[NUUG kart] Tagging av highway: Vegvesenet innfører Funksjonell vegklasse for navigasjonsleverandører.
Svein Olav
svein.olav at lyslid.no
Mon Jan 4 21:47:57 CET 2016
Det er vesentlig forskjell mellom vegvesenets (NVDB) og OpenStreetMap
sin klassifisering av veger.
Vegvesenets klassifisering til nå har vært basert på veiens eier og den
som betaler for vedlikehold.
OSM klassifiserer veier etter veiens formål og funksjon.
OSM er et kart fokusert på Street. Det er et veikart for navigasjon.
NVDB er ikke det. Vegvesenet har innsett at det er behov for
klassifisering av vegnettet som tjener leverandører av
navigasjonspakker. De har derfor innført Funksjonell Vegklasse.
OpenStreetMap Norge har (etter min mening) misbrukt vegvesenets gamle
klassifisering for å gjøre importen fra NVDB enklere å programmere. På
mailing listen har jeg sett at det anbefales at alle europaveier i norge
tagges med highway=motorway. For eksemper E6 nord for Trøndelag og E134
vest for Drammen kan på ingen måte kalles motorvei.
Stamveier. Disse eksistere kanskje ikke lenger. Allikevel har IKKE alle
riksveier grønne veinummerskilt. Det er riksveier med grønne skilt og
europaveier med Exxx nummer på grønne skilt som har stamveifunksjon.
Andre riksveier med hvite skilt bør tagges anderledes i en lavere klasse.
Det er etter min vurdering viktig å benytte den engelske definisjonene
på highway=* taggene. Husk at hva vi kaller byer i Norge ikke ville bli
kalt byer internasjonalt. Ha dette i minnet når man leser den engelske
teksten.
Se forslaget til Funksjonelle vegklasser her:
https://www.vegvesen.no/vegkart/vegkart/#kartlag:geodata/hva:(~(id:821,filter:(~),farge:0,category:(type:'enum,id:9338)))
Det kan være mye mangler i kommunale / private veier. Vegvesenet retter
aldri disse dataene, og kommunene har veldig varierende rutiner for
innmelding til NVDB. I tillegg er ikke motorveier skilt ut.
Kommunene har dette på høring. Her er beskrivelsen på klassene og
betingelsene. Dette likner mye på OSM sine betingelser. Høringsbrevet
kan du lese her:
http://www.tinn-kommune.com/Veiledning/FunksjonellVegklasse.pdf
Mitt forslag til tagging er følgende:
Funksjonell vegklasse Veger Tagging Justert etter regler i OSM
0 Motorveg, Europaveger
highway=motorway<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway>
Motorveg
1 Resten av riksvegene med vegnr < 3 siffer highway=trunk
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtrunk> Stamveg og
europaveg. Riksveger < 3 siffer
2 Riksveger med 3 siffer highway=primary
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dprimary>
3 Primære fylkesveger highway=secondary
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dsecondary>
4 Sekundære fylkesveger highway=tertiary
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtertiary>
5 Øvrig fylkesveger highway=unclassified
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dunclassified>
6 Kommunale veger highway=residential
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dresidential>
7 Private veger highway=service
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dservice>
8 Skogsbilveger highway=tracktracktype=grade1
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtrack> (må sjekke om
grade1 inngår i navigasjon)
9 Private / skogsveger uten vedlikehold
highway=tracktracktype=grade3
<http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dtrack> (på
landsbasis kun 322 stk)
I tillegg kommer alle slags highway=track som det ikke skal navigeres etter.
Av hensyn til OSM sin opprinnelige tiltenkte bruk som navigasjonskart,
foreslår jeg at norsk Wiki korrigeres etter dette.
Svein Olav Hagen
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://lists.nuug.no/pipermail/kart/attachments/20160104/9abaa97a/attachment.htm
More information about the kart
mailing list