[NUUG kart] Forslag til dugnad for adressenode-import
Svein Olav
svein.olav at lyslid.no
Mon Oct 6 22:15:56 CEST 2014
Den 01.10.2014 22:57, skrev Ruben Undheim:
> Som noen av dere kanskje la merke til, tok jeg meg friheten til å
> tweake litt på wiki-sida (egentlig bare for å si at vi ikke vil fjerne
> data i denne omgang) og sende inn en melding til "import"-lista for
> OSM. Mitt inntrykk er at alle er enige om at vi vil få adressene inn.
> Og det å droppe å nevne at vi vil fjerne data i denne omgang, ser jeg
> på som den eneste løsninga i dag, siden vi har flere bidragsytere som
> ikke vil akseptere sletting nå.
>
> Hvis dere er kritiske til det jeg gjorde, tar jeg gjerne imot kritikk.
>
> Mvh.
> Ruben
>
>
> 1. oktober 2014 kl. 18.24 skrev Ruben Undheim <ruben.undheim at gmail.com>:
>> Hei,
>>
>> Det ser ut som ting begynner å bli klare for å faktisk få importert
>> disse adressene. Mange har lagt ned innsats med blant annet wiki-side
>> osv. (og noen - inkludert meg - har tjuvstartet), og jeg foreslår at
>> vi tar en liten dugnad nå for å få resten av adressene inn i OSM.
>>
>> Først:
>> Er det OK at jeg modifiserer teksten bittelitt på denne siden:
>> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue/Address_import_for_Norway
>> - sånn at den sier at vi i første omgang ikke sletter eksisterende
>> data i OSM, men heller sjekker at alle adresser i OSM har matchende
>> noder i Kartverkets data? (som
>> http://osm.beebeetle.com/addrnodeimportstatus.php nå muliggjør) Dette
>> gjelder hovedsakelig "Pre-import cleanup"-avsnittet. Diskusjonen om vi
>> skal fjerne data kan vi ta igjen etterpå når importen er ferdig.
>>
>> Jeg har lagt inn en rad på denne siden
>> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue som forteller om
>> denne importen.
>>
>> Deretter:
>> I følge http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines har vi
>> igrunnen det meste på plass. Det eneste jeg ser mangler er å sende en
>> mail til imports at openstreetmap.org og legge importen inn for review.
>> Dette kan jeg godt gjøre.
>>
>> Så:
>> Klikk på (Melder meg frivillig) her:
>> http://osm.beebeetle.com/addrnodeimportstatus.php og skriv inn navnet
>> ditt for de kommunene du ønsker å ta ansvar for i løpet av importen.
>> IKKE importer noe for en kommune før den siden sier "Klar for å
>> importeres".
>>
>> Når alle adressene er inni OSM, vil vi ha et godt grunnlag for å finne
>> manglende veier ved hjelp av http://tools.geofabrik.de/osmi/
>>
>>
>> Høres dette ok ut?
>>
>>
>> Mvh.
>> Ruben
Hei, Ruben.
Dette var et flott arbeid. Spesielt godt likte jeg
osm.beebeetle.com/addrnodeimportstatus.
Med dette som verktøy i bakgrunnen, vil vi fange opp alle endringer som
kommunene gjør, slik at OSM kan oppdateres. OSM tillater adresser i
egne noder eller knyttet til bygninger. Bakgrunnen for å velge kun
nodeimport må være at det blir lettere å sammenligne data med
Kartverket. Med dette verktøyet faller dette argumentet bort, da
addrnodeimportstatus tar hensyn til både bygninger og noder og
produserer nodefil for det som mangler. Derfor: Jeg mener absolutt vi
beholder adresser til bygning der dette finnes, og bruker noder for det
som importeres. Det er ikke behov for å redigere data inn i bygning selv
om denne skulle finnes. Noden med adresse er bra.
Takk.
--
Svein Olav Hagen
solhagen at telefiber.no
More information about the kart
mailing list