[NUUG kart] Tegn rundkjøringene rett vei rundt!
Helge Hafting
helge.hafting at aitel.hist.no
Tue Feb 26 13:08:18 CET 2008
Jeg kommer stadig vekk over rundkjøringer hvor runden går i
feil retning. I Norge (og andre land med høyrekjøring) går rundkjøringer
som kjent mot klokka. Vi svinger alltid til høyre for å kjøre inn i
og ut av rundkjøringer.
Dette har forsåvidt lite å si når man trykker kartene, men for
navigasjonsprogrammer er det stor forskjell.
"Til høyre" i en rundkjøring med fire avkjøringer blir
enten "første avkjøring" eller "tredje avkjøring" alt
ettersom hvilken retning enveiskjøringen i runkdkjøringen er.
Programmet kan heller ikke anta at alle rundkjøringer går
mot klokka, for britiske rundkjøringer går med klokka. Det
samme gjelder andre steder med venstrekjøring.
Dette er veldig lett å rette opp. Hvis du tegner feil vei i josm,
er det bare å velge rundkjøringsveien og trykke "r", så
reverseres retningen. I potlatch kan du velge rundkjøringen og
får da presentert en liten knapp hvor veien går i sirkel. Den
ser ut som et lite grått rundkjøringsskilt. Hvis pilene går
feil vei rundt er det bare å klikke på denne knappen, så
snus rundkjøringen rett vei.
Så pass på dette, det er ikke likegyldig hvilken vei rundkjøringen går.
Helge Hafting
More information about the kart
mailing list