[NUUG kart] Konvertering fra Kartverkets EUREF89, NN2000 til WGS84 med Qgis.
Håken Hveem
krbjhvee at online.no
Mon Mar 8 12:16:35 CET 2021
Jeg tror jeg har fått det til.
Det ser ut som om det i følge den filen somjeg nevnte, som er på 700 MB
skal være:
KRS EPSG:4326 - WGS 84 - Geografisk
Datatype Float32 - 32-bit flytende kommatall
Det er det jeg kan se etter å ha åpnet den fila i Qgis.
En får håpe at de får laget til støtte for kartverkets formater, samt
det Finske kartverket sitt.
Det ligger nemlig somførn nevnt ønske om dette ute på Github:
https://github.com/ArduPilot/MissionPlanner/issues/2527
<https://github.com/ArduPilot/MissionPlanner/issues/2527>
https://github.com/ArduPilot/apm_planner/issues/1223
<https://github.com/ArduPilot/apm_planner/issues/1223>
Det spørs bare hvor lang tid det tar de å få på plass dette.
Den 08.03.2021 08:20, skrev Mats Taraldsvik:
> Hei,
>
> Jeg vet ikke om det er til hjelp for deg, men Kartverket har fått
> merget inn støtte for NN1954 og NN2000 i open source
> transformasjonsbiblioteket proj (proj.org <http://proj.org>) (siste
> versjon, 8.0.0 som kom for noen dager siden).
>
> Dette støtter visst konvertering av TIFF, uten at jeg har sett nærmere
> på akkurat det.
>
> Mats
>
> On Sun, Mar 7, 2021 at 6:22 AM Håken Hveem <krbjhvee at online.no
> <mailto:krbjhvee at online.no>> wrote:
>
>
> Hei, jeg har forsøkt å konvertere filer lastet ned fra kartverket til
> ett format som Mission Planner for Ardupilot takler ved å bruke Qgis.
> Det finnes nemlig ikke dekning for Norge i SRTM høydefiler for
> Norge da
> det ikke er dekning for dette over 60° N.
> Heldigvis er det mulig å benytte geotiff filer om en greier å
> konvertere disse til korrekt format.
>
> I følge følgende tråd
> (
> https://discuss.ardupilot.org/t/custom-imagery-in-mission-planner/10280/71
> <https://discuss.ardupilot.org/t/custom-imagery-in-mission-planner/10280/71>
> )
> skal det være WGS84, geografisk projeksjon, 16/32bit geotiff.
>
> Problemet er at det ikke er så veldig enkelt å få det til, det er ett
> eller annet som jeg gjør feil fordi Mission planner ikke tar filene
> etter konvertering. De benytter en registrert versjon av noe som heter
> Geomapper i følgende tråd. Jeg har ikke lyst til å punge ut for det
> programmet.
>
> Filene jeg ønsker konvertert:
> https://www.dropbox.com/sh/3szyzil8j7hvcuj/AACGQB5EYQ1BgmkVJbPqLwxSa?dl=0
> <https://www.dropbox.com/sh/3szyzil8j7hvcuj/AACGQB5EYQ1BgmkVJbPqLwxSa?dl=0>
> Forsøkt konvertert:
> https://www.dropbox.com/sh/f3qkhntwgjxqk15/AABN0O3yTBHUiay_fOSBKd4Wa?dl=0
> <https://www.dropbox.com/sh/f3qkhntwgjxqk15/AABN0O3yTBHUiay_fOSBKd4Wa?dl=0>
>
> Fil som skal fungere fra tråden nevnt ovenfor (700MB nedlasting):
> https://www.dropbox.com/s/b0up243wv8034su/Geotiff%20DSM%20WGS%2084.tif?dl=0
> <https://www.dropbox.com/s/b0up243wv8034su/Geotiff%20DSM%20WGS%2084.tif?dl=0>
>
> Så, hva er det jeg gjør galt ? Overser jeg ett eller annet ?
> Er sånn passe frustrert og lei av å boote om fra Linux til Windows
> for å
> oppdage at Mission planner for 5 gang ikke godtar filene.
> Qgis på Windows er også temmelig plasskrevende.
>
> For de som programmerer:
> Det ligger ett par feature request på github som har med Mission
> Planner
> ( Windows) samt APM planner ( Linux) og høydedata fra Kartverket å
> gjøre:
> https://github.com/ArduPilot/MissionPlanner/issues/2527
> <https://github.com/ArduPilot/MissionPlanner/issues/2527>
> https://github.com/ArduPilot/apm_planner/issues/1223
> <https://github.com/ArduPilot/apm_planner/issues/1223>
> _______________________________________________
> kart mailing list
> kart at nuug.no <mailto:kart at nuug.no>
> https://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart
> <https://lists.nuug.no/mailman/listinfo/kart>
>
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: https://lists.nuug.no/pipermail/kart/attachments/20210308/83780a4f/attachment.htm
More information about the kart
mailing list