[NUUG kart] Bing versus PGS versus GPS-spor
Gisle Sælensminde
gisle at snirklasjon.no
Tue Mar 27 14:07:29 CEST 2012
Den 27.03.2012 13:58, skrev Gnonthgol:
>
> Den 27. mars 2012 kl. 13.22 skrev Guttorm Flatabø:
>
>>
>> Spørsmålet blir då kva kjelde me skal stola på? Det står i sjølve
>> PGS-taggen at den kan vere feil, Bing har ofte vore feil, men stemmer
>> med nokre av vegane. For meg ser det ut til at Bing truleg eg den
>> beste kjelda her, og truleg også betre enn GPS sidan eg reknar med at
>> kvaliteten på GPS-spor kan variera mykje meir enn det Bing-fotoa bør
>> variere over eit såpass lite område?
>
> PGS kjem frå landsat, og her ser du at landsat ikkje stemmer med Bing
> eller gps spora med over 150m avvik. Gps spora er etter det eg kan sjå
> frå 2008, altså lenge etter at SA blei skrudd av. Bing er også ganske
> nøyaktig ved havnivå, men blir mindre nøyaktig jo meir kuppert det er.
> Samanliknar du gps sporet og bing ser du at det blir større avvik jo
> lenger opp du kjem, men dei stemmer ganske nøyaktig på kaia.
>
> Så min analyse er at PGS er feil og bing har den rette kystlinja.
> Vegane er det gps sporet som har rett i.
>
Er enig med deg der. Min erfaring er at PGS kan være opp til noen titals
meter feil. Ofte vil GPS-spor for veier langs en bryggekant komme ute i
sjøen. Bing er ganske bra nær sjøen, men kan være 100+ meter feil et par
hundre meter over bakken, og verre til lengre opp du kommer. Stad er
ganske kupert, så jeg ville stolt mest på GPS-sporene.
-Gisle
More information about the kart
mailing list