[NUUG kart] Kartverket som kilde
Thomas Hirsch
Thomas.Hirsch at kartverket.no
Fri Jul 5 08:19:30 CEST 2013
Jeg har sett litt på de vånligste objekttypene i SSR og hva som vanligvis finnes i OSM i de samme situasjonene (eller i dokumentasjonen).
De taggene i Buskerud var av meg, mens jeg tracet der og testet hvor stor samsvar er.
Jeg har testet med disse taggene nå, men det er ikke noe stor sak å endres. Stort sett har jeg laget/conflated nodes, og vannflater og bekk som var synlige i bing.
Alt som ikke nevnes her kan man for eksempel tagge med place=locality inntil vi har et bedre forslag.
Jeg har som nevnt brukt source:name=Kartverket på de elementene jeg endret. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:source%3DKartverket
Og source_ref=http://faktaark.statkart.no/SSRFakta/faktaarkfraobjektid?enhet=ssrid som LOD-tagg for å endre/kunne spore endringer etter hvert.
1: ("node", "natural=peak"), # berg - massif?
2: ("node", "natural=peak"), # fjell - massif?
3: ("node", "natural=massif"), # fjellområde
4: ("area", "landuse=farm"), # hei
5: ("node", "natural=peak"), # høyde / hill?
6: ("node", "natural=peak"), # kollen - massif?
7: ("node", "natural=ridge"), # rygg
8: ("node", "natural=peak"), # haug - hill?
Diskusjonen på wiki så ut som natural=peak + ele= er å foretrekke overfor natural=hill (som ofte brukes på en område)
9: ("node", "natural=slope;place=locality"), # bakke
10: ("node", "natural=slope;place=locality"), # li
11: ("way" , "natural=cliff"), # stup
# 12: ("area", "natural=fell"), # vidde
# 13: ("area", "natural=plain"), # slette
# 14: ("area", "natural=forest"),# mo
Er veldig usikker over disse.
15: ("way" , "natural=valley"), # dalføre (large valley)
16: ("way" , "natural=valley"), # dal
17: ("node", "natural=valley"), # botn - the end of a valley
18: ("way" , "natural=valley"), # skar - a slight canyon, cut
19: ("way" , "natural=valley"), # juv - an actual canyon
20: ("way" , "natural=valley"), # søkk - a less pronounced canyon
# 21: ("node" , "natural=..."), # stein, findling
30: ("area", "natural=water;water=lake"), # innsjoe
31: ("area", "natural=water;water=lake"), # vann
32: ("area", "natural=water;water=lake"), # tjern
33: ("way" , "waterway=dam"), # pytt (tiny dam)
35: ("node", "natural=bay"), # vik
36: ("way" , "waterway=river;layer=-1"), # elv
37: ("way" , "waterway=stream;layer=-1"), # bekk
De vanligste vannflatene
38: ("way" , "waterway=drain"), # grøft
39: ("way" , "waterway=waterfall"), # foss
40: ("way" , "waterway=rapids"),# stryk
Ikke sett enda, usikker
42: ("area", "natural=water;water=pool"), # høl, a pool under a waterfall or in a river
Ganske ofte. Kan tagges som water=lake egentlig, men det er kanskje greit å ta med forskjellen.
43: ("node", "natural=bay"), # lon - bay in a river
44: ("area", "place=island"), # øy
45: ("area", "place=islet"), # holme
46: ("node", "natural=cape"), # halvøy
39: ("node", "natural=waterfall"), # foss, according to ongoing discussion
47: ("node", "natural=cape"), # nes
80: ("node", "natural=fjord"), #fjord
61: ("node", "place=locality;natural=wetland"), # myr + wetland=marsh - add as locality for now
Burde vært "area" for natural=wetland, men det er ofte vanskelig å bestemme grensene til et myrområde.
Jeg synes det er best å bruke en node, og vente (med import) på at selve geometriene frislippes, hvis ikke noen har lyst å trace myrområder. :)
62: ("node", "place=locality;landuse=farm"), # utmark - add as locality for now
71: ("node", "place=farm"), # setervoll
82: ("node", "natural=strait"), # sund
84: ("area", "place=island"), # øy i sjø
85: ("area", "place=islet"), # holme i sjø
86: ("node", "natural=cape"), # halvoey, preferred over natural=peninsula
83: ("node", "natural=bay"), # vik i sjø
87: ("node", "natural=cape"), # nes i sjø
89: ("node", "natural=beach"), # strand
90: ("area", "natural=skerry"), # skjær
92: ("area", "natural=shoal"), # grunne
100:("node", "place=town"), # by
101:("node", "place=village"), # tettsted
102:("node", "place=hamlet"), # tettbebyggelse
103:("node", "place=neighbourhood"), # bygdelag
Mappingen er nok så entydelig, men valget i SSR, spesielt mellom tettsted og tettbebyggelse er ikke rett frem.
Det er visstnok kommunenmedarbeidere som har "bestemt" det, så antar jeg at det er en visst grad lokal kunnskap, men fra det optiske er det ofte OSM-taggen som kan foretrekkes.
De forskjellige place=farm - variantene er veldig vanlige.
104:("node", "place=farm"), # grend
105:("node", "place=neighbourhood"), # boligfelt
106:("node", "place=neighbourhood"), # borettslag
108:("node", "place=farm"), # bruk
109:("node", "building=house"), # enebolig
110:("node", "building=cabin"), # fritidsbolig, area!
111:("node", "place=farm"), # seter
112:("node", "building=barn"), # bygg for jordbruk
113:("area", "building=industrial"), # fabrikk
114:("area", "power=plant;building=industrial"), # kraftstasjon
115:("area", "building=industrial"), # verksted
116:("area", "building=commercial"), # forretning
117:("area", "building=hotel;tourism=hotel"), # hotell
118:("area", "building=hotel;tourism=guest_house"), # pensjonat
119:("node", "tourism=alpine_hut"), # turisthytte
120:("area", "building=school"),# skole
121:("area", "building=hospital"), # sykehus
122:("area", "amenity=nursing_home"), # helseinstitusjon/aldershjem
123:("area", "building=church;amenity=place_of_worship"), # kirke
125:("area", "amenity=community_centre"), # forsamlingshus/kulturhus
^ Denne her brukes ofte for skoler... litt kjedelig å merge.
126:("area", "building=civic"), # vaktstasjon
127:("area", "building=military;landuse=military"), # militaer bygning
128:("area", "amenity=sports_centre"), # sporthall
129:("node", "man_made=lighthouse"), # fyr
130:("node", "man_made=lighthouse"), # lykt, man_made=lighthouse may not always be correct
^ Finnes det noe tag utenfor OpenSeaMap namespacen som betegner selve installasjonen?
132:("node", "place=district"), # bydel
140:("way", "highway=residential"), # veg
142:("way", "highway=track"), # traktorveg
143:("way", "highway=path"), # sti
146:("way", "bridge=yes"), # bru
150:("node", "barrier=lift_gate"), # vegbom
154:("node", "man_made=pier"), # kai
155:("node", "man_made=pier"), # brygge
161:("node", "railway=station"),# stasjon
162:("node", "railway=halt"), # stoppeplass
170:("node", "place=locality"), # eiendom
190:("area", "leisure=sports_centre"), #idrettsanlegg, may be leisure=pitch
^ Kan være alt mulig - også alpinbakker av og til.
194:("way", "piste=downhill"), #slalombakke
201:("way", "waterway=dam"), # dam
204:("way", "waterway=dam;note=artifical facility used for timber floating"), # floetningsanlegg
^ usikker
206:("node", "historical=archaeological_site"), # gammel bosetningsplass
207:("node", "historical=archaeological_site;site_type=sacrificial_site"), # offersted
^ usikker
208:("node", "tourism=attraction;place=locality"), # severdighet
209:("node", "tourism=viewpoint"), # utsiktspunkt
211:("node", "natural=peak"), # topp
213:("node", "place=locality"), # terrengdetalj
216:("relation", "place=island"), # øygruppe
218:("node", "landuse=quarry"), # grustak/steinbrudd
221:("area", "landuse=harbour"),# havn
225:("node", "place=locality"), # annen kulturdetalj
251:("node", "tourism=museum"), # museum/bibliotek/galleri ~ amenity=arts_centre
261:("relation", "natural=water"), # gruppe av vann
262:("relation", "natural=water;water=lake"), # gruppe av tjern
267:("node", "amenity=restaurant"), # serveringssted
280:("node", "place=farm"), # gard
Fra: kart-bounces at nuug.no [mailto:kart-bounces at nuug.no] På vegne av Espen Oldeman Lund
Sendt: 4. juli 2013 22:39
Til: Karl Ove Hufthammer
Kopi: NUUGs kartliste
Emne: Re: [NUUG kart] Kartverket som kilde
Opplys meg gjerne. :)
(Eg vert stadig overraska over kva som ikkje finst (dokumentert) i OSM.
Det er godt mogleg det finst taggar som er brukte, men folk har gjerne
ikkje skrive dei inn i wikien, og dei er ikkje «støtta».)
Det finnes en natural=slope, sjøl om den er lite brukt.
For haug så synes jeg personlig at det burde ha vært natural=hill, sjøl om "ingen" bruker det. Mener også at vi har hatt diskusjonen her før om at det bør tagges til natural=peak? Eller var det kanskje ås?
Du kan jo også legge til place=locality på de du ikke finner andre tagger for.
Espen
--
http://www.turkompisen.no
http://www.kresendo.no/
http://no.linkedin.com/in/espenisaksen
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://lists.nuug.no/pipermail/kart/attachments/20130705/df439d94/attachment-0001.htm
More information about the kart
mailing list