.no
> >>>>> http://www.kresendo.no/
> >>>>> http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> _______________________________________________
> >>>>> kart mailing list
> >>>>>
> >>>>> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> --
> >>>>> Arne Østensen
> >>>>> Byhaugveien 15
> >>>>> 4024 Stavanger
> >>>>> Tlf.
> >>>>> 95984180
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> ---------- Videresendt e-post ----------
> >>>>> From: Espen Oldeman Lund <espen at espenpost.com
> <mailto:espen at espenpost.com>>
> >>>>> To: "Jakob Toftkær" <jakob at toftkaer.dk
> <mailto:jakob at toftkaer.dk>>
> >>>>> Cc: NUUGs kartliste <kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>>
> >>>>> Date: Thu, 22 May 2014 09:29:23 +0200
> >>>>> Subject: Re: [NUUG kart] Import af søer fra Kartverket
> >>>>> Det vil jeg tru er grunnen også Jakob. Bra jobba forøvrig!
> >>>>>
> >>>>> Utelot du vann som gikk over kommunegrensa?
> >>>>>
> >>>>> Espen
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> 2014-05-22 9:19 GMT+02:00 "Jakob Toftkær" <jakob at toftkaer.dk
> <mailto:jakob at toftkaer.dk>>:
> >>>>> Skyldes det ikke at serveren stadig er ved at opdatere
> kortet? Indtil den er færdig vil de forskellige "tiles" på
> forskellige zoom-levels ikke nødvendigvis stemme overens med de
> data der ligger i databasen. Jeg vil tro det er opdateret om 1-2
> dage. Klik på Edit for at se hvad der faktisk findes i området.
> >>>>>
> >>>>> /Jakob
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> Den 22. maj 2014 kl. 09:00 skrev "Arne Østensen"
> <aostens at gmail.com <mailto:aostens at gmail.com>>:
> >>>>>
> >>>>> Flott Jakob! Tydelig at Forsand har fått mange nye blå flekker.
> >>>>> Jeg ser på området rundt Vikastakken (
> http://www.openstreetmap.org/#map=14/58.9247/6.1446 ). Her er det
> noen vann med navn og noen uten. Hvis jeg zoomer fra 300 meter til
> 200 meter forsvinner noen vann mens andre blir.
> >>>>> Har du noen forklaring på dette?
> >>>>>
> >>>>> Arne
> >>>>> Den 21.05.2014 19 <tel:21.05.2014%2019>:43, skrev Jakob Toftkær:
> >>>>> Så skulle Forsand kommune være opdateret med søer fra
> Kartverket - ca. 81.000 objekter blev det til. Der skulle omkring
> 250 manuelle ændringer til, nogle gange beholdt jeg de oprindelige
> data andre gange beholdt jeg data fra Kartverket afhængig af hvad
> der så bedst ud. Det tog 2-3 timers ekstra arbejde.
> >>>>>
> >>>>> Uploaden blev afbrudt 6-7 gange så jeg er ikke 100% sikker
> på at JOSM i sidste ende fik alle ændringer med. Det ser dog
> ganske fornuftigt ud i området omrking Lysefjorden.
> >>>>>
> >>>>> /Jakob
> >>>>>
> >>>>> On 21.05.14 09:35, Espen Oldeman Lund wrote:
> >>>>> Det går bra. Bedre med noe import enn ingenting :-)
> >>>>>
> >>>>> De vannene som blir liggende på kommunegrensene kan vi
> importere med det landsdekkende datasettet i etterkant.
> >>>>>
> >>>>> Si gjerne ifra her om framgang slik at jeg og andre kan
> følge opp for resten av landet seinere.
> >>>>>
> >>>>> Espen
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> 2014-05-21 9:29 GMT+02:00 "Jakob Toftkær" <
> jakob at toftkaer.dk <mailto:jakob at toftkaer.dk> > :
> >>>>> Jeg er grundlæggende enig at man burde importere et
> landsdækkende dataset men jeg er realistisk omkring mine egne
> evner og ønsker derfor at gøre det simpelt. Men plan var at
> benytte JOSMs validator til at fortælle mig om der i forvejen var
> et "area" på stedet for søerne. Hvis der var et overlap ville jeg
> slette den relevante sø fra Kartverket dataene. Dette burde kunne
> gøres manuelt for et begrænset område(selv en kommune med 6000
> søer) men ikke for et helt land.
