[NUUG kart] Stor import med masse feil.
Michael Eric Menk
mikemenk at yahoo.no
Wed Jul 16 20:07:59 CEST 2008
Håvar Fruseth wrote:
>
>
> On Wed, 16 Jul 2008, Michael Eric Menk wrote:
>
>> Nå skal jeg være litt direkte..
>
> Da er jeg litt direkte tilbake:)
>
>> Skal vi ha et HELT blankt kart, i meste parten av Norge, bare fordi noen
>> i "surprompter" i sentrale strøk tror at det er like enkelt å strolle
>> ned en fjellskråning for å finne det vannet, eller toppen, eller hva enn
>> nå det er, som det er å gå ned Karl Johnan og se på skilter.
>
> Ja, jeg syns det. Inntil vi finner bedre datagrunnlag eller noen
> manuelt tar for seg det området.
>
> Jeg har kikket på dataene på Hadeland. Ingen punkter jeg fant kan
> brukes som de står. Dette er kun sjekket ut fra egne data og en enn
> så lenge begrenset lokalkjennskap. Men ingen av de ~20 jeg vet hvor
> ligger, treffer bra nok. Når gårder og tettsteder er markert over en
> kilometer feil er det liten eller ingen verdi i kartet.
>
Det var meningen at folk kunne slette med en hard hånd, og har ikke noe
i mot det. Men det kan være greit å vente til folk har peiling kan
flytte dataene. Det er enkelt å slette etterpå.
Det er endel større steder som usikkerheten er bra nok for å treffe, og
jeg kommer til å gå rund i mitt område å slette.
> Områder, som kommuner, store vann o.l., spiller det mindre rolle om
> treffer veldig nøyaktig, men selv disse er lagt på "fornuftige" steder
> av folk for ikke å krasje for mye med andre data. Fjell syns jeg bør
> markeres på topper og ikke bare "i nærheten".
>
> Generelt sett så syns jeg 'ingen data' er bedre enn 'feil data'. På
> et kart fylt med feil data er det vanskelig å se hva som må rettes
> på. Det er dessuten mer klønete å rette på data fremfor å legge inn nye.
>
Jeg er enig at det bør være på toppen, men i Norge har vi et
befolknings/areal problem. Vi har ikke mulighet å gå til alle fjelltoppene.
>> Jeg må minne om at hele
>> USA er importert med tiger data, og dvs av veiene bommer med gjerne over
>> 1 mile, hvor de også har en tag for å si om noen har sett på dataene.
>
> Det at man har gjort det dårlig i USA er ikke noe argument for at vi
> skal gjøre det like dårlig her:)
>
> Det hadde vært veldig fint om disse dataene kunne blitt brukt. Men
> når det er så stort avvik som det er, så syns jeg vi heller skal ta
> dem ut og lete mer etter bedre data. Og i mellomtiden legge inn ting
> manuelt.
>
> Ang. stedsnavn, så _er_ det som nevnt omtrent håpløst i og med at
> stavemåte forandrer seg med rettskrivingsnormer, små geografiske avvik
> og annet. Jeg syns vi bare må bestemme oss for en norm og følge den.
> Det er egentlig litt for dumt at dette skal være opp til den som
> tilfeldigvis tar for seg et område eller importerer et sett med data.
Enig, det som står på skiltet, og ikke det enkelte i en etat i Oslo
mener at det skal være ( det er de navnene som er eksportert i dette
tilfelle)
Det var meningen at vi skulle ta ut den dataen som var bra, og slette
resten. Det var i en e-post til listen, og jeg spurte om hva som skulle
inn, og fulgte de anbefalinger som jeg fikk inn.
Jeg starter en ny trå. for å starte diskusjonen mer samlget.
More information about the kart
mailing list