[NUUG kart] Møsvatn
Hans Olav Skogstad
hans-olav.skogstad at online.no
Tue May 27 16:04:42 CEST 2014
Bra svar...
Konklusjonen på vår andre "import-tabbe" er at en revert kanskje gjør mer
skade enn godt...
Kanskje....
--
MVH
Hans Olav Skogstad
On Thu, 22 May 2014 23:41:28 +0200, Sverre Didriksen
<sverre.didriksen at usit.uio.no> wrote:
> Hei
>
> Jeg fikk svar Svein Olav i dag tidlig. Jeg svarer han nå at han ikke
> skal gjøre noe mer, og at vi i fellesskap lager en plan på hvordan dette
> kan løses, eventuelt at han foreslår og vi ser om det høres fornuftig
> ut. Det virker som har har bra med erfaring.
>
> Her er kopi av svaret fra han:
>
> ******
>
> Hei.
>
> Jeg er usikker på om min import eller om det er tilbakestillingen fra
> Data Working Group som har forårsaket mest skade.
>
> Jeg har bidratt med GPS tracks siden 2009, og er begeistret over
> kartverkets frislipp av data. Jeg har sett for meg å oppdatere Tinn og
> Vinje kommuner i Telemark. Jeg bor i Vinje og jobber i Tinn (Rjukan) som
> blant annet geodataansvarlig. Derfor ser jeg meg forpliktet til å bidra.
>
> Jeg har oppdatert vegnettet i begge kommuner og adressepunkt fra VBASE i
> Vinje. Jeg har begynt med en del importer av N50 markslag. (Vann, myrer,
> fjell, dyrket mark osv.
>
> For å spare plass på OSM server er dette importert som grenselinjer og
> flater / areal er definert som multipolygon med referanse til
> grnselinjene. Ved standard import av flater fra shape filer ville det
> blitt dobbelt opp med linjer (ways) og nodepunkt. Dette synes jeg må
> unngås. Importen min baserer seg på sosi data (flater / kurver) som har
> samme struktur som OSM (multipolygon /ways). Øyer i flater med kun en
> kurve / way kan importeres som den er.
>
> N50 Arealdekke er store datamengder og kan ikke importeres for store
> areal når de må redigeres i JOSM. Dette må nemlig syes sammen og
> erstatte deler av eksisterende data. Jeg var midt i en slik prosess der
> Møsvannstangen var importert. Det tok en god del tid med redigering, og
> data ble lagret for å fortsette revisjon neste dag. Mindre feil gjensto
> med litt doble linjer og relasjon til multipolygon i grensen mellom
> importer.
>
> Før jeg rakk dette, fikk jeg denne beskjeden: "Hello,
>
> I noticed you importing data from N50 Kartverket into OpenStreetMap.
>
> Imports in OSM need to be done with appropriate consultation, which
> includes the imports mailing list, which you haven't done.
>
> Additionally, this import seems to of gone wrong. There are many
> unclosed ways tagged with natural=water, and there are ways with the
> non-standard boundary=natural tag. Because of the technical problems,
> I'm going to go ahead and revert this.
>
> Paul Norman For the Data Working Group"
>
> Kartet tegnet bra het til denne tilbakestillingen. Denne har ikke klart
> å tilbakestille noen ways som ble erstattet og revidert ved importen.
> Derfor er for eksempel Møsvatn borte fra kartet. Dette er rettet
> provisorisk nå. Jeg må gå igjennom litt mer detaljert hvilke skader
> tilbakestillingen har gjort og gjøre en noe større jobb av dette.
>
> Jeg har notert litt om import her:
> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Solhagen og:
> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Progress_in_Norway#Tinn_and_Vinje_Municipalities
>
> Dette er fordi jeg ikke trodde at nuug adressa var den offisielle OSM
> adressa for inportbrukere for Norge, men at fremgangsmåten var å
> etablere en brukerside under Norge.
>
> Etter tilbakestillingen fra Paul Norman ble mange timers arbeid borte
> samtidig som at nye korreksjoner og feilretting ble vanskeligere. Dette
> tok nok litt pusten fra meg, og importen av N50 Arealdekke er satt i
> bero. Jeg skal selvfølgelig rette de verste skadene etter
> tilbakestillingen.
>
> Jeg skal gjøre et nytt forsøk på å forstå NUUG sidene."
>
> ******
>
>
>
>
>
>
>> -----Original Message-----
>> From: kart-bounces at nuug.no [mailto:kart-bounces at nuug.no] On Behalf Of
>> Hans Olav Skogstad
>> Sent: 22. mai 2014 19:05
>> To: kart at nuug.no
>> Subject: Re: [NUUG kart] Møsvatn
>>
>> Ser forøvrig at det refereres til verktøyene her, har ikke sett så nøye
>> på de
>> enda, men det er kanskje noe vi kan bruke??
>>
>> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Category:Counter-vandalism
>>
>> --
>> MVH
>> Hans Olav Skogstad
>>
>> On Thu, 22 May 2014 19:01:19 +0200, Hans Olav Skogstad <hans-
>> olav.skogstad at online.no> wrote:
>>
>> > Hei.
>> >
>> > Har du fått noe svar på denne?
>> > Litt sent til lista vår men, jeg sjekket med imports lista anngående
>> > "visa-import" brukeren, og fikk til svar at
>> >
>> > "the import certainly sounds defective, i don't recall it being
>> > discussed here but i might have slept through it.
>> >
>> > it may be possible to get someone to revert the changesets if very few
>> > edits have been done since the import was done. and you should
>> > definitely take the lack of quality control up with the importer
>> > directly.
>> >
>> > richard"
>> >
>> > og
>> >
>> > "I have seen this import and made similar observations. But i saw
>> > this was already being discussed on the Norwegian list and thought you
>> > will probably deal with it. I have not seen any related discussion
>> > here since last October."
>> >
>> > Så tolker det som om lista mener "vi" tar tak i dette?
>> > Hva kan man egentlig gjøre, annet enn å enten manuelt rydde (grøsser
>> > bare av tanken på den enormt store manuelle jobben det blir), eller
>> > kontakte "data working group"
>> > (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Handling_bad_imports).
>> >
>> > Er litt i stuss for hva en skal gjøre her, men det er kanskje like
>> > greit å få data working group til å fjerne dette først som sist. Hva
>> > synes dere?
>> _______________________________________________
>> kart mailing list
>> kart at nuug.no
>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>
More information about the kart
mailing list