[NUUG kart] Tagging av gang- og sykkelveg
Anders Fougner
anders.fougner at gmail.com
Thu Jul 2 16:59:42 CEST 2015
Den 02.07.15 16.50, skrev Peter Bremer:
> On Thu, Jul 2, 2015 at 3:29 PM Anders Fougner
> <anders.fougner at gmail.com <mailto:anders.fougner at gmail.com>> wrote:
>
> Den 02.07.15 15.23, skrev Peter Bremer:
> > On Thu, Jul 2, 2015 at 3:11 PM Anders Fougner
> > <anders.fougner at gmail.com <mailto:anders.fougner at gmail.com>
> <mailto:anders.fougner at gmail.com
> <mailto:anders.fougner at gmail.com>>> wrote:
> >
> > Kanskje dette hovedsakelig er litt språkforvirring? :)
> > Altså at vi nordmenn har lett for å tro at "designated" betyr
> > "designet
> > for" og ikke "benevnet"/"angitt"/"skiltet".
> >
> >
> > Jeg tror absolutt at du har rett her.
> >
> > Og i tillegg er det kanskje så at "path" av mange blir lest som
> > "(skog)sti" mens det også skal omfatte multifunksjonelle urbane
> veier.
> Jepp, jeg har f.eks. alltid trodd at path er "naturlig sti" mens
> footway
> og cycleway er "tilrettelagte stier/veger".
>
> Forøvrig er det nok endel som ønsker at kart skal kunne vise akkurat
> dette, altså om en sti er "naturlig" (oppstått ved bruk av turgåere,
> syklister og andre) eller "tilrettelagt/designet" (bygd med
> gravemaskin,
> spade, asfalt/grus/betong, osv.).
> Se f.eks.
> <http://www.terrengsykkel.no/ubb/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1978169#Post1978169>
> for et eksempel fra terrengsykkelverden.
>
> Dersom man ikke kan bruke verken path vs footway/cycleway eller
> bicycle=designated til å angi dette, blir vi altså nødt til å
> lete/finne
> opp en bedre tag...kjenner dere til noen egnet tag?
>
>
> Dette er vanskelig med OSM data, og en ofte diskutert spørsmål. De
> beste taggene for å skille naturlige sti fra "harde" sti (hva er
> egentlig en god oversettelse for "paved road"?) er "surface" og
> "tracktype". Ikke særlig ideell, men det beste i OSM taksonomien.
Det ville imidlertid være mulig å benytte path vs footway/cycleway til å
skille mellom disse, slik den norske OSM-wikien forsåvidt allerede gjør
det (og har gjort en god stund). Altså at footway og cycleway
representerer (anlagte) gang- og sykkelveger, og at path representerer
"naturlig sti".
Gråsoner vil det fortsatt være (bl.a. oppbygde stier som ser ganske
naturlige ut i parker o.l., eller naturlige stier som er forbedret med
litt kunstig oppbygging av steiner/bruer o.l.), men det er ihvertfall
ganske enkelt og forståelig å tagge slik, bl.a. fordi det stemmer
noenlunde greit med vår språklige forståelse av "path", "footway" og
"cycleway".
Så kan man bruke designated for å legge til use cases, slik at
"highway=footway, bicycle=designated" blir ekvivalent med
"highway=cycleway, foot=designated".
Er det noen grunn til å ikke gjøre det slik, utover at det gjøres
annerledes på OSM i andre land, eller at det var annerledes i gamle
OSM-dager?
Anders
More information about the kart
mailing list