> >>>>>
> >>>>> Hvis det er noget som kan gøres automatisk og i nær fremtid
> så er der helt sikkert mere kvalificerede folk derude end mig :-)
> og der er ingen grund til at arbejde videre med projektet.
> >>>>>
> >>>>> /Jakob
> >>>>>
> >>>>> Den 21. maj 2014 kl. 08:51 skrev Espen Oldeman Lund <
> espen at espenpost.com <mailto:espen at espenpost.com> >:
> >>>>>
> >>>>> Bra om du tar litt tak i vann/innsjøer. Har tenkt å gjøre
> noe med det sjøl og i tillegg ta inn navn på de vannobjektene vi
> allerede har.
> >>>>>
> >>>>> Men for å slippe problemet med kutta vannobjekter på
> kommunegrensene så kan det kanskje være lurt å bruke GeoJSON
> datasettet som er landsdekkende?
> >>>>>
> http://data.kartverket.no/download/content/n50-kartdata-wgs84-hele-landet-geojson
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> Du må vel i alle fall passe på at du ikke tar inn objekter
> der OSM allerede har vannet inne fra før av. Så vi burde ha sjekka
> om polygonene intersects(
> http://postgis.org/docs/ST_Intersects.html ).
> >>>>>
> >>>>> Det er jo også et spørsmål om vann som henta inn fra Landsat
> og liknende bør byttes ut med objekter fra Kartverket. Men det er
> vel kanskje vanskelig å gjøre det automatisk. Kanskje sjekke
> source-taggen?
> >>>>>
> >>>>> Espen
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> 2014-05-20 19:16 GMT+02:00 Jakob Toftkær < jakob at toftkaer.dk
> <mailto:jakob at toftkaer.dk> > :
> >>>>> Jeg var en tur til Lysebotn og lagde mærke til at der stort
> set ikke var søer integnet langs vejen. Jeg begyndte at indtegne
> nogle stykker men fandt hurtigt ud af at det ikke var realistisk
> at blive færdig. Fandt i stedet nogle data hos Kartverket(
> Kartdata_1129_Forsand_UTM32_N50_SOSI.zip ) som jeg fik importeret
> i JOSM. Har filtreret alt væk undtagen "innsøer", har tagget
> "natural=water", "source=kartverket" "source:date=2014-06-20" samt
> omdøbt HØYDE til "ele".
> >>>>>
> >>>>> Før jeg laver noget jeg fortryder vil jeg forhøre mig her
> først. Det drejer sig om over 6000 ways så jeg kan umuligt tjekke
> dem alle sammen. Hvad skal jeg undersøge før jeg uploader, jeg kan
> se at nogle af søerne i udkandten af datasættet er skåret over og
> skal derfor fjernes- går ud fra at det sker ved kommunegrænsen?
> >>>>>
> >>>>> JOSM vil advare om 2 søer der ligger oven på hinanden så jeg
> på den måde kan undgå at overskrive en allerede eksisterende
> sø, ikke?
> >>>>>
> >>>>> mvh Jakob
> >>>>>
> >>>>> _______________________________________________
> >>>>> kart mailing list
> >>>>> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
> >>>>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> --
> >>>>> http://www.turkompisen.no
> >>>>> http://www.kresendo.no/
> >>>>> http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> --
> >>>>> http://www.turkompisen.no
> >>>>> http://www.kresendo.no/
> >>>>> http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> _______________________________________________
> >>>>> kart mailing list
> >>>>>
> >>>>> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> --
> >>>>> Arne Østensen
> >>>>> Byhaugveien 15
> >>>>> 4024 Stavanger
> >>>>> Tlf.
> >>>>> 95984180
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> --
> >>>>> http://www.turkompisen.no
> >>>>> http://www.kresendo.no/
> >>>>> http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>>
> >>>>> _______________________________________________
> >>>>> kart mailing list
> >>>>> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
> >>>>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> >>>>>
> >>>>>
> >>>
> >> _______________________________________________
> >> kart mailing list
> >> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
> >> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> > _______________________________________________
> > kart mailing list
> > kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
> > http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> >
>
> _______________________________________________
> kart mailing list
> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>
>
>
>
> --
> http://www.turkompisen.no
> http://www.kresendo.no/
> http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
>
>
>
>
> _______________________________________________
> kart mailing list
> kart at nuug.no
> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
--
Arne Østensen
Byhaugveien 15
4024 Stavanger
Tlf. 95984180
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://lists.nuug.no/pipermail/kart/attachments/20140525/9836dc14/attachment-0001.html
More information about the kart
mailing list