[NUUG kart] Path og footway rendres likt
Tor
torsm.news at gmail.com
Sun Aug 23 09:51:14 CEST 2015
Ser at linken til wikien var brutt med linjeskift i forrige mail, så da prøver jeg på nytt:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Trail_(new_proposal)
> 22. aug. 2015 kl. 16:18 skrev Tor <torsm.news at gmail.com>:
>
> Hei
>
> Da har jeg tatt dette ett skritt videre og oppretta ei wikiside:
> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Trail_(
> new_proposal)
>
> Har kladdet et førsteutkast på wikien, men:
> – innholdet må kvalitetssikres
> – argumentene må gjennomgås og antakelig styrkes
> – det må legges inn bilder av typiske stier av ulike slag og i ulike
> terreng
> – det bør antakelig legges inn illustrasjoner fra turkart og
> orienteringskart
>
> Tor
>
>
>> 21. aug. 2015 kl. 08:53 skrev Atle Frenvik Sveen <atle at frenviksveen.net>:
>>
>> Tror det er veldig smart å vise med bilder hvordan ting ser ut, og
>> kanskje også bilder av turkart/orienteringskart over et område og vise
>> hvordan dagens rendring av stier gjør at det blir seende ut i OSM.
>>
>> Det er sikkert de som mener man kan hive på 10x tagger for å oppnå samme
>> resultat, men da må man kontre med argumentet med at det blir så
>> komplekst at 90% ikke kommer til å gjøre det.
>>
>> Kan være det er fornuftig å prøve å finne ut om det er andre land som
>> "sliter" med det samme? Sverige? Finland? Sveits? Det kan vel ikke
>> _bare_ være Norge som har begrepet sti som kan være merka, kloppa, bred
>> eller lite bred?
>>
>> Uansett bra at det taes et initiativ for å gjøre noe med dette!
>>
>> -a
>>
>> --
>> Atle Frenvik Sveen
>> atle at frenviksveen.net
>> 45278689
>> atlefren.net
>>
>> On Thu, Aug 20, 2015, at 05:36 PM, Tor wrote:
>>> Jeg blir også gjerne med, men tror heller ikke jeg har tid og ork til å
>>> ta hovedansvar.
>>>
>>> Det finnes allerede ei wikiside for highway=trail:
>>> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtrail
>>>
>>> Det kan kanskje også være lurt om noen fremfører argumenter i den
>>> pågående diskusjonen på tagging-lista,
>>> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/tagging
>>>
>>>
>>>
>>>> 20. aug. 2015 kl. 11:59 skrev Sverre Didriksen <sverre.didriksen at usit.uio.no>:
>>>>
>>>> Jeg blir gjerne med på dette arbeidet. Men jeg vet egentlig ikke om jeg
>>>> har tid til å ta hovedansvar for det. Håper noen har lyst og anledning
>>>> til det.
>>>>
>>>> Men jeg kan godt begynne å skrive litt på en wikiside med gode
>>>> argumenter og bilder som viser hva vi mener og hvorfor vi trenger det.
>>>>
>>>> -Sverre
>>>>
>>>>
>>>>
>>>> On Wed, 2015-08-19 at 22:35 +0200, Tor wrote:
>>>>> Det er nok viktig å gjøre et grundig forarbeid for at det ikke bare
>>>>> skal sables ned. Jeg tror det er en formidabel pedagogisk oppgave å
>>>>> overbevise folk om at vi trenger en egen tag for sti. Det gjelder
>>>>> både de som mener at behovet ikke er til stede fordi "vi har jo
>>>>> allerede highway=footway og det er dekkende for alt av stier, for det
>>>>> er slik vi gjør det i England og Wales" og de som mener at behovet
>>>>> ikke er tilstede fordi "det er jo bare å tagge highway=path +
>>>>> surface=* + informal=yes + trail_visibility=* + sac_scale=* +
>>>>> foot=yes + horse=yes + bicycle=yes + wheelchair=* + smoothness=*".
>>>>>
>>>>> Tor
>>>>>
>>>>>> Den 19. aug. 2015 kl. 19.45 skrev Vidar Gundersen <
>>>>>> vibrog+osm at gmail.com>:
>>>>>>
>>>>>> Flott!
>>>>>> Hvem løfter highway=trail siden i wikien og lager en feature
>>>>>> request
>>>>>> om rendring av highway=trail sammen med
>>>>>> trail_visibility=intermediate|bad|horrible iht. stisymbolene brukt
>>>>>> til
>>>>>> orienteringskart?
>>>>>>
>>>>>>
>>>>>> 2015-08-19 17:08 GMT+02:00 Tor <torsm.news at gmail.com>:
>>>>>>> Enig.
>>>>>>>
>>>>>>> Mulige løsninger kan være:
>>>>>>>
>>>>>>> 1) highway=trail
>>>>>>>
>>>>>>> 2) highway=path + informal=yes (men det skurrer med informal på
>>>>>>> merket,
>>>>>>> kvistet eller kloppet sti).
>>>>>>>
>>>>>>> 3) highway=path + path=trail
>>>>>>>
>>>>>>> Av disse synes jeg highway=treil er best, siden den er enklest.
>>>>>>>
>>>>>>> Taggen for sti bør implisere surface=unpaved.
>>>>>>>
>>>>>>>
>>>>>>>> 19. aug. 2015 kl. 12:30 skrev Sverre Didriksen <
>>>>>>>> sverre.didriksen at usit.uio.no>:
>>>>>>>>
>>>>>>>> Jo, det er det. Vi må bare få disse europeerne til å forstå hva
>>>>>>>> stier er.
>>>>>>>>
>>>>>>>> Jo mer jeg tenker på det jo mer tror jeg at highway=trail er
>>>>>>>> løsningen.
>>>>>>>>
>>>>>>>> -Sverre
>>>>>>>>
>>>>>>>>
>>>>>>>>> -----Original Message-----
>>>>>>>>> From: kart-bounces at nuug.no [mailto:kart-bounces at nuug.no] On
>>>>>>>>> Behalf Of
>>>>>>>>> Vidar Gundersen
>>>>>>>>> Sent: Wednesday, August 19, 2015 12:26 PM
>>>>>>>>> To: kart at nuug.no
>>>>>>>>> Subject: Re: [NUUG kart] Path og footway rendres likt
>>>>>>>>>
>>>>>>>>> Kanskje OSM databasen ikke er stedet for å dele kartlegging
>>>>>>>>> av turstier?
>>>>>>>>>
>>>>>>>>>
>>>>>>>>> 2015-08-19 7:53 GMT+02:00 Hans Olav Skogstad <hans-
>>>>>>>>> olav.skogstad at online.no>:
>>>>>>>>>> Må si jeg er litt uenig i at "har aldri highway=path betydd
>>>>>>>>>> sti".
>>>>>>>>>> Slik jeg tolker
>>>>>>>>>> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dpath,
>>>>>>>>>> ut i fra både bilder og beskrivelse, og tagging, så skal
>>>>>>>>>> dette primært
>>>>>>>>>> brukes på rurale "stier". Dette fanger nok kanskje noe
>>>>>>>>>> bredere enn den
>>>>>>>>>> norske "sti", men ikke så veldig slik jeg tolker det.
>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>> Det skrives jo også rett ut, "For urban paths which a
>>>>>>>>>> designated for
>>>>>>>>>> pedestrians only, better use highway=footway.".
>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>> Men at de begynner å trekke inn G/S-skilt på denne siden er
>>>>>>>>>> i hvert
>>>>>>>>>> fall i beste fall forvirrende.
>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>> On Tue, 18 Aug 2015 11:09:26 +0200, Geir Ove Myhr <
>>>>>>>>>> gomyhr at gmail.com>
>>>>>>>>> wrote:
>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>>> Som vi nylig har diskutert, har aldri highway=path betydd
>>>>>>>>>>> "sti" i
>>>>>>>>>>> OSM, selv om også jeg skulle ønske det gjorde det. Bra at
>>>>>>>>>>> renderer nå
>>>>>>>>>>> følger det som er vedtatt.
>>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>>> Det vi bør gjøre nå er å finne ut hva man må legge til
>>>>>>>>>>> for å fortelle
>>>>>>>>>>> rendere og andre at dette er en sti. Gjetter at en eller
>>>>>>>>>>> annen
>>>>>>>>>>> surface=* får det tilbake til sti-rendering. Ser det var
>>>>>>>>>>> en ny
>>>>>>>>>>> release av stilsettet for 4 dager siden. Regner med at
>>>>>>>>>>> det finnes i
>>>>>>>>>>> endringene fra da:
>>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>>> https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto
>>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>> _______________________________________________
>>>>>>>>>> kart mailing list
>>>>>>>>>> kart at nuug.no
>>>>>>>>>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>>>>>>>>> _______________________________________________
>>>>>>>>> kart mailing list
>>>>>>>>> kart at nuug.no
>>>>>>>>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>>>>>>>> _______________________________________________
>>>>>>>> kart mailing list
>>>>>>>> kart at nuug.no
>>>>>>>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>>>
>>> _______________________________________________
>>> kart mailing list
>>> kart at nuug.no
>>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>> _______________________________________________
>> kart mailing list
>> kart at nuug.no
>> http://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
>
More information about the kart
mailing